V Brně se už pátým rokem postupně projevují dva pozitivní trendy. „Rok od roku roste množství vytříděných odpadů a na druhé straně klesá objem směsného odpadu. Díky tomu vzniká úspora," uvedl Ander. Město totiž dává méně peněz na likvidaci a naopak má více odpadu, který lze dále používat. Podle náměstka je však trend mírný. „Nejsou to desítky procent, ale jednotlivá procenta, která nám potom z celkové částky přes 320 milionů umožňuje ušetřit jednotky milionů korun. Proto nyní můžeme přistoupit ke snížení poplatku pro potřebné skupiny," doplnil Ander.

Nevylučuje, že časem budou mít na nižší poplatek nárok i ostatní lidé. „Pokud bude trend poklesu produkce směsného komunálního odpadu a růstu množství vytříděných odpadů pokračovat, bude možné v příští letech uvažovat o mírném snížení platby za odpad pro všechny poplatníky nebo o zavedení bonusů pro lidi, kteří odpad třídí," dodal Ander. Ke snížení poplatku však bude možné přistoupit nejdříve až na konci roku 2016, dokdy musí mít Brno poplatek ve stejné výši kvůli tomu, že čerpalo peníze z Evropské unie na spalovnu odpadů.

Brno v roce 2010 evidovalo 71.530 tun směsného odpadu. Loni to bylo už jen 66.866 tun, což je o téměř 5000 tun méně. „Podle dosavadního vývoje lze očekávat v dalším roce pokles asi o 500 tun, což odpovídá snížení nákladů za likvidaci tohoto odpadu o necelého půl milionu korun," doplnil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.