Seriálům velká uhlopříčka nesvědčí. Ačkoliv sledování filmů na obrazovce s úhlopříčkou kolem 50 palců (127 cm) vypadá lákavě, při výběru televizoru v první řadě přemýšlejte nad velikostí místnosti, kde bude stát.

Především menší panelákové byty nadbytkem místa neoplývají a nákup velké televize jsou v takovém případě vyhozené peníze.

U moderních LCD a plazmových panelů sice už neplatí pravidlo, že čím větší je úhlopříčka obrazovky, tím dále musí sedět divák, ale příliš velký rozměr obrazu v kombinaci s krátkou vzdáleností mohou způsobovat pálení očí a bolení hlavy. Před nákupem si doma vyzkoušejte, třeba pomocí balicího papíru, jak velký obraz ještě zůstane ve vašem zorném poli. Nejen hlava, ale ani oči by se neměly pohybovat z jedné strany obrazovky na druhou, aby zachytily vše, co se na ní děje.

Obecně platí, že do malých obýváků nemá smysl kupovat televizory s větší úhlopříčkou obrazu než je cca 32 palců (81 cm) a většina ostatních lidí by si měla vystačit s 42 palcovými (107 cm) přístroji. Úhlopříčky kolem 50 palců a více jsou určené především do restaurací a jiných veřejných prostor nebo majitelům opravdu rozlehlých sídel.

Většina lidí totiž mnohem více času tráví sledováním zpráv, reality show či seriálů, kterým zatím příliš velké rozměry obrazu nesvědčí. Například pro zpravodajství není velká obrazovka vhodná. Výjimku mohou udělat jen opravdoví fandové, kteří chtějí být zcela pohlceni filmovým zážitkem. Ti by ale měli spíš uvažovat o koupi projektoru pro domácí kino.

LCD nebo plazma? Záleží na rozměrech

Teprve, když máte jasno o velikosti úhlopříčky, přemýšlejte nad zobrazovací technologií. Moderní LCD a plazmové obrazovky nabízejí srovnatelnou kvalitu, a tak záleží především nad velikostí obrazu. Malé televizory s úhlopříčkou do 38 až 40 palců se vyrábějí téměř výhradně s LCD obrazovkami. Od této hranice výše jsou v nabídce také přístroje s plazmovými panely, které jsou kvalitnější a s rostoucí velikostí také levnější než LCD. Plánujete-li v blízké době nákup Blu-ray přehrávače a sledování filmů ve vysokém rozlišení, sáhněte po přístroji s označení Full HD. Pro vše ostatní stačí levnější HD Ready.

Především levné LCD televizory používají zastaralé obrazovky, jejichž obraz není příliš kvalitní. Na druhou stranu však nemá smysl za každou cenu platit vysoké částky za nejnovějšími modely nabité inovacemi, neboť ty někdy nabízejí jen kosmetická vylepšení proti zlaté střední třídě.

Například pokud uvažujete nad přínosy velmi tenkých obrazovek, zjistíte, že je ocení jen ti, kdo montují televizor na stěnu. Daleko širší než celý přístroj je totiž podstavec, na němž televizor stojí na nábytku.

Sledujte spotřebu a konektory

Jedním ze stále důležitějších parametrů je spotřeba elektrické energie. LCD a plazmové televizory při stejné velikosti úhlopříček spotřebovávají výrazně méně energie než klasické přístroje s vakuovou obrazovkou. Zakopaný pes je ovšem právě ve velikosti.

Spotřeba 40palcových televizorů rozhodně není nezanedbatelná, a pokud doma televize běží několik hodin denně, rozhodně se vyplatí výrobcem udávanou spotřebu sledovat. Firmy si naštěstí tento problém uvědomují a každý rok přicházejí s úspornějšími modely.

Při nákupu je také důležitý počet a typ osazených konektorů. Standardem jsou dnes dva až čtyři konektory HDMI, které slouží k digitálnímu přenosu obrazu i zvuku mezi televizorem a set-top boxem, DVD přehrávačem, herní konzolí, počítačem nebo videokamerou. Ne každý ovšem zmíněné přístroje nakoupil v posledních letech, a proto je užitečné mít k dispozici také starší typy konektorů, jako je SCART, komponentní nebo alespoň kompozitní vstup. Vlastníte-li sadu reproduktorů se zesilovačem, oceníte také optický nebo koaxiální zvukový výstup. Pro připojení fotoaparátu nebo kamery je pak užitečná také snadno přístupná sada konektorů na přední nebo boční straně televizoru. Ostatní totiž bývají vzadu.

Satelit, kabel nebo DVB-T

Drtivá většina nových televizorů na trhu je vybavena tunerem pro příjem pozemního digitálního televizního vysílání (DVB-T), na které se postupně přechází ve většině Evropy a také u nás. Pokud vlastníte satelit nebo kabelovou přípojku, máte na výběr ze dvou možností. První je připojení satelitního nebo kabelového set-top boxu, který využívá televizor pouze jako obrazovku. Nevýhodou je další zařízení navíc a nutnost používat dva dálkové ovladače. Výhodou je naopak možnost nákupu jakékoliv televize ze široké nabídky na trhu.

Druhou možností je pořízení televizoru s kombinovaným tunerem pro příjem všech tří typů vysílání. Na trhu jich není mnoho a jsou o něco dražší, ale nabízejí řešení vše v jednom.

Výrobci televizorů se snaží zákazníky přilákat také dalšími funkcemi, které se samotným sledováním televize příliš nesouvisí. Někteří integrují do přístrojů pevný disk, takže slouží jako rekordér, jiní nabízejí možnost připojení k internetu a přístup ke službě pro sdílení videa YouTube. Nejnovějším trendem je přístup do internetových archivů některých českých televizí a možnost sledování starších pořadů bez nutnosti mít zapnutý počítač.

Praktickým doplňkem je čtečka paměťových karet nebo USB port v přední části televizoru. Dovolují připojení digitálního fotoaparátu, videokamery nebo USB flash disku. Z nich pak umí přímo přehrávat video, hudbu nebo fotografie.

Montáž na stěnu nebo na stolek

Prakticky všechny přístroje na trhu umožňují kromě klasického položení na stůl také montáž na stěnu. Příslušný adaptér je sice nutné dokoupit za dalších až několik tisíc korun, ale pokud nechcete, aby vám televizor zabíral místo na nábytku, jde o elegantní řešení.

Musíte však před tím vyřešit také vedení kabelů k anténě, DVD přehrávači či set-top boxu. Nejelegantnější je jejich zasekání přímo do stěny nebo alespoň ukrytí do lišt. Příliš naopak nelze doporučit zástavbu televizoru přímo do stěny, protože zároveň s tím je nutné vyřešit odvětrávání a odvod horkého vzduchu.

Praktickou alternativu nabízejí televizní stolky, které doporučují přímo výrobci televizorů. Jsou šité na míru konkrétnímu modelu, mívají kolečka pro snadný pojezd a do polic pod přístroj můžete umístit rekordér, herní konzolu nebo počítač. Některé dokonce obsahují kvalitní reproduktory.

Bedřich Cejnek