Podle Pavla Hály z realitní kanceláře Patria reality se zvyšuje zájem hlavně o lyžařská střediska v Jizerských horách a Krkonoších. „Málokdy je však v nabídce kompletně zrenovovaná chalupa, většinou se musí zájemce připravit na rekonstrukci a vybudování sociálního zázemí,“ dodal Hála.

Ceny chat a chalup se podle něj pohybují od milionu korun za chalupu před renovací a za malý pozemek. „Za zrekonstruovanou chalupu v žádané lyžařské lokalitě, zaplatí zájemce kolem 2,5 milionu korun,“ řekl Hála. Podle Ondřeje Bierhanzla z HSH je nabídka chat a chalup ve vyhlášených lokalitách omezená a objekty z velké většiny vyžadují rekonstrukci. Starší chatu před rekonstrukcí například v Albrechticích v Jizerských horách lze podle něj pořídit od milionu korun. „Vše je velmi individuální a záleží na místních podmínkách.

Chatu či chalupu, která splňuje moderní nároky, lze zpravidla jen těžko pořídit pod 2,5 milionu korun,“ dodal. I v dnešní době se stále ještě podle něj naleznou chalupy se suchou toaletou bez koupelny. Chaty či chalupy nejčastěji shánějí podle HSH lidé středního věku, kteří chtějí trávit volný čas aktivně, ale zároveň touží po objektu, který má určitý genius loci.

Chalupy využívají ve velké míře ženy s menšími dětmi během letních měsíců jako alternativu k letnímu bytu a muž za nimi dojíždí. Z průzkumu společnosti Unilever, kterého se zúčastnilo přes 3000 respondentů, plyne, že na chaty a chalupy vyráží pravidelně 73 procent Čechů. Téměř polovina z nich ale nejezdí přes zimu. Na podzim objekt zazimuje a vrací se opět na jaře nebo na Velikonoce.

Podle odborníků Unileveru je chataření natolik silný fenomén, že se jarní generální úklid na chatách a chalupách projevuje i na trhu čisticích prostředků, jejichž odbyt po slabším zimním období začíná během března a dubna opět stoupat. Podíl na rostoucí poptávce ale má i gruntování v domácnostech. Většina chatařů přitom čistotu na chatě považuje za stejně důležitou jako doma. Ve víkendovém příbytku chtějí mít v tomto směru stejně příjemné prostředí. Například suchý záchod na chatách a chalupách už v současnosti používá jen 35 procent chatařů a chalupářů.

Ostatní jsou vybaveni klasickou toaletou, plyne z průzkumu. Vedle chat a chalup mají lidé také podle HSH zájem o nové apartmány, a to zejména o velikostech 1+kk nebo 2+kk. Tyto objekty kupují hlavně lidé, kterým jde o sport a pohodlí, tzn. chtějí mít po příjezdu například vytopený byt a odházený sníh. Například apartmány ve Špindlerově Mlýně se dají podle HSH pořídit za 80 až 100 tisíc korun za metr čtvereční. Oproti tomu v Harrachově se cena za metr pohybuje mezi 50 až 60 tisíc korun.