Oživení australského města Newcastlu se uskutečnilo podle projektu, který před osmi lety stvořil urbanista Marcus Westbury. Projekt Renew Newcastle (Obnovme Newcastle) vytvořil poté, co při svém návratu do rodného města zjistil, že mnoho obchodů a budov u hlavní třídy zůstalo opuštěno.

Co způsobilo, že domy byly prázdné?

Bylo to z několika důvodů. Newcastle byl průmyslovým městem. Když ale zavřely železárny, tak přišlo o práci na 20 tisíc lidí. Průmysl a i lidé se přesunuli jinam, stejně tak obchod. Mladí lidé zase hledali štěstí ve větších městech. Nakonec i velké zemětřesení, které se zde událo už v roce 1989, mělo vliv na to, že v roce 2008 bylo město prázdné. Mnoho budov bylo tehdy zničeno a lidé se raději odstěhovali. Když jsem se vrátil zpět do rodného města, tak jsem na kdysi živé ulici v centru napočítal okolo 150 opuštěných domů. Zároveň jsem potkával lidi, kteří chtěli něco tvořit, ale nikdo jim nedal impuls, aby začali.

V tu chvíli vznikl nápad, že byste mohl zajistit pronájem prázdných domů kreativním lidem? Nápad už jsem v hlavě nosil několik let, ale až v tu chvíli jsem si řekl, že je načase ho začít realizovat. Šlo o to, aby lidé jakéhokoli věku, kteří měli nápady, ale nedostatek peněz na jejich uskutečnění, měli kde tvořit. Chtěl jsem získat místo například pro módní návrháře, řemeslníky, galeristy a podobně.

Jak dlouho trvalo, než se první zájemci dostali do pustnoucích prostor?

Od doby, kdy jsem si řekl, že začnu, to trvalo deset měsíců. Hodně času jsem strávil politickým jednáním, které se ukázalo jako ztráta času. Poté zabral čas přesvědčování majitelů nemovitostí a byrokracie kolem toho.

Za jakých podmínek se mohli lidé do objektů nastěhovat?

Celé to bylo na systému dohod. V objektu mohli být lidé vždy na 30 dní s tím, že se dohoda pak mohla prodloužit, ale vždy jen o měsíc. Neplatil se žádný nájem, platily se jen poplatky za vodu a elektřinu a také pojištění budovy, kterou museli udržovat. Vše tak fungovalo do doby, než majitel řekl, že má třeba lepší nabídku nebo se nedohodli na jiných podmínkách. Skvělé na tom celém bylo, že si lidé s nějakým nápadem mohli vyzkoušet, zda bude fungovat. Když ano, tak mohli začít platit nájem, či šli jinam. Když se idea neosvědčila, tak o nic nepřišli. Občas to přineslo i zajímavé příběhy.

Třeba?

Mladí kluci zde rozjeli obchod s tričky, jimž vymysleli potisk, a skateboardy, kterým navrhli podobu. Nečekaně se chytli a dnes prodávají své výrobky i do zahraničí.

Kolik budov jste na začátku znovu obydleli?

Podařilo se oživit budovy 79 vlastníků, přičemž velikost objektů byla různá. Někdy šlo o blok domů, někdy o malý obchod či kancelář. Díky tomu se nastartoval v místě obchod. Předtím se do něj nikdo nechtěl pouštět, nikdo nechtěl být první, kdo bude podnikat mezi opuštěnými domy.

V současnosti už je lokalita znovu živá?

Ano, došlo k obrovskému posunu. Z tehdejších 150 opuštěných budov jich je nyní deset, možná dvacet neobydlených. Také se do místa stěhují další kreativní lidi a umělci, protože se tu cítí lépe. Město táhne i turisty. K jejich přílivu pomohl rok 2011, kdy nás cestovní průvodce Lonely Planet vyhlásil jako jedno z deseti měst, které doporučuje k navštívení. Stali jsme se tak prvním australským městem, kterému se to podařilo.

Nakonec projekt nezůstal jen u Newcastlu v Novém Jižním Walesu. Jak dlouho po zdejším úspěchu došlo k rozšíření?

V průběhu tří až pěti let. Založili jsme neziskovou organizaci Renew Australia (Obnovme Austrálii), která pomáhá městům oživit svá místa stejně, jako jsme to udělali v Newcastlu. V současné době funguje model z Newcastlu na dvaceti místech v Austrálii.

Je model oživení možný i jinde ve světě, nebo je vhodný jen pro Austrálii?

Ano, lze ho užít i mimo Austrálii. Samozřejmě ne úplně ve stejné podobě, ale třeba lehce pozměněný. Už takto oživují místa v Kanadě, na Novém Zélandu nebo v holandském Rotterdamu. Model funguje hlavně v menších a středních městech.

Mohl by fungovat i v Praze, která je sice hlavním městem, přesto je menší oproti jiným metropolím?

Popravdě, zatím Prahu příliš neznám, tudíž to nemohu posoudit. Jde však říci, že pokud máte mnoho volných prostor a lidí s nápady, tak nevyužít této příležitosti by byla velká chyba.

Musí jít vždy o více opuštěných budov v jedné lokalitě, nebo stačí k oživení celého místa i jen jeden dům?

Měli jsme v jednom městě deset volných obchodů a hotel a zaplnily se tři z nich. Pokud chcete změnit nějakou lokalitu, nemusí být mnoho prázdných budov, přesto to pomůže. Více kreativních míst dodá více života. Ale v zásadě stačí i jeden dům. Když je ale jeden objekt, tak o to více se to lidé snaží obnovit, mají větší snahu to místo zlepšit.

Ptám se proto, že když se vrátím k Praze, kde se nyní setkáváme v rámci konference reSITE, tak si vybavím spíše jednotlivé prázdné objekty, než celé ulice. Zároveň tu je problém s prázdnými kancelářskými prostory, kterých je přebytek. Jde i takové budovy oživit, přestože nejde o obchody přímo u chodníku? Kanceláře vůbec nevadí, také jich mnoho využíváme. Ze začátku šlo hlavně o zaplnění obchodů, ale teď právě se přechodné zaplnění přeneslo spíše do administrativních prostor. Kanceláře se stávají studii pro umělce nebo kreativními inkubátory. Lidé sdílí kanceláře a společně mohou něco vymyslet.

Vzhledem k tomu, jak se ukázal být projekt úspěšný, začali být i politici vstřícnější vašim plánům? Ano, situace se velmi změnila. Když jsme začínali, nemohl jsem starostu přesvědčit, aby mě podpořil. Nyní už se samy radnice nabízejí s pomocí. Třeba získat různá povolení. Pochopili, že vytváříme novou aktivní část města, která je turisticky lákavá. I přes politickou podporu jde však o projekt, který se dělá zespodu lidé sami něco přinášejí. Není to tak, že by politici řekli oživíme část města, dáme tam nějakou věc, aniž bychom pořádně věděli, že o to budou mít lidé zájem.

Ještě stále se věnujete Renew Newcastle či Australia, či už pracujete na něčem dalším? Newcastlu už se tolik nevěnuji. Nyní v Melbourne rozjíždím projekt, při němž by se z obří opuštěné školy mělo stát kulturní centrum, kde by se scházeli umělci všemožného zaměření. Objekt jsem dostal do zápůjčky od vlády, uskutečnit celý projekt potrvá asi tři roky.

Marcus Westbury

  • je zakladatelem mnohokrát oceněných projektů Renew Newcastle (Obnovme Newcastle) a Renew Australia (Obnovme Austrálii)
  • jeho projekty pomohly rozjet více než 200 kreativních a komunitních projektů ve městě Newcastle a znovuotevřely více než 100 prázdných nemovitostí napříč Austrálií
  • Původně je urbanista, spisovatel, mediální tvůrce a festivalový ředitel, založil a řídil řadu uměleckých událostí, komunitních projektů a sociálních podniků po celé Austrálii
  • Je autorem knihy Creating Cities (český překlad Tvoření měst), která se stala na internetu bestselerem
  • Radí vládě a podnikům, přednáší o kreativitě, kultuře a místě