V podzimním období se projeví síla imunity organismu.

Nebezpečí nečíhá jen venku. Vnitřní nečistoty v ovzduší nejsou vidět, a tak jim člověk běžně nepřikládá význam.

Patří mezi ně například prachové mikročástice, viry a bakterie, výpary z úklidových prostředků, plísně či cigaretový kouř. Mnoho domácností se potýká i s nesprávnou vlhkostí vzduchu. Ve starých zástavbách je vlhkost nadměrná, v panelovém domě naopak nízká. Nesprávná vlhkost vzduchu lidskému organismu škodí. Správná vlhkost je mezi čtyřiceti a šedesáti procenty, bohužel se ale mnohdy velmi špatně udržuje.

Nečistý a nekvalitní vzduch má vliv na projevy astmatu a alergií. Zhoršuje bolesti hlavy a migrény, můžete být více unavení, hůře se koncentrovat a hůře spát.

Bez lapačů prachu

Prvním krokem k vylepšení situace je důslednost ve vybírání materiálů vybavení domácnosti. Pokud máte doma alergika, asi jste se už dávno rozloučili s koberci i se záclonami. I zdravým lidem je doporučeno, aby ze svého bytu zbytečně nevytvářeli lapač prachu. Znamená to, že i ozdoby, upomínkové předměty nebo přehozy a dečky, by měly být použity s mírou. Vlhkost vzduchu nejlépe ohlídáte pomocí přístrojů, které jsou k tomuto účelu určeny. Rozvěšení mokrých ručníků bylo vždy pouze živnou půdou pro plísně, takže na tento „zaručený recept" raději zapomeňte.

Pokud více než samotnou vlhkost vzduchu řešíte spíše jeho kvalitu, nejjednodušší cestou je pořízení domácí čističky vzduchu. Nemocným mírní jak projevy astmatu, tak i alergií. Čistička zároveň pomáhá těmto onemocněním předcházet a přispěje k posílení imunitního systému.

Podle čeho vybírat

Kvalitní čistička pohltí minimálně 80 procent veškerého prachu a polétavých nečistot. Dnes už navíc existují naprosto nehlučné modely, které fungují na principu elektronového větru.

Mají minimální spotřebu a jejich účinnost zachytávání polétavých nečistot je až 96 procent. Vyčistí prostor o výměře až 96 metrů čtverečných. Umístěna by měla být tam, kde rodina tráví nejvíce času. Každá čistička má filtr, o který je třeba pečovat. Pokud si chcete ušetřit práci, zvolte čističku s filtrem elektrostatickým. Ten stačí pouze omýt vodou.

Více informací najdete na www.ionic-care.cz

nepřehlédněte

- Další informace a reportáže najdete na webové stránce www.telereceptar.cz/denik.

- Ve vysílání Receptáře prima nápadův neděli 27. října 2013 od 12.00 na TV Prima:

výběr aku šroubováků, infrasauny, vítězný recept kulinární soutěže „Luskování".

- Zveme příznivce Receptáře prima nápadů na výstavu exotického ptactva, akvarijních rybek, terarijních zvířat a exotických rostlin EXOTIKA 2013 konající se ve dnech 24. 10. až 27. 10. v Lysé nad Labem.

LENKA MAHDALOVÁ