Oči zvířete se nezávisle na sobě natáčejí a pozorují okolí. Jeho kůže dokáže napodobovat barvy a strukturu místa tak, že je ve svém prostředí nenápadné a přirozené. Asi takto lze charakterizovat malého nenápadného ještěra, který se dokáže v případě ohrožení změnit k nepoznání.

Těchto efektů měl dosáhnout i dům uprostřed zahrady v západní části nejjižnějšího výběžku Prahy v Lipencích.

Charakter zahrady odpovídá spíše bydlení na venkově než rušné čtvrti metropole. V jejím středu je několik stromů – solitérů, které měly být zachovány. Budoucí majitelé také chtěli, aby dům příliš neomezil prostor pozemku.

A tak vznikl projekt, který splnil požadavky klientů, a zároveň architektonicky zajímavá stavba. Od svého letošního dokončení vzbuzuje d ů m , především netradičním pojetím ve tvaru chameleona, pozornost odborníků i laiků.

Umístění v zahradě

Chameleon: dům, který sleduje, ale nechce být sledovánDům je usazen přesně do těžiště zahrady. Působí jako ležící ještěr uprostřed prosluněné louky. Pomyslné těžiště prochází centrálním prostorem s kuchyní, jídelnou a krbem. Další místnosti a servisní prostory domu jsou, ve tvaru podobném končetinám, hlavě a ocasu chameleona, organizovány kolem. Každá místnost má svou specifickou atmosféru a vlastní výhled. Místnosti tak vlastně po vzoru očí chameleona „vybíhají" ven a nezávisle pozorují zahradu. Každá z nich je zaostřena na jeden významný strom nebo místo. Ve výsledku se tak vstupní hala „dívá" na vstupní branku, ložnice na třešeň, koupelna na lísku, obývací pokoj na jabloň, pokoj pro hosty na stříbrný smrk a dětské pokoje na ořech. Pohledy ze sousedního domu, z mobilního domu na pozemku a z prostoru hlavního vjezdu jsou namířeny do „mrtvých" úhlů tak, že majitelé domu neztrácejí své soukromí.

Plášť domu je navržen z lesklé pokovené fólie, ve které se zrcadlí trávník a stromy zahrady. Z některých úhlů pohledu, po vzoru chameleona, tak dům splývá se svým okolím. Optickým klamem prochází zahrada i přes místa zastavěná domem. Dojem umocňují i průhledy skrze celý dům. Díky odrazům barev a světla je atmosféra povrchu fasády stejná jako zahrada.

Architekt: Petr Hájek Architekti
Fotografie: Benedikt Markel, Pavel Pszczolka
Místo: Praha-Lipence, Česká republika
Investor: soukromá osoba
Funkce: rodinný dům
Plocha pozemku: 1627 m²
Zastavěná plocha: 157 m²
Užitná plocha: 137 m²
Projekt: 2011
Realizace: 2013–2014

Prostorové řešení

Chameleon: dům, který sleduje, ale nechce být sledovánDům je navržen jako volný půdorys s centrálním obytným prostorem obklopeným halou, ložnicí, koupelnou, obývacím pokojem, pokojem pro hosty a dětskými pokoji. Místnosti jsou od centrálního prostoru odděleny skleněnou příčkou s dveřmi.

Servisní provozy ukryl architekt do vestavěných skříní. Prostory domu lze pohledově propojovat nebo izolovat závěsy. Mohou tak vznikat dle potřeby různá spojení a kombinace. Závěsy rovněž regulují průhledy skrze dům
a pohledy dovnitř.

Interiér domu je jednoduchý a prostý. Hlavní roli zde hrají pohledy do různých částí zahrady. Použité materiály jsou beton, sklo, dřevo a ocel.

Ochrana domu před sluncem

Proti jižnímu slunci jsou před okna navrženy venkovní rolety. Ostatní okna, která nejsou otočená k jihu, mají pouze vnitřní clonění závěsy. Tepelné záření ze slunce v zimním období pomůže snížit náklady na vytápění. Stěny a střecha díky lesklému povrchu sluneční záření odrážejí a brání přehřívání fasády.

Vizitka Doc. Petra Hájka
• Narodil se v roce 1970 v Karlových Varech.
• Absolvoval studium na Fakultě architektury na Českém vysokém učení v Praze
a Školu architektury na Akademii výtvarných umění v Praze.
• V roce 1998 založil společně s Tomášem Hradečným a Janem Šépkou architektonickou kancelář HŠH architekti a v roce 2009 vlastní architektonickou kancelář Petr Hájek Architekti.
• K nejznámějším stavbám, na kterých se autorsky podílel, patří: Horní náměstí v Olomouci, Jiřské náměstí na Pražském hradě, Arcidiecézní muzeum Olomouc (HŠH), Úpravy zámeckého návrší v Litomyšli, Jízdárna-multifunkční sál (HŠH), Vila v Berouně (HŠH), Vila Hermina (HŠH), Obytné kontejnery, KCEV, Dům Chameleon.
• Za svou práci získal řadu ocenění (Cena Grand prix Obce architektů, Freiraum no2, Bauwelt–Preis, Stavba roku, Cena Klubu za starou Prahu, Cena R.Eitelbergera, česká nominace na cenu Miese van der Rohe).
• Od roku 2004 působí jako pedagog na Fakultě architektury ČVUT v Praze, kde byl v roce jmenován 2010 docentem.
• Dva roky vede autorský ateliér architektury na VŠ výtvarných umení v Bratislavě.

Lenka Vašková