Prodejci nových osobních automobilů ani letos nezažívají dobré časy. V porovnání s "předkoronavirovým" rokem 2019 jsou letos jejich prodejní čísla o čtvrtinu nižší a o cca 11 procent byly lepší dokonce i loňké statistiky.

jak vyplývá z čerstvé statistiky Svazu dovozců automobilů, neúspěšnější značkou je nadále Škoda, i když její tržní podíl již poklesl pod obvyklou třetinu. Přesto má stále značný náskok na své pronásledovatele, protože jen druhá Hyundai se dostala přes hranici 10 procet. Od třetího místa dále se pak nacházejí značky Volkswagen, Toyota, Kia, Dacia, Ford, Mercedes-Benz, Opel a BMW.

Na to, jaké typy osobních aut si zákazníci z autosalonů odváželi nejčastěji, se můžete podívat do naší přehledové fotogalerie. O prvenství v žebříčku sváděly v květnu tuhý boj dva škodovácké modely, z nichž oba mají jiné typy karosérií než je stále oblíbenější SUV. Rozdíl mezi Octavií a Fabií byl pouze 18 exemplářů.

Z hlediska typů pohonů je zdaleka nejběžnější benzín. Do nádrže ho tankují dvě ze tří nově zaregistrovaných aut. Podíl dieselů se již jen těsně udržel nad hranicí 25 procent.

Ilustrační foto
Koronakrizi navzdory: Motocykly se letos prodávají jako už dlouho ne

I když prodeje aut využívajících k roztáčení svých kol alternativní pohony rostou (oproti loňsku o 37,5 procenta), stále je jejich podíl na celkových prodejích minimální. Konkrétně jen jedno z 33 prodaných nových osobních aut umí ujet čistě na elektřinu alespoň pár desítek kilometrů. Znamená to tedy, že podíl "čistých" elektromobilů a vozů s pohonem plug-in hybrid je zhruba 3,3 procenta. Zájem o plug-in hybridy již zvola klesá.

Jawa zažívá návrat

Podíl automobilů s karosérií SUV na celkovém trhu se již blíží k polovině. Zatím jde o 43,4 procenta.

Oproti zmenšujícímu se počtu nově prodaných osobních aut je zajímavý trend růstu prodejů motocyklů. Letos jich dostalo nové registrační značky celkem 11 671 kusů. je to o 24 procent více než vloni a dokonce o 36 procent více než v posledním "normálním" roce 2019. Nejoblíbenější značkou jednostopých strojů je u nás HOnda, následuje CF Moto, Yamaha, Piaggio a BMW.

Solidní výsledek má na svém kontě letos také Jawa. Zákazníci si převzali do užívání 463 nových motorek s jejím logem.

Budova v Týnci nad Sázavou po rekonstrukci
Jawa začíná slavit 90 let. Výrobní závod prodělal zásadní modernizaci

Prodejní výsledky ostatních kategorií motorových vozidel jsou kolísavé. Například prodeje lehkých užitkových vozidel meziročně poklesly o necelých šest procent, nákladních vozů se prodalo o 0,2 procenta méně a naopak registrace autobusů narostly o 32 procent.

Dobře se vede rovněž těm podnikatelským subjektům, které se zabývají dovozem ojetých osobních aut. Jejich počet je už téměř tak vysoký jako prodaných nových aut. (80 tisíc nových versus 74 tisíc dovezených ojetých). Bohužel u nás v provozu nepřibývají přiliš kvalitní ojetiny. Jejich průměrné stáří se totiž blíží 11 letům. Podíl vozidel starších deset let z nich činil 51 procent a těch nejstarších nad 15 let věku téměř 23 procent.