V minulých letech ceny bytů v panelových domech klesaly. Oproti roku 2008 v průměru dokonce o 30 procent. Například v Praze lze podle Jana Zachystala z realitní kanceláře RE/MAX pořídit byt 3+kk do dvou a půl milionu korun. „Sídliště jsou většinou v dobré dostupnosti metra, což je pro rodinu důležitý argument. Navíc disponují kompletní občanskou vybaveností jako například škola či školka," řekl. Doplnil, že největší zájem je o byty, které se nacházejí v blízkosti lesa nebo alespoň parku.

Jenomže se zvyšujícím se zájmem roste i cena. Třeba 
v Plzni a jejím okolí stoupla za poslední rok cena jednoho metru čtverečního o 10,5 procenta. I byty větší než 60 metrů čtverečních se v západočeské metropoli prodávají o 12 procent dráž než loni. Podle ředitelky realitní kanceláře Pubec Michaely Džupinkové za tím stojí malý počet volných bytů 
a naopak vysoký počet zájemců o ně.

Určitou anomálií je Brno, kde ceny bytů rostou již delší dobu. Zatímco před dvěma roky bylo možné šedesátimetrový byt pořídit za 2,3 milionu korun, dnes už je to o 330 tisíc víc. „Brno je žádané. Proudí sem zástupy studentů a kvalifikovaných zaměstnanců, kteří shánějí bydlení. A kvůli tomu cena stoupá," vysvětlil Pavel Kostrhun ze společnosti Reality Mix. V novostavbách se tak podle něho může cena metru čtverečního vyšplhat až na 45 tisíc korun.

Špatný stav

Zájemci však nesáhnou po všem, co jako byt vypadá. Jan Zachystal uvedl, že kupující se zajímají, zda má dům, v němž hodlají byt koupit, nové zateplení, zda rekonstrukcí prošel výtah nebo jestli jsou vyměněná okna. Domy, které na takové stavební úpravy čekají, jsou tak podle Zachystala v nevýhodě.

Zřejmě právem. Podle analýzy odborníků ve stavebnictví více než polovina bytového fondu v Česku přestává vyhovovat základním podmínkám pro bydlení. „Každý druhý dům v Česku nevyhovuje současným nárokům na bydlení z hlediska hygieny a bezpečnosti nebo technických norem," tvrdí Marcela Kubů z Asociace výrobců minerální izolace.

Lidé žijící v takových domech pak čelí problémům 
s vlhkostí a plísní, hlukem nebo rizikem požárů. Státní zdravotní ústav přitom uvádí, že více než 50 procent onemocnění souvisí právě s nevyhovujícími podmínkami bydlení. Podle Kubů je nejhorší situace v Karlovarském, Ústeckém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji, kde je nejvíce nezrekonstruovaných budov starších padesáti, nebo dokonce šedesáti let.

Ceny bytů

VILÉM JANOUŠ, ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU