Ředitel společnosti MEXX Reality René Hradecký ČTK řekl, že velký potenciál růstu cen má před sebou Praha 9, dále si podle něj nejlepší lokality jako Vinohrady, Bubeneč a Staré Město udrží své jméno prestižní adresy. Pomalu se podle jeho názoru mezi tyto lokality dostává i Smíchov.

Z mimopražských lokalit má podle Hradeckého největší šance na růst Brno, Ostrava a Hradec Králové. Ceny některých bytů a rodinných domů můžou naopak podle analýzy realitní společnosti AAABYTY.CZ v blízké době klesnout až o pětinu. Důvodem je splasknutí cenové bubliny z obavy před možným zvýšením daně z přidané hodnoty u bytové výstavby.

Podle AAABYTY. CZ klesnou hlavně ceny panelových bytů, a to až o 30 procent. Ceny určí poptávka Realitní kancelář MEXX Reality s tímto názorem nesouhlasí. Cena na trhu je podle Hradeckého vždy tvořena hlavně nabídkou a poptávkou, nikoli očekávanými nebo reálnými změnami sazeb spotřebních daní. Vzhledem k současnému stavu poptávky a nabídky bytů na českém realitním trhu nelze předpokládat, že by ceny bytů měly klesat, dodal Hradecký.

Růst cen nemovitostí podpoří podle společnosti MEXX i to, že investoři a hotelové řetězce začínají houfně kupovat činžovní domy v centru Prahy, které hodlají přestavět na hotely. „Centrum Prahy je už totálně zastavěné a nezbývá proto, než rekonstruovat staré činžovní domy,“ vysvětluje Hradecký. V minulosti firma podle něj prodala již několik podobných nemovitostí celkem za několik stovek milionů korun. Výnosy z investic do ho-telů jsou podle Hradeckého i tento rok vyšší než do administrativních budov, u kterých lze předpokládat výnos kolem šesti procent.

„Pokračuje tak trend, kdy se kancelářské budovy v historickém centru Prahy mění na hotely a rezidenční projekty. Administrativní komplexy se přesouvají na okraj města, kde nájemci oceňují nižší nájem, větší možnosti parkování a vhodnější dispozice kanceláří u novostaveb,“ doplnil Hradecký.