SROVNÁNÍ SE SOUSEDY

Z publikace vyplývá nejen to, že na tisíc obyvatel republiky připadá 456 bytů (obydlených či neobydlených; pro srovnání, v Německu je to 496 a v Rakousku 530 jednotek), ale také to, že stále více občanů si v poslední době pořizuje vlastní byt. Důvody patrně není třeba dlouho hledat. Kromě levnějších hypoték, a v některých případech možná i lepší ekonomické situace domácností, je k tomu inspirují jednoduché výpočty. Vlastní byt je totiž pro rodinný rozpočet jednoznačným přínosem.

KOMU ZBUDE VÍCE

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že zatímco domácnosti bydlící v nájemních bytech vydaly na výdaje spojené s bydlením ve čtvrtém čtvrtletí 2015 asi 26 procent čistých peněžních příjmů, domácnosti bydlící ve vlastním bytě použily na tento účel sedmnáct procent výdajů.

Jinými slovy, vlastníkům nemovitostí pak zbývá v rodinném rozpočtu více prostředků na jiné výdaje.

A zastavme se ještě u dal-šího údaje, který má co říct do kultury bydlení, a tím je průměrná velikost bytů Podle Eurostatu ta dosahuje v České republice 78 metrů čtverečních, zatímco například v Německu jde o 94,3, v Rakousku 99,7 a na Slovensku o 87,4 metrů čtverečních.

Na špici mezi zeměmi Evropské unie je však překvapivě Kypr s hodnotou 141,4 metru čtverečního.