Podle majitelky českobudějovické realitní kanceláře Hany Adámkové byly nemovitosti nejdražší v letech 2008 a 2009 a v závislosti na ekonomické recesi od roku 2010 ceny klesají. Nejvíce se pokles projevil u větších bytů v panelových domech. „Před deseti lety byly nejvíc v oblibě byty 3+1 a byla po nich velká poptávka. Dnes mají lidé tendenci vybírat menší byty 2+1, a to se týká i rodin s dětmi," říká Hana Adámková. Pro menší byty se lidé rozhodují zejména kvůli úspoře, a to nejen za samotnou koupi, ale i za následné výdaje na energie, které dnes tvoří nezanedbatelnou část nákladů.

Zatímco ceny menších bytů se za uplynulou dekádu drží ve stejné rovině, třípokojové byty zlevnily až o 300 tisíc korun. V dobré lokalitě se tak dnes dá pořídit takové bydlení za milion a půl, zatímco před deseti lety by stálo 1 800 000 korun.

„Ceny klesly i u nových výstaveb. Loni developeři zlevnili až o deset procent," uvedla Hana Adámková. Jak ale upozorňuje Jiří Kahoun 
z realitní kanceláře Koruna, cenové požadavky některých prodejců jsou přemrštěné. „Stále pozorujeme jev, kdy se některé novostavby a některé panelové byty v určitých lokalitách nabízí za naprosto nereálné ceny. Neznamená to však, že když realitní makléř odsouhlasí majiteli jím požadovanou cenu, tak se byt za tyto peníze také prodá," říká Jiří Kahoun.

Český statistický úřad má k dispozici údaje o cenách bytů zatím jen do roku 2011. „V roce 2011 byly znatelné dopady ekonomické recese, což tlačí ceny dolů," vysvětluje Jiří Kotek, vedoucí oddělení informačních služeb Krajské správy Českého statistického úřadu v Českých Budějovicích.

Nabídka převyšuje poptávku

Dalším z důvodů pro pokles cen nemovitostí v Budějovicích je i rozsáhlá nová výstavba bytů. Nabídka převyšuje poptávku zájemců, což snižuje nejen ceny prodávaných, ale i pronajímaných bytů.

Jak odhaduje Hana Adámková u větších bytů šly pronájmy dolů až o třicet procent, u menších o dvacet. „Důvodem jsou drahé energie, ekonomická krize a i to, že nabídka bytů převyšuje poptávku," vysvětluje Hana Adámková. V bytě velikosti 2+KK lze dnes bydlet za 8 až 10 tisíc Kč/měsíčně, garsonky se pohybují kolem 6 – 7 tisíc Kč.

Pokles cen nemovitostí ale zřejmě dlouho pokračovat nebude. „Dle našich údajů zrealizovaných prodejů se pokles cen bytů obecně zastavil již někde v polovině roku 2013. Od té doby dochází spíše k mírnému nárůstu ceny bytů, velmi však záleží na lokalitě bytu," upozornil Jiří Kahoun. Podle něj je zastavení poklesu možné dokumentovat mj. cenami bytů na sídlišti Máj i v ulicích, které jsou známy nízkými cenami. Nejlevnější byty tu totiž již byly vykoupeny.

Jak se budou vyvíjet ceny na realitním trhu v roce 2014 mohou makléři zatím jen těžko odhadovat. Ovlivní je nový občanský zákoník, který začal platit 1. ledna, a také daňové změny.

Kromě daně z převodu nemovitostí (činí 4%) se u prodeje pozemků bude připočítávat i DPH ve výši 21%, což prodraží nově postavené byty, které mají podíl na příslušných pozemcích jak pod domem, tak na pozemcích náležejících k domu.