Jaké trendy ovládnou letos naše interiéry?

Co se týká barev, měly by být tento rok aktuální odstíny modré. S barvami je to ale trošku problematické. Kdo si dělá interiér na jeden rok, když další rok už bude dominovat zase jiná barva? Myslím si, že trendem bude interiér postavený na neutrálním základu a barevné akcenty tam budou dodávány pouze doplňky. Pokud budete chtít po nějakém čase změnit interiér, tak jen vyměníte barevně nevyhovující drobnosti, případně vymalujete nebo vytapetujete a získáte docela jiný interiér.

Jak tedy pohlížet na trendy?

Časopisy a média nám ukazují možnosti a varianty v aktuálním trendu. Díky tomu můžeme vidět spousty zajímavých kombinací, které nás mohou oslovit, nebo se jimi můžeme inspirovat. Zrovna tak je ale s klidem můžeme ignorovat.

To byly barvy. A jak je to s materiály?

Tento rok by měl přát plastu a metalickým prvkům. Zrovna tak aktuální jsou přírodní materiály, které mají přede všemi ostatními pořád navrch. Jsou nadčasové, je z nich cítit opravdovost a stárnutí jim sluší.

Vy sama se trendy řídíte?

Já trendy vyloženě nemám ráda. Možná spíš nemám ráda slovo „trend". Vyvolává ve mně představu „mainstreamové laviny" čehokoliv. Potřeba následovat trendy, myslím, ani není to, co lidé od designérů očekávají. Lidé chtějí originální osobitý interiér. Většina Čechů, pokud si vybavují interiér sami, jdou většinou rovnou do Ikey. Nemyslím to zle, ale dřív to měli všichni doma stejné – klasické „Husákovo 3+1", protože nebylo nic jiného. Dnes je z čeho vybírat a stejně mají doma všichni Ikeu. Na jednu stranu to chápu – zboží je cenově dostupné, atraktivní, i když zpracování není zrovna prvotřídní – zde opravdu cena odpovídá kvalitě. A v designových studiích jsou ceny vysoké. V Čechách je problém, že většina zboží je tu velmi drahá, dá se říct předražená, jak jsme si během naší praxe mohli mnohokrát ověřit. Ceny zboží byly například trojnásobně vyšší než doporučené prodejní ceny, jak jsme se dopátrali na zahraničních webech.

Bytová designérka Zuzana Wiesnerová. To si pak člověk rozmyslí, kde nakupuje…

To ano… Když pak zařizujeme interiéry, tak se nám špatně hledají dostupné věci, protože samozřejmě nechceme klienta zruinovat. Ale zároveň chceme vytvořit interiér, se kterým budeme spokojeni. Spoustu věcí proto hledáme v zahraničí.

Co například dovážíte?

Je toho celkem hodně – například krásné potahové a dekorační textilie, nebo svítidla. Na svítidla klademe velký důraz. Dokážou vykreslit prostor, vytvoří atmosféru. Pokud si strop „prostřílíte" bodovkami, tak prostor zahltí plošně světlo, ideální pro práci nebo úklid, rozhodně ale ne pro navození příjemné relaxační atmosféry.

V čem mají Češi při zařizování interiérů jisté mezery?

Podceňují se kupříkladu obrazy. Poslední roky zaplavily interiéry digitální tisky masově tištěné pro obchodní domy s nábytkem a vytlačily tak originální práce. Často vídáme na stěnách laciné (a to i provedením) reprodukce, přitom originál nemusí být drahá nedostupná záležitost. Stejně je tomu u nábytku. Dobře řemeslně vyvedený kousek vás bude bavit déle než obyčejná sériovka.

Kam tedy má člověk jít pro takové kousky, když ne do Ikey?

Krásné věci se dají vybrat na různých design marketech, ale i v prodejnách s designovým zbožím, nebo po bazarech. V bazarech se dá koupit krásné křesílko třeba za pět tisíc. Sice dalších deset pak dáte za nové čalounění a repas, ale pořád je to krásná řemeslná práce. A dají se sehnat i levnější kousky – existují firmy, které se přímo specializují na retro nábytek a jejich ceny nepřesahují klasiku v „nábytkových supermarketech".

Vy sama do bazaru chodíte?

Když mám čas, tak chodím. Dají se tam najít originální kousky, které dokážou interiér výrazně oživit.

Kolik takových originálních kousků je pro oživení interiéru optimální?

Na to není recept. Rozhodně se to nemá přehánět. My (Ambience Design) se držíme „pravidla dvou". Když už je v interiéru nějaký pěkný stylový kousek, vždy potřebuje ještě alespoň jednoho„kámoše", aby tam nebyl sám a interiér se tak vyvážil. Jak materiálově, tak barevně nebo stylově.

Obměnám, kdy úkolem designéra je změnit třeba jen stůl nebo židle v bytě, se odborně říká restyling nebo redesign. Je u nás v Česku žádaný?

Redesign, ale restyling je v podstatě taky dobře. Redesign je celkem žádaná služba. Jedná se totiž o změnu interiéru bez radikálnějších zásahů.

Jak se postupuje při úpravách interiéru?

Zásadní je požadavek klienta a stav interiéru – pokud prostor nevyhovuje dispozičně, doporučíme začít právě zde. Dál si řekneme, jaké vybavení zůstává a jaké je představa o investici. Dál už v pokračujeme návrhem nejčastěji výmalby, okenních textilií, dekoračních prvků, nebo osvětlení… Může se stát, že redesign není pro daný interiér dostačující, a vytváříme tak celý interiér nový.

Bytová designérka Zuzana Wiesnerová. Jak tedy vypadá celý proces vytváření nového interiéru?

Začínáme s návrhem dispozičního řešení, následuje barevné a materiálové schéma, poté už navrhujeme nábytkové vybavení, osvětlení a dekorace. Součástí našeho postupu jsou konzultace s klienty, kde vysvětlujeme naše postupy a úvahy a klienti mají prostor reagovat a sdělují nám své postoje a postřehy. U každého návrhu většinou proběhne čtyři až pět schůzek – tedy konzultací, během kterých klienty seznamujeme s celkovým konceptem, jednotlivými materiály a vybavením, a postupně se tak dostáváme k finální verzi návrhu. Tím klienti získávají lepší představu o vzhledu interiéru.

Ještě bych se vrátila k tomu redesignu. O jaké výměny je největší zájem?

Nejčastěji měníme okenní dekorace. V tom jsme u nás nejvíce na štíru. Stačí se podívat na jeden bytový dům. Jestli tam najdete dvě pěkná okna, tak je to moc. Asi je to tím, že se v Čechách dlouho nekladl důraz na prostředí, ve kterém se žilo, a pěkné materiály u nás velice nebyly, takže se s tím teprve seznamujeme a časem k tomu dospějeme.

K čemu například?

Například k tomu, že záclony nemusí být jen s těmi hroznými kytkami nebo s krajkovými vzory. Že existují jiná řešení než klasická záclona a závěs. Např. japonské stěny, římské rolety atp. To samé se týká i materiálů – nádherné, jemné, jednoduché nebo i vzorované látky, které vám nevadí ve výhledu, ale které ho naopak zpříjemňují. Okenní textilie dokáží interiér zútulnit, zároveň ovlivňují dopad a množství denního světla v interiéru.

Co chtějí ještě lidé od vás upravit?

Nejčastěji barevné schéma – výmalbu, dekorační prvky, jako jsou třeba polštářky, nebo obrazy. Například stávajícím obrazům může prospět výměna rámů a paspart. Důležité je také umístění obrazů. Některé potřebují svůj prostor, aby vynikly, jiné zase můžeme umístit do takzvaných „obrázkových koláží" – shluk více obrázků na jednom místě.

Jaké typické nešvary se dají ještě najít v českých interiérech?

Nejčastěji je to nefunkční dispozice, poddimenzované osvětlení a také nekoncepční práce s barvami. Stěny v sytých odstínech často působí těžkopádně a celý interiér pak nevyváženě. S příchodem sytých barev do Čech se začalo všechno bezhlavě natírat. Možná je to následek šedého období socialismu. Neříkám, že syté odstíny nemohou vypadat dobře, ale musí se to s nimi umět. Na našich kurzech učíme, jak vytvořit správné koncepční řešení.

A to jak barevně, materiálově, tak stylově vyvážené. Zároveň ale dáváme stejný důraz na správnou komunikaci s klientem, aby nedošlo k tomu, že vznikne sice zajímavý originální interiér, ve kterém se ale nebude dát žít..

Bytová designérka Zuzana Wiesnerová. Co ještě učíte na vašich kurzech?

Program naší akademie je sestaven tak, aby obsáhl vše, co využíváme v naší praxi. Od znalostí materiálů, interiérových stylů, dějin architektury, ergonomie přes komunikaci s klientem, vlastní prezentaci a fotografování interiérů. Všichni naši lektoři jsou profesionály ve svých oborech a předávají žákům své poznatky z praxe. To je třeba něco, co mě osobně po škole hodně chybělo a co by mi bývalo hodně pomohlo.

Jací lidé se k vám do kurzu hlásí?

Jsou to lidé z různých oborů, kteří chtějí změnit svou profesní kariéru a rozhodli se právě pro dráhu interiérového designu – od studentů architektury přes realitní makléře po maminky na mateřské dovolené. Realitní makléři přichází většinou na kurzy home stagingu, což je ve zkratce „příprava nemovitosti k prodeji".

To se cení, taková snaha naučit se upravit byt ještě před tím, než jej nabídnou k prodeji či pronájmu…

V Česku se tomu zatím věnuje jen pár osvícených realitních kanceláří. Jsme si ale jisti, že tento obor má budoucnost. Naše práce se klientům vždy vyplatila v rychlosti prodeje.

Zuzana Wiesnerová
- Rodačka z Chebu absolvovala magisterské studium v oboru Multimedia a design se specializací na prostorový design.
- Spolupracovala s renomovanými studii, navrhovala interiéry jak pro nadnárodní společnosti, tak i pro soukromou klientelu.
- Návrhům interiérů se věnuje již několik let – v současnosti u společnosti Home Staging v Praze.
- Mezi její priority patří vytváření kvalitního prostředí jak po estetické, tak i funkční stránce.
- Nerada se řídí trendy.

Lenka Vašková