Ostřejší úhly na čelní masce a pozměněný tvar spodní části předního nárazníku. To jsou hlavní rozlišovací znaky původního provedení Audi Q5 z roku 2016 a modernizovaného provedení. To právě nyní přichází na tuzemský trh s novými osobními vozy.

Exteriér i interiér novinky si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Kromě vzhledu se samozřejmě změnila také použitá technika. Dva z agregátů jsou přepracované. Konkrétně zážehový přeplňovaný čtyřválec s objemem dva litry a označením 45 TFSI nabídne nyní o 15 kW vyšší výkon (celkem 195). O 10 kW se pak navýšil výkon jednotky 40 TDI, kterou tvoří dvoulitrový turbodiesel naladěný už na 150 kW. Navíc jsou oba motory nyní ekologičtější.

Vůz, který měl pod kapotou právě tento agregát a navíc dispononoval například podvozkem se vzduchovým odpružením, jsem si již mohl na pár desítkách kilometrů zasněžených silnic vyzkoušet. Jízdní vlastnosti takového auta jsou pak podle mého prvního pocitu bez nejmenších pochybností plně v souladu s požadavky na prostorné rodinné prémiové SUV. Odhlučnění je příkladné a tlumení nerovností nemělo chybu. Více informací a dojmů samozřejmě přineseme po absolvování týdenního redakčního testu.

Dále si zákazník může zvolit další dvě pohonné jednotky spalující naftu. Tou nejlevnější je 35 TDI s výkonem 120 kW, naopak nejdražší je 50 TDI se šesti válci, objemem tři litry a výkonem 210 kW.

Audi RS6 Avant je mimořádně rychlé na všech typech silnic
Superkombi!!! Test nové generace Audi RS6 Avant

Postupně se na trh dostanou také dvě verze plug-in hybridního ústrojí a výkonná varianta SQ5.

Jednou z nejzajímavějších novinek ve výbavě jsou nová světla. Z těch předních zmižely xenonové výbojky a jsou teď vždy LED, v zadních je navíc (za příplatek) využita technologie OLED. Zákazník si tak bude moci vybrat jeden ze tří grafických motivů, které zapnutá zadní světla vyzařují. Navíc se grafika změní po zapnutí jízdního režimu dynamic a dokonce vůz dává světelnou výstrahu řidičům v okolí, kteří se ke stojícímu Audi Q5 přiblíží na méně než dva metry.

Umí si také "povídat" se semafory a tvořit zelenou vlnu.

„Výhodami digitálních organických diod OLED jsou kromě perfektního kontrastu také vysoká úroveň homogenity a minimální spáry mezi segmenty,“ vysvětluje Stephan Berlitz, vedoucí vývoje inovativního osvětlení ve společnosti Audi.

Modernizované Audi Q5 je nyní s vnější délkou 4,68 metru o 19 milimetrů delší – především díky delším nárazníkům. Jeho vnější šířka (bez vnějších zpětných zrcátek) 1,89 metru a vnější výška 1,66 metru zůstávají beze změn. Dlouhý rozvor náprav 2,82 metru vytváří velkorysý vnitřní prostor. Na přání se dodávají podélně posuvná zadní sedadla Audi plus s nastavitelným sklonem opěradel. V této variantě má zavazadlový prostor objem 550 až 1550 litrů.

Řez vozem Audi Quattro
Audi Quattro debutovalo před 40 lety. Zkrácená verze je dnes ultravzácná

Sériovou výbavou modelu Q5 je centrální 10,1“ dotykový displej MMI. Systém hlasového ovládání může ve spojení s informačním a zábavním systémem MMI navigation plus včetně služeb Audi connect navigation & infotainment využívat přístup ke cloudu, který
poskytuje ještě větší flexibilitu.

Internetové služby Audi connect připojí Audi Q5 k internetu a dopravní infrastruktuře. Navigační systém nabízí satelitní fotografie ve vysokém rozlišení z portálu Google Earth, informace o plynulosti dopravy v jednotlivých jízdních pruzích a předpovědi vývoje dopravní situace. Součástí sériové výbavy je přijímač digitálního rozhlasového vysílání DAB+, zatímco služba Amazon Alexa umožňuje přístup k dovednostem hlasového asistenta Alexa.

Služby Car-to-x mohou řidiči například pomoci nalézt volné parkovací místo na ulici nebo využít komunikaci se semafory v některých městech vybavených touto infrastrukturou k „jízdě na zelené vlně“. Aplikace myAudi propojí chytrý telefon uživatele s vozem. Do šesti uživatelských profilů lze uložit širokou škálu osobních nastavení – od často používaných cílů pro navigaci přes polohu sedadla až po preferované nastavení klimatizace.

Nejlevnější verzí je nyní 35 TDI s pohonem pouze předních kol. Za cenu 1 279 900 zákazník získá auto vybavené koly z lehkých slitin, střešními ližinami, voličem jízdních režimů, automatickou dvouzónovou klimatizací, rádiem s osmi reproduktory či náhradním dojezdovým kolem.