Na vandaly či zloděje může alarm upozornit mnoha způsoby. Sirénou, blikačem, automatickým telefonním hlásičem, GSM bránou nebo pomocí internetu.

Abyste byli s výsledkem zabezpečení spokojení, je dobré zvážit, k jakým účelům má sloužit. Tedy kdy a jak má upozornit na příchod nezvaného hosta. Někdo preferuje zabezpečit jen určitou část domu, jiný si raději chce pojistit celý objekt i se zahradou. Tomu by měl odpovídat i výběr alarmu.

Podle odborníků je ideální pozvat několik firem, porovnat jejich nabídku a pak se rozhodnout pro konkrétní produkt. Roli mohou hrát detaily. Například zda bude alarm instalován pomocí kabelů nebo bezdrátově.

Zvažte všechny požadavky

Výhodou klasických drátových alarmů je většinou příznivější cena, kterou ovšem navyšuje instalace kabeláže a zapojení detektorů. Podle odborníků lze také v případě klasických alarmů kombinovat komponenty několika výrobců v jedné instalaci. Výhodou klasického alarmu je také to, že nemusíte myslet na včasnou výměnu baterií ve snímači.

Aby však systém fungoval, jak má, je zapotřebí pravidelná kontrola, nejlépe firmou, která alarm do bytu nebo domu instalovala. „Závady se mohou týkat čidel, která přestanou reagovat, komunikátorů GSM a podobně," říká Martin Bartek, který se montáží zabezpečovací techniky zabývá.

Bezdrátové řešení je výhodné především díky snadné a rychlé instalaci, při které nedochází k narušení stěn a také nevyžaduje žádné další práce navíc (například umisťování lišt na stěny). Bezdrátový alarm je také možné lehce přeinstalovat do nového bytu, pokud se rozhodnete přestěhovat. Počítat ale musíte s pravidelnou výměnou baterie, bez které tento typ alarmu nebude fungovat.

„Většinou se používají alkalické a jejich životnost záleží na výrobcích. U starších systémů vydrží rok až rok a půl, u nových dva až tři," vysvětluje Martin Bartek. Na docházející baterii již ale systém umí sám upozornit.

Peníze z pojistky jen s koncesí

Montáž jakéhokoliv alarmu je vhodné nechat na odborníkovi. „Pokud se jedná o neodbornou instalaci, tedy pokud je prováděna bez koncese, pojišťovny neplní pojistnou událost," vysvětluje Martin Bartek.

Jednotlivé systémy je možné si nechat připojit na pult centrální ochrany (PCO). Ten je vlastně takovou pojistkou pro případ, že byste sami nemohli reagovat (například pokud budete na dovolené, v nemocnici a podobně). Z příslušného místa ostrahy, které je vybaveno nejmodernějšími technologiemi, jsou vyhodnocovány přicházející zprávy a v krajních situacích může být do vašeho domu vysána zásahová hlídka.

Zbrzdit vandala před vniknutím do sklepa či kůlny může také jednoduchý menší alarm (minialarm). Díky velmi snadné instalaci ho však nezvaný host také snáze zničí nebo odmontuje.

potřebné info
- Alarm nepořizujte v levných obchodech ani na tržišti.
- Kvalitní firmu i výrobce můžete najít i přes internet. Výhodou je, když jsou zároveň i provozovateli pultu centralizované ochrany.
- Vybírejte firmy s koncesí, které mají zkušenosti s dodávkou a montáží alarmů a provozováním pultu centralizované ochrany.
- Vybírejte firmu, která je blízko k vašemu střeženému objektu.

Lenka Vašková