Ceny bytů a pozemků se na Ostravsku dlouhodobě drží na hodnotách z roku 2006. Dolů je tlačí velká nabídka, díky které je možné v krajském městě pořídit byt 3+1 třeba i za 650 tisíc korun a pozemek i za 1500 korun za metr čtvereční. Realitní kanceláře se však shodují, že pokles cen se ale do dvou let zastaví a začnou pozvolna stoupat.

Minima už bylo dosaženo

„Většina klientů se s poklesem cen rozhodla oddálit prodej svých bytů a pozemků, proto například evidujeme nedostatek bytů v žádaných lokalitách, jako je centrum nebo Poruba. Byty tady mohou být dražší i o více než sto procent, než třeba na Dubině nebo v Zábřehu," řekl Deníku ředitel ostravské pobočky I. E. T. Reality Tomáš Heger.

Zároveň dodal, že minimálních cen už bylo dosaženo a v následujících letech budou částky za jeden metr čtvereční postupně stoupat.

„To bude trvat do doby, než výrazně ubude zboží na trhu, teprve pak ceny narostou výrazněji," dodal ředitel realitní kanceláře s tím, že problémem by mohly být komerční pozemky, kterých je nedostatek, ale i tak se na Ostravsku ve srovnání s jinými velkými městy, jako je například Brno daří držet jejich ceny nízko.

Tomáš Řeha z realitní kanceláře Remax už dříve Deníku sdělil, že pokles cen jde bohužel ruku v ruce i se zdejší nezaměstnaností a vyššími životními náklady obyvatel.

„To snižuje koupěschopnost lidí, takže prodejci musí s cenou dolů. V dnešní době je navíc sympatická i úroková sazba hypoték, která se pohybuje pod třemi procenty," doplnil Řeha.

Nabídka stále převyšuje poptávku

Díky tomu, že nabídka bytů výrazně převyšuje poptávku, si lidé mnohem více vybírají, ve které části Ostravy se usadí.

„Dá se říct, že se ceny bytů v oblíbených obvodech, jako je centrum, Slezská Ostrava nebo Poruba, ustálily. Podle aktuálních výhledů mohou ale ceny za metr čtvereční v okrajových lokalitách ještě poklesnout, což je pro prodejce špatná zpráva," uzavřela Jana Římanová z realitní kanceláře Sting.