Chcete se osamostatnit? Hledáte způsob, jak rychle vyřešit bydlení? Jednou z možností je pronájem. Ačkoliv developerské firmy tvrdí, že o nájemní bydlení není v České republice zájem, zprostředkovatelé a majitelé bytů tvrdí pravý opak. „Vlastním byt ve městě kousek od hlavního města, a když jsem ho chtěla pronajmout, ozvaly se desítky zájemců,“ říká Marie Kloučková s tím, že stejné nebo podobné zkušenostimái většina jejích známých.

Developerské firmy v České republice si však netroufají stavět byty, které by následně neprodávaly do osobního vlastnictví, ale pouze pronajímaly.

VČesku tak úplně chybí výstavba soukromého nájemního bydlení.

Podle ředitele realitní skupiny Real Spektrum Jiřího Fajkuse je to způsobeno deformací trhu danou regulovaným nájemným. „Lidé by do těchto bytů za tržní nájemné nešli bydlet, protože by je ve srovnání s byty s regulovaným nájemnýmvnímali jako příliš drahé,“ říká.

„Platím vcelku vysoké nájemné v pronajatém bytě na pražském sídlišti Lužiny a ani se tam nemůžu přihlásit. Byt do osobního vlastnictví zatím s manželkou nechceme, protože vlastně nevíme, kde se chceme usadit. Pronájem je pro nás cestou k osamostatnění se od rodičů a zároveňnám dává možnost rychlého přesunu, třeba za prací,“ vysvětluje Marek Bříza (26).

Návratnost investice pro developerskou firmu u výstavby nájemního bydlení je podle Fajkuse 20 let, výnosy z pronájmu jsou podle něj ve výši čtyř až pěti procent ročně. Tyto výnosy jsou ale na rozdíl od pronájmu firmám v nákupních centrech podle něj zcela stabilní. „Když developerské firmě odejde velký nájemce z nákupního centra, tak to silně pocítí, kdežto v případě odchodu nájemníka to není tak silný výpadek příjmů,“ dodal Fajkus. „Každý chce bydlet ve vlastním a ostatní formy bydlení, například nájemní, jsou vnímány jako méněcenné.

Vzápadní Evropě a vUSAje vlastnická struktura úplně jiná a tohle vnímání neplatí,“ řekl Fajkus.