Každý, kdo má doma zvíře, dobře zná situace, kdy by se mu hodila nějaká úprava domu či vychytávka, kterou domácnost bez mazlíčka nepotřebuje. Možnost, aby si zvíře mohlo samo dojít třeba na zahrádku, kdykoli bude chtít, je jednou z těch nejžádanějších. Vyřešit to pomohou speciální dvířka, která jsou dnes čím dál oblíbenější. Pejsek nebo kočka mohou díky nim kdykoli vyrazit ven, ať už aby se vyvenčili, nebo aby se venku rozptýlili.
Magnetický klíč?
Dvířek existuje několik druhů. Ta nejjednodušší se otvírají a zavírají mechanicky. Odpor je malý, takže ho tlapou nebo čumákem zvíře snadno překoná. Další typ dvířek funguje na magnetický klíč. Ten má pejsek nebo kočička připevněný v obojku. V momentě, kdy se ke dvířkům přiblíží, ta se automaticky otevřou a po průchodu opět zavřou. Zamezí to možnosti, že by se do domu přišlo podívat i jiné zvířátko než to vaše. Dalším typem jsou dvířka na infračervený paprsek, nebo na identifikační mikročip. To je asi technologicky nejpokročilejší varianta a zvíře ani nemusí nosit obojek.
Při montáži dvířek myslete na to, že pes a kočka jimi neprochází, ale prolézá tak, že prostrčí nejprve hlavu, pak přední packy, trup a nakonec zadní packy. Spodní hrana dvířek se proto montuje do výšky hrudníku nebo bříška (podle toho, co je níže) a ne na zem.
Ideální je na zvířecí dvířka myslet už při stavbě domu. Pokud jste tak ale neučinili, není problém dvířka dodělat i následně. Nejsnáze se pak montují do běžných domovních dveří. Procházení dvířky je potřeba nacvičit, netrvá to ale dlouho. Většina psů rychle pochopí, jak je používat. Bojácnějším psům můžete klapku dvířek v prvních dnech přivázat a nechat dvířka otevřená, než si pes zvykne.
Snadný přístup a pohodlí
Hlavně dbejte na to, aby se při prvních nácvicích procházení nestalo psovi nic nepříjemného a za projití ho řádně odměňte.
Máte-li doma psího seniora či jedince, který má nějaký pohybový handicap a patří mezi větší plemena, určitě se vám budou hodit psí schody nebo rampa. I zde si můžete vybrat z mnoha druhů. Jestliže například nemáte sprchový kout a pejska musíte mýt ve vaně, přistavíte mu k ní schůdky a zvíře tam pohodlně vleze, aniž by si namáhalo klouby. Můžete samozřejmě použít jakékoli „lidské" schůdky vhodné velikosti, dejte ale pozor, aby jejich povrch nebyl kluzký. Schůdky můžete přistavit třeba i k posteli či sedačce – zkrátka kamkoli, kam se potřebuje zvíře dostat.
Speciální schůdky a rampy se používají i do bazénu, z něhož pak může pes pohodlně vylézt. Rampa se bude pejskům s pohybovými problémy hodit i při nastupování a vystupování z auta. Mimochodem, existuje již i prototyp psího výtahu, který by se dal použít, když pes musí doma zdolávat převýšení mezi patry. Ocenili by ho především majitelé psů, kteří do schodů a ze schodů z nějakého důvodu nemohou chodit a nebo se bojí. Pes výtah ovládá sám, a to tak, že packou zmáčkne knoflík. To je pochopitelně třeba s ním nacvičit. Vleze si na určené místo a výtah ho vyveze.
Podobně se také objevil první pokus o automatickou samočistící psí toaletu, zatím jen pro psy do 8 kg. Její velikost je 620 x 485 x 110 mm. Toaletu zapojíte do zásuvky. Obsahuje čidlo, které rozpozná, že pes přišel. Povrch toalety je uzpůsobený samočistícímu mechanismu a tvoří ho mřížky podobné žaluziím, které se vyklápí a zaklápí. Pokud pejsek vykoná malou potřebu, moč jednoduše proteče dovnitř do sběrné nádoby. Pokud vykoná velkou potřebu, čidlo to rozpozná, stejně jako rozezná, když pejsek z toalety odejde. V tu chvíli se mřížky na povrchu sklopí, exkrementy spadnou dovnitř a mřížky se zase zaklapnou. Samočistící mechanismus by měl také odstranit zápach.
Denisa Haveldová