Brno se inspirovalo Ostravou, kde projekt funguje už několik let. Podle starosty Brna-středu Libora Šťástky (ODS) je poskytnutí bydlení prvním krokem k návratu do normálního života. Městská část však nabízí zájemcům také zaměstnání v podobě veřejně prospěšných prací.

Město byty poskytlo za obvyklou cenu v místě. Obyvatele do nich vybírá Armáda spásy, která je garantem platby nájemného. Byty si pronajímá sama organizace, jež pak pracuje s lidmi na tom, aby měli čím zaplatit. „Díky projektu umožníme zůstat rodinám pohromadě. V jiném případě by byla na jednom místě maminka, na jiném tatínek a děti by možná skončily někde v Klokánku," uvedl Kosorin.

Město dohodou s Armádou spásy sníží počet bezdomovců i prázdných bytů v sociálně vyloučených lokalitách. „Prázdných bytů máme mnoho a v takzvaném Bronxu o ně ani není moc velký zájem. Proto jsme spokojení, že byty naplníme, a Armáda spásy je ráda, že je poskytne klientům," řekl Šťástka. Právě jeho městská část Brno-střed čelila nedávno kritice opoziční TOP 09, že má téměř 500 prázdných bytů z téměř 5000, které má ve správě. Podle starosty počet neobydlených klesá.

I více bytů

Kromě bydlení v bytech o velikosti 1+1 nebo 2+1 se mohou klienti obrátit s dotazem nebo prosbou o pomoc na pracovnice Armády spásy. „Jsem ráda, že mám střechu nad hlavou a za zády takové skvělé pracovnice, které psychicky pomohou a v čemkoli poradí. Stal se ze mě bezdomovec, protože jsem se vdala jako mladá a manžel nebyl moc šikovný člověk. Připravil mě o vše a naházel na mě ještě spoustu svých dluhů," řekla jedna z obyvatelek domu na Francouzské ulici Jitka Franková. I když měla dvě i tři práce, v minulosti nevycházela kvůli dluhům muže s penězi a i s dětmi se ocitla na ulici. Zázemí našla právě v Armádě spásy. Za byt platí přes 5000 korun.

Podnájemci se v případě bezproblémové spolupráce a bezdlužnosti mohou po dvou letech stát nájemci města, aniž by v jejich smluvním vztahu figurovala Armáda spásy.

Podle starosty Šťástky může městská část Brno-střed nabídnout i více bytů. „Nyní jsme poskytli sedm, ale v Bratislavské máme dalších 14. Aby ale lidé mohli platit, musejí mít práci. Nabízíme proto každému zájemci možnost pracovat pro městskou část v rámci veřejně prospěšných prací," řekl Šťástka. Podle něj v současnosti pracuje ve veřejně prospěšných pracích zhruba 70 lidí a mají plat 12000 hrubého. „Čím více pracovníků, tím více lidí bude mít příjem. A také ušetříme peníze, které bychom za čištění ulic dali externí úklidové firmě," dodal Šťástka.