Kupující se teď často snaží sehnat byt „na poslední chvíli“, dokud jsou úrokové sazby hypoték ještě relativně nízké. Hodně zájemců vystrašilo rozhodnutí České národní banky (ČNB) zpřísnit od letošního října pravidla pro poskytnutí hypoték.

V aukci

Pokud se na trh dostane nemovitost v dobrém stavu a zajímavé lokalitě, seběhne se víc zájemců. Realitní makléř si tak může vybírat, s kým obchod nejspíš proběhne bez zbytečných komplikací. V poslední době někteří makléři nechávají klienty dokonce soutěžit. „Pokud bychom prodali nemovitost prvnímu zájemci, nebyli bychom správní makléři. Pracujeme pro prodávajícího a naším úkolem je prodat za co nejlepší cenu a nejlepších podmínek,“ říká Martin Březina z realitní kanceláře RE/MAX Alfa.

Tato síť kanceláří prosazuje prodej v elektronických aukcích. „Používáme je, když o nemovitost projeví zájem víc potenciálních kupců současně. Všichni dostanou možnost přijít na prohlídku v předem stanoveném termínu, kde zároveň dostanou detailní informace o tom, jak aukce probíhá,“ popisuje Březina. Poté mají lidé den na to, aby zjistili své možnosti financování, a je spuštěna 24hodinová aukce. Remax tak v červnu vyšrouboval cenu bytu 3+1 na pražském panelovém sídlišti Petrovice z 3,95 na 4,72 milionu korun.

Na trhu ale jasně převažují neoficiální klání o to, kdo dá víc. „V rámci elektronických aukcí se spíš soutěží balíky více nemovitostí od jednoho zadavatele, například od městské části,“ vysvětluje Jan Borůvka, generální sekretář Asociace realitních kanceláří ČR. Tady se v minulosti aukce ukázaly jako velmi efektivní, protože lidé byli v rámci přihazování ochotní zaplatit často vyšší cenu, než by dali za podobnou nemovitost v běžné nabídce.

Zpravidla se aukce se využívají také při prodeji bytů a domů z insolvenčního řízení. I tady je dnes znát přetlak poptávky po bydlení. Aktuálně je v nabídce například byt 3+kk ze staršího developerského projektu v pražské Uhříněvsi. Ačkoli vyvolávací cena bývá v aukcích nižší, než cena stanovená ve znaleckém posudku, v tomto případě ji naopak o 600 tisíc korun převyšuje.

Staré fiasko

Aukce měla před devíti lety sloužit i k nalezení kupců pro byty, které se developerům nedařilo udat po vypuknutí finanční krize. Velká aukce, kterou uspořádaly realitní společnosti Gavlas a Professionals, však tehdy skončila fiaskem. Někteří developeři totiž vyhodnotili vysoutěžené ceny jako příliš nízké a byty se rozhodli vítězům neprodat. Například za nový třípokojový byt s velkou terasou v Kolíně byli zájemci ochotní zaplatit dva miliony, v Brandýse nad Labem 2,5 milionu korun.