Rtuť teploměru má v pátek v noci na Berounsku klesnout pod mínus deset stupňů Celsia. Mrazivé počasí ohrožuje především bezdomovce.

Zřízeny jsou tzv. "teplé židle"

Farní charita Beroun proto jednala s městem Beroun o zprovoznění tzv. teplé židle. „Projekt teplá židle představuje krizový noční provoz poskytnutí místnosti se sociálním zázemím, kam se mohou zdarma lidé uchýlit v mrazivém počasí, představuje prevenci před umrznutím či újmě na jejich zdraví," uvedla mluvčí Farní charity Beroun Jitka Papežová.

Bezdomovci v Berouně mají i další možnosti, kde strávit noc pod střechou. Farní charita jim nabízí dlouhodobější ubytování v azylovém domě sv. Jakuba na Zavadilce, který má kapacitu jedenáct lůžek. Na stejné adrese funguje i noclehárna. Zde mají bezdomovci k dispozici šest lůžek. Jejich obsazenost se každý den liší. 

Kdo dřív přijde, ten se vyspí v teple a v posteli

„V Berouně jsme z důvodu kapacity letos zatím nikoho neodmítli. To se ale může během jediného dne změnit. Ve středu ale byla v azylovém domě čtyři volná místa," uvedla pro Berounský deník Jitka Papežová.

Jiná situace je ale v azylovém domě sv. Josefa pro matky/otce v tísni a v azylovém domě pro ženy v Lochovicích. „V obou případech jsou kapacity zcela zaplněné," dodala Jitka Papežová.

Bezdomovci se v mrazivých dnech snaží ukrýt například v teplovodech. Často se také snaží proniknout do chodeb nebo sklepních prostor panelových domů, kde přečkávají chladnou noc.