Zákazníci prémiových značek, kteří touží po novém SUV pro příští zimu, budou mít nepochybně z čeho vybírat. Německé značky BMW a Mercedes-Benz totiž představily novinky určené pro rodinné využití. V případě BMW se jedná o nejmenší SUV X1, Mercedes-Benz ukázal o třídu větší GLC. A Land Rover chce vyhovět s Defenderem 130 těm, kteří mají početné příbuzenstvo. Lze v něm totiž vozit celkem osm lidí.

Na všechna tato auta se můžete podívat do naší fotogalerie.

Ještě je třeba zmínit novou generaci Lexusu RX, o kterém jsme ale již informovali dříve. Dokonce jsme byli hosty na jeho premiéře. Nyní ale přinášíme základní informace o zbývajících třech novinkách a rovněž o české ceně Toyoty Corolly Cross.

BMW X1 a iX1

Naráz ukázala bavorská automobilka spalovací X1  i elektrické iX1. V porovnání s odcházejícím provedení novinka do délky narostla o více než pět centimetrů a dostala se přesně na hranici čtyři a půl metru. Střecha se pak nalézá o 44 milimetrů výše, šířka je větší o 23 milimetrů a rozvor o 22 milimetrů. Aktivně žijící rodiny nepochybně potěší zvětšená kapacita zavazadlového prostoru. Nyní pojme 540 litrů, v případě plug-in hybridních verzí pak 490.

Praktičnost navyšuje rovněž zadní posuvná lavice, se kterou lze hýbat v rozsahu 13 centimetrů. Spalovací variantu pohánějí dvě zážehové a dvě dieselové pohonné jednotky. Základní provedení se označuje X1 sDrive 18i a má pod kapotou přeplňovanou tříválcovou patnáctistovku. Její výkon činí 136 koní. Dvoulitrový čtyřválec již nabízí 218 koní a označení xDrive 23i pochopitelně znamená také pohon všech kol.

BMW 7 (2022)
Nové BMW 7 dorazí nejdříve s elektropohonem. Mimo Evropu to ale bude jinak

Naftové verze nesou názvy sDrive 18d a xDrive 23d. První z nich má výkon 150, druhá 211 koní. V listopadu se dostaví dva plug-in hybridy. Méně výkonná verze (245 koní) se označuje xDrive 25e, ta dražší pak má na zádi kód xDrive 30e a potenciál 326 koní. Čistě na elektřinu tyto vozy ujedou  kolem 80 kilometrů.

Elektrická verze iX1 má ve svých útrobách zabudované dva elektromotory nabízející 313 koní. Auto pak zrychlí z nuly na stovku za 5,7 sekundy. Baterie má kapacitu 64,7 kWh a umožňuje dojezd zhruba 420 kilometrů.

Mercedes-Benz GLC

S tímto autem před lety značka s třícípou hvězdou udělala terno. Také proto u nové generace zásadně neměnila jeho vzhled. Auto přesto o šedesát milimetrů narostlo (na dnešních 4715 milimetrů), šířka však zůstala stejná a výška dokonce klesla o 4 milimetry.

Uvnitř se nachází palubní deska, která má připomínat křídlo letadla a na ní trůní středový displej s úhlopříčkou 30,2 centimetrů. Mezi novými funkcemi je zajímavé například propojení s chytrými hodinkami řidiče. Na základě toho pak vyhodnotí jeho bdělost a navrhne přestávku. Také je k dispozici speciální kamera, která v terénu umožňuje virtuální pohled pod přední kola. K dispozici bude také řízení zadních kol.

Mercedes-Benz AMG One
Mercedes-Benz AMG One je konečně připravený vyjet na silnici. S technikou z F1

Motorů bude v nabídce celkem šest. Všem méně či více vylepšuje potenciál elektřina. Vždy je k dispozici pohon všech kol a vždy se pod kapotou nachází přeplňovaný čtyřválcový dvoulitr. Nejlevnější verze bude 200 4Matic, která má výkon 204 koňských sil. Varianta 300 4Matic poskytne 258 koní, dieselové GLC 220d 4Matic 197 koní.

Plug-in hybridní verze jsou tři - 300e 4Matic, 400e 4Matic a 300de 4Matic. Jejich akumulátor umí zajistit bezemisní jízdu přes 100 kilometrů a lze ho připojit také k rychlé stejnosměrné nabíječce.

Land Rover Defender 130

Konstruktéři neměli při práci na této verzi na Slovensku vyráběného SUV zase až tak moc práce. Verzi 130 totiž ponechali stejný rozvor jako v případě verze 110, jen prodloužili zadní převis o 340 milimetrů. Celkem tak už vůz dosahuje na délku 5358 milimetrů. Díky tomu se vzadu vytvořil prostor pro instalaci třetí řady sedaček a celkem je tak v interiéru možné převézt osm osob.

Ve třetí řadě sedící lidé prý nebudou pociťovat nedostatek komfortu. I jejich sedadla totiž mohou být vyhřívaná a jsou sem zavedeny výdechy čtyřzónové klimatizace.

Pro ty, kteří preferují větší kufr a nepotřebují tolik sedaček, bude v nabídce rovněž pětimístná varianta.

Land Rover Defender Convertible
Připravuje se Land Rover Defender bez střechy. Slovenský původ ale mít nebude

Nabídka motorů pro tento model se v zásadě neupravovala. Základem je benzinový dvoulitrový turbomotor, dále lze koupit třílitrový šestiválec a dokonce pětilitrový osmiválec. Příznivci dieselů si můžou zvolit čtyřválcový nebo šestiválcový agregát.

A cena Toyoty Corolly Cross?

Tento automobil, který měří 4460 milimetrů, se bude u nás nabízet od částky 869 900 Kč. V základní výbavě už má 17palcová kola z lehké slitiny nebo parkovací kameru.

Pod kapotou se nachází dvoulitrový zážehový čtyřválec, který v rámci hybridního pohonu spolupracuje s elektromotorem. Dohromady poskytnou až 197 koní.

Auto je již možné rezervovat. První kousky pro zákazníky přijedou v září.