Kohoutek s velmi kvalitní pitnou vodou ústí v Česku do více jak devadesáti procent domácností. V rámci Evropské unie je to vysoký standard.

Jenže než voda dorazí ke spotřebitelům, až pětina se jí poztrácí v zastaralém vodovodním podtrubí. Před dvaceti lety to bylo dokonce celých třicet procent.

„Naši klienti mají v současné době průměrnou spotřebu vody na osobu a den 95–97 litrů,“ konstatuje tisková mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.

Netají se přesvědčením, že k úsporám vede spotřebitele nejen stoupající cena, ale i vědomí, že voda je dar, kterého je nutné si vážit.

Proč se ceny vody liší?

Za kubík vody, včetně vodného, stočného a DPH, si Středočeské vodárny účtují 68,56 koruny. Severočeská vodárenská společnost, která vodou zásobuje Ústecký a Liberecký kraj, je stejně jako Středočeské vodárny členem skupiny Veolia voda, ale krychlový metr dodává laciněji – za 64,54 Kč. Jak to, že se ceny vody v jednotlivých krajích a městech Česka liší?

„Obecně je to tak, že vodárenské společnosti vodovody a kanalizační stoky provozují jiným vlastníkům – obcím a městům. Po jednání s nimi jsou do ceny promítnuty i náklady na obnovu a další rozvoj vodovodní a kanalizační sítě. Ceny jsou ale usměrňovány ministerstvem financí,“ vysvětluje Lenka Kozlová.

Šetří i nové spotřebiče

„Moderní spotřebiče nám nejen ulehčují život, ale také šetří vodu. Dříve se nádobí omývalo pod tekoucí vodou, dnes ho naskládáme do myčky. Namísto 25–30 litrů tak spotřebujeme kolem 11–12 litrů vody. U nových typů praček lze spotřebu vody nastavit podle množství praného prádla,“ vypočítává tisková mluvčí Středočeských vodáren.

Běžnou součástí vybavení koupelen i kuchyňských dřezů se staly pákové baterie, jejichž pomocí se rychleji namíchá správný poměr teplé a studené vody. Páková baterie pomáhá nejen šetřit vodu, ale i snižovat i náklady na energie, nezbytné pro ohřev. Výhodnější je přitom páka delší, která zaručuje vyšší plynulost výtoku vody. Krátká páka totiž pracuje skokově a spoří vodu o něco méně.

Dražší, ale ještě více účinnější jsou baterie termostatické, u nichž lze požadovanou teplotu vody předem nastavit. Termostatické baterie ji namíchají automaticky a tím ušetří až 50 procent spotřeby.

Pořiďte si perlátory

„Perlátor je zařízení, které se instaluje na konci výtokových míst u umyvadla anebo dřezu. Perlátor totiž šetří vodu, která se používá pro osobní hygienu anebo na mytí nádobí,“ říká Karel Dominik z firmy, jež se na ekonomickou spotřebu vody zaměřuje. Perlátor jednak tlumí průtok a dále sytí vodu vzduchem. Dokáže tak ušetřit 40 až 45 procent vody. Pořídíte ho v rozmezí 300–500 korun.

Do umyvadla v koupelně (a stejně tak i do kuchyňského dřezu, pokud jste si neodvykli omývat nádobí pod tekoucí vodou) je vhodný perlátor s průtokem 2 až 3 litry za minutu. Jestliže pro mytí nádobí dřez napouštíte, pak zvolte perlátor o průtoku 6 až 12 litrů za minutu.

Na trhu jsou i sprchové hlavice, v nichž jsou již perlátory zabudovány. Stojí od 700 do1000 korun. Další typ sprchových hlavic je vybaven tryskami, které vodu dokážou rozptýlit téměř až do mlhoviny a tím ji ve značné míře uspořit.

Rezervoár úspor v toaletě

Až třetina vody, kterou zaplatíte za kalendářní rok, proteče toaletou. A to představuje pořádně velký rezervoár úspor. Dosáhnete jich buď tím způsobem, že si pořídíte WC vybavené duálním (anebo chcete-li dvoupolohovým) splachováním. Při stisknutí jedné polohy vyteče z nádrže šest litrů vody, při stisknutí druhé, úsporné, spláchneme pouhými tři litry. Tyto toalety pořídíme od 2500 korun výše.

Ušetřit ale lze i u starších modelů klozetů, které na jedno spláchnutí vydají deset i více litrů vody. „Do systému, jímž se pouští voda, montujeme takzvaný stop ventil. Cena zařízení WC stop se pohybuje kolem 300 korun. Namontované stop tlačítko umožňuje přerušit splachování v libovolné chvíli,“ dodává Karel Dominik.