České Budějovice-172V letech 2011 a 2012 se v Č. Budějovicích narodilo 2070 dětí, zemřelo 1946 obyvatel. Do města se nově přistěhovalo 3965 občanů, opačným směrem, tedy z města pryč zamířilo 4261 lidí.

Týn nad Vltavou-59Za roky 2011 a 2012 evidují  statistici v Týně nad Vltavou 186 narozených dětí, vedle toho evidují 131 úmrtí. Do Týna se během těchto dvou let nově  přistěhovalo 317 osob,  pryč se ale odstěhovalo 431 obyvatel.

Trhové Sviny-8Vyrovnanou bilancí se mohou ve stejném sledovaném období  chlubit Trhové Sviny. Na svět přišlo 100 dětí, opustilo jej 97 zesnulých. 196 obyvatel se do města přistěhovalo, 207 občanů se odstěhovalo.

Nové Hrady-19Obyvatel ubylo v uplynulých letech 2011 a 2012 i v Nových Hradech. Populaci posílili 64 narozených dětí,  ale 58 občanů zemřelo. Nový domov našlo v příhraničním městě rovných 100 osob, jinam se naopak odstěhovalo 125 novohradských obyvatel.

A vydělávají na něm zejména okolní obce. Lidé to odtud nemají daleko do města do práce, škol či za zábavou, ale  zároveň si plní sny o bydlení   v klidnějším prostředí. „Líbilo by se mi sednout si po práci na zahradu, vykompenzovat dlouhé hodiny u počítače třeba se sekačkou, mít to blízko do přírody, spát u otevřeného okna a neposlouchat přitom ruch z ulice a povykování opilců," přeje si například Jindřich Žáček, který se s přítelkyní pohlíží po novém bydlení.

Dokládají to zjištění statistiků. Podle nich například České Budějovice přišly během dvou let, od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2012 o 172 občanů. Poměr mezi obyvateli, kteří se do krajského města přistěhovali a těmi, kteří naopak volili bydlení mimo Budějovice, ukazuje, že cestu z města volily bezmála tři stovky obyvatel.

Většina z nich se přitom přesouvá jen o pár kilometrů dál na venkov či do satelitů. Například v Litvínovicích tak v letech 2011 a 2012 přibylo 163 obyvatel. Srubec se rozrostl ve stejném období o 181 duší a trend stále pokračuje. Loni se Srubečtí navždy rozloučili se 12 zesnulými, přivítali na světě 32 miminek, 64 obyvatel se odstěhovalo a přistěhovalo se 129 nových občanů.

„Většina z nich přišla z Budějovic, dávají třeba na doporučení kamarádů," říká o nových sousedech starostka Zuzana Vyhnálková.

S plány na výstavbu satelitů v sousedních obcích ale ne vždy souhlasí českobudějovická radnice. Na nedávném jednání se radní krajského města vyslovili proti novému územnímu plánu nedalekého  Branišova, který počítá s pozemky pro až devět desítek rodinných domků.

Argumentují tím, že obec není na masivní příliv nových obyvatel připravena a vznik satelitu by tak paradoxně zkomplikoval život budějovickým. Náměstkyně primátora Ivana Popelová poukazuje například na to, že Branišovu chybí občanská vybavenost, komplikace by mohla přinést i zvýšená dopravní zátěž v Branišovské ulici, která je už nyní přetížená.

Dopravní spojení a školky

Starostka Srubce Zuzana Vyhnálková dobře ví, co velký nárůst obyvatel obnáší. „Důležité je například dopravní spojení s městem, ale také dostatečné kapacity ve školce. Snažíme se držet krok, vybudovali jsme proto nový pavilon mateřské školy i s kuchyní. Na zastupitelstvu se ale začínají ozývat i hlasy, že bychom měli uvažovat o vlastní škole," naznačuje novou otázku, která vyvstává ruku v ruce s rostoucím počtem mladých rodin.

Ani docházka současných dětí za Srubce do okolních škol není snadným řešením. „O září začne chodit šestadvacet našich dětí do první třídy na Dobrou Vodu. Chceme kvůli jejich bezpečnosti obě obce propojit chodníkem, s dopravním podnikem bychom rádi vyladili návaznost spojů MHD," nastiňuje potřebná opatření Zuzana Vyhnálková.

Přesun obyvatel z města do blízkého okolí se ale netýká jenom Českých Budějovic. Podobný trend zaznamenávají například i v Týně nad Vltavou. Jen za loňský rok tu napočítali 76 narozených dětí, 64 úmrtí, přistěhovalo se 141 nových obyvatel a naopak novou adresu mimo druhé největší město Českobudějovicka si zařídilo 230 Vltavotýnských.

„Nejvíce se lidé stěhují do vesnic nebo menších obcí v okolí Týna, Tábora či Budějovic. Stěhování je také časté přímo do Českých Budějovic, výjimečně do Prahy nebo do Brna," vypočítává Iveta Léblová z odboru vnitřních věcí týnské radnice.