Toyota svůj krok zdůvodňuje tak, že zatímco poptávka po naftových motorech klesá, elektrifikovaná auta se dostávají blíž k běžným zákazníkům a jejich odbyt je tedy naopak na vzestupu. Dalším důvodem by mohlo být nedávné schválení nového zákona v Německu. Ten umožňuje městům zakázat vjezd naftových vozů do svých center.

Za rok 2017 přitom Toyota Motor Europe prodala celkem 41 % osobních aut právě s hybridními motorizacemi. Oproti roku 2016 se jedná o meziroční nárůst o 406 tisíc vozidel, neboli o 38 %. Na druhou stranu dieselů se v osobních autech Toyoty prodalo jen necelých 10 %. Hlavním tahounem za hybridy byl již zmiňovaný crossover C-HR, u kterého se elektrifikovaný pohon nacházel u 78 % prodaných aut.

Koncept Volkswagen I.D. VIZZION.
Koncern VW v Ženevě: Ukázal se koncept I.D. Vizzion, dorazilo i hybridní Bentley

Jak bylo řečeno již v úvodu, nový Auris už diesel ve svém katalogu vůbec nenabídne. Celkem budou k mání tři motory, z toho jeden benzínový a dva hybridní. Coby základ je nachystán čtyřválec 1.2 Turbo, disponující výkonem 116 koní (85 kW). Dále se objeví motorizace známá z Priusu a právě C-HR, tedy hybridní 1.8 HEV o výkonu 122 koní (90 kW). Úplnou novinkou je ovšem výkonnější dvoulitr 2.0 HEV, nabízející 180 koní (132 kW) výkonu).

Už v tomto roce Toyota postupně stáhne všechny diesely z nabídky osobních aut a naftové motory ponechá pouze pro terénní a užitkové modely. Konkrétně půjde diesel koupit v pick-upu Hilux, dodávce Proace a SUV Land Cruiser.