Největší zájem je o menší byty

Najít vyhovující byt ke koupi mnohdy připomíná spíše hledání jehly v kupce sena. Byty sice v nabídce jsou, ovšem po těch nejžádanějších se často jen zapráší.

A které že to jsou ty nejžádanější? Podle vyjádření námi oslovených realitních kanceláří je největší zájem o byty menší velikosti. „Trvale nejvíce v kurzu jsou byty 2+1, které stačí párům i párům s dítětem. Tyto byty se i nejlépe pronajímají, jsou nejuniverzálnější, proto je nejraději kupují i investoři.

Byty velikosti 1+1 a menší pak tito kupují převážně na nájmy. Protože čím menší byt, tím je z pohledu investorů rentabilnější, ale není to vždy pravidlo," konstatoval Martin Špalek z Fincentrum reality.

Jeho slova potvrdil i jednatel 1. opavské realitky Ondřej Veselý. „Menší byty jednoznačně vedou. Lidé je kupují buď pro vlastní potřebu nebo za účelem pronájmu. Na každou novinku v nabídce máme okamžitý ohlas," poznamenal.

Co se ceny pořízení bytu týká, již několik let se zvedá. „V posledním roce jde nahoru ještě rychleji. Z převažující nabídky je nyní větší poptávka, a to díky nejvýhodnějším podmínkám financování v historii. Proto jdou ceny nahoru. Podle všeho by se ale jejich vzrůst měl zvolnit, možná i poklesnou, nejspíše do roka," odhadoval Martin Špalek.

A kolik zaplatí lidé v Opavě za metr čtvereční? „Průměrná cena nejde moc určit, menší byty jsou ale většinou dražší než ty větší. Záleží na lokalitě, rekonstrukci, zda má byt garáž v domě, lodžii a podobně. Ceny však začínají na dvaceti tisících za metr čtvereční, ale stává se, že jsou i vyšší než třicet tisíc korun," přiblížil Ondřej Veselý.

To, že je o byty na Opavsku stále zájem, potvrzuje nový prodejní záměr firmy Century 21. Ta již předběžně nabízí k prodeji byty různého typu, které mají vzniknout v následujících dvou letech na území mezi hypermarketem Albert a Střední zemědělskou školou. Zde má být vytvořen bytový komplex se 160 bytovými jednotkami.

Ilustrační foto.Zdroj: archiv Deníku

Luxusní rezidence ještě byty nabízejí

Zatímco v některých cenových hladinách je bytů nedostatek, opavské rezidence si na nezaplněnost stěžovat nemohou. Někde je úplně plno, někde se naopak byt ještě sehnat dá.

Například Rezidence Elizabeth podle Miroslava Glose má všechny byty obsazeny. „Jsme prakticky plní. V nabídce jsme měli 40 bytových prostor, ze kterých je polovina pronajata a polovina prodána. Nabízeli jsme také 20 nebytových prostor a ty jsou také pronajaty," uvedl Miroslav Glos.

Dle zástupce realitní společnosti Home4People jsou byty v další z opavských rezidencí na Mendlově ulici zcela vyprodany. Realitní společnost nabízí ještě volné bytové prostory v Rezidenci 1900 na Pekařské ulici. Zde jsou prodány zatím jen 4 byty z celkových devíti.

Svého zájemce například stále hledá loftový byt s věží o výměře 143 metrů čtverečních za 7,8 miliónů korun.

Bytová situace na OpavskuOrientační ceny bytů
Opava
3+1: 1 000 000 – 2 500 000 Kč
2+1: 1 000 000 – 1 500 000 Kč

Hlučín
3+1: 1 600 000 – 2 000 000 Kč
2+1: 1 200 000 – 1 500 000 Kč

Vítkov
3+1: 600 000 – 800 000 Kč

Největší poptávka?
Byty velikosti 2+1.

Kdo je nejčastěji kupuje?
Páry, páry s dítětem nebo investoři k pronájmu.

Prodávají se i větší byty?
Byty 3+1 a větší kupují spíše rodiny s více dětmi k vlastnímu bydlení.

Kolik zaplatíte za metr čtvereční?
V průměru 20 – 24 tisíc korun a výše.

.Zdroj: www.staraopava.cz

Historická fotografie z výstavby kylešovického sídliště. foto: www.staraopava.cz

Problémem je nedostatek bytů a vysoká cena

Že je v Opavě problém najít byt podle vlastních představ a v uspokojivé cenové hladině nám potvrdil Opavan Zdeněk Frélich. Byt pro svou nedávno rozrostlou rodinu hledá více než rok. „Chceme větší byt 3 nebo 4 plus jedna v cihlovém domě s výtahem v širším okolí centra Opavy," uvedl Zdeněk Frélich.

Na zahradě u domu přitom netrvá, ale považuji ji spíš za příjemný bonus. Podle dosavadní zkušenosti s hledáním takového bytu je problém hlavně v tom, že ve starších domech nejsou výtahy. „Výtah je pro nás důležitý, i vzhledem k přesunu s dětmi s kočárkem," dodal Opavan.

Když už na nějakou zajímavou nabídku narazí, je většinou problémem cena. „Máme představu o ceně kolem dvou miliónů. V cihlových domech se ceny pohybují ale spíš okolo 2,5 milionu. Na některých místech v centru jsme zaznamenali byty za 7 až 8 miliónů korun," dodal Zdeněk Frélich.

Spoustu bytů podle něj také vlastní majitelé, kteří mají mnoho nemovitostí a ty pak dále pronajímají. „Ty byty pak na trhu chybí. Navíc na ně dostávají příspěvky a tím pádem je to pro ně podnikání bez rizika," dodal Frélich.

Nalézt byt v paneláku by podle jeho slov problém nebyl, ale tam se mladé rodině příliš nechce. Vyloučili také variantu bydlení na vesnici. „Jsme spíš městské typy a současné bydlení máme v centru města, kde je všechno v dosahu. Do vesnic typu Dubová, Lipina nebo Filipovice bychom proto nešli," uzavřel Zdeněk Frélich.

Veronika Bernardová, Milan Freiberg