Podle čeho tedy krb či krbová kamna vybrat? Vzhled by neměl být jedniným kritériem. Nejprve je třeba se rozhodnout, zda budete chtít klasický krb, či krbová kamna. Nebo raději krb s krbovou vložkou? Na následujících řádcích se podíváme na jednotlivé varianty zevrubněji.

Ať už preferujete klasický otevřený krb, krbová kamna nebo vložku, vždy musí ústit do komína. Krb a kamna tedy stavte ke zdi, ve které je komín zabudovaný. Nezapomeňte přeměřit průměr vývodu, který musí odpovídat průměru kouřovodu. Zajímat by vás měla i dostatečná účinná výška komínu zaručující dobrý tah. Můžete však využít i speciální ventilátory, které uměle zajišťují dobrý odtah komínů i s malou účinnou výškou. O minimální výšce komína je přesto vhodné poradit se s odborníkem.

Krby hlavně pro ozdobu

Krb se od krbových kamen liší především tím, že neschovává plameny za sklo. Stavba krbu vyžaduje velkou zručnost a je dobré nechat ji provést odborníkem. Krb ale volte, pouze pokud preferujete dekorativní funkci spíše než cokoliv jiného.

Otevřený krb díky své nízké účinnosti totiž nikdy nebude hlavním zdrojem tepla ve vaší domácnosti. Jeho účinnost dosahuje hodnot 12 až 20 %, zatímco u krbových kamen můžete očekávat účinnost až 85 %. Účinnost se udává v procentech a je vyjádřením schopnosti využití získané energie z 1 kg dřeva. Pokud se ale přesto nechcete krbu vzdát, popřemýšlejte o krbové vložce, která účinnost výrazně zvyšuje až na 80 %.

Krbové vložky zvýší účinnost

Krbové vložky nejen, že zvýší účinnost, ale také zabezpečí oheň za skleněnými dvířky, takže případné jiskry a oharky vám nepropálí podlahu. V oblasti kolem krbu tak můžete položit jak keramickou dlažbu, tak dřevěné podlahy a koberce. Pro zvýšenou bezpečnost přesto doporučujeme doplnit bezpečnostní tvrzené sklo a kovové pláty, které jsou sice dražší, ale o to bezpečnější a méně náročné na údržbu. Výhodou uzavřené krbové vložky je výrazně nižší spotřeba paliva.

Krbové vložky jsou jednoplášťové a dvouplášťové, využívající nuceného oběhu teplého vzduchu. Jednoplášťové vložky fungují na principu samovolné regulace vzduchu. Déle se zahřívají, ale zato zůstávají dlouho teplé.

Nevýhodou krbových vložek je náročnější instalace, která vyžaduje zákrok odborníka. Vložka se musí obestavět nebo obložit. Můžete si ale zvolit takovou obestavbu, která se bude přesně hodit do vašeho interiéru. Příkladem moderní obestavby je krbová obestavba Ascim, která se prodává včetně krbové vložky a lze ji zakoupit v hobbymarketech OBI.

Krbová kamna jako vhodná alternativa

Pokud toužíte po živém ohni a zároveň chcete krb využít jako zdroj vytápění, zvolte krbová kamna. Jejich zabudování do interiéru je v porovnání s krby nebo krbovými vložkami podstatně snazší a šikovný kutil jej provede téměř okamžitě. Při výběru dbejte hlavně na jejich výkon, který se běžně pohybuje cca mezi 5 – 18 kW. Rozhodující je, kolik kubických metrů si přejete vyhřát.

Obecně se můžete řídit vodítkem, že 1 kW výkonu kamen stačí k vytopení 20 m3 prostoru. Správné stanovení výkonu je velmi důležité. Předimenzovaná kamna nelze pořádně roztopit – v místnosti by bylo příliš horko, kamna dehtují, kouří a mnohem rychleji zanesete komín. Opakem jsou kamna s malým výkonem, která se přetápí a díly mohou popraskat nebo se zkroutit. Na trhu jsou k dostání kamna s různým obložením – kachlovým, kovovým či mramorovým.

Pokud chcete kamny vytopit celý dům, pořiďte si ty s výměníkem. Existují dva typy, teplovodní a teplovzdušný. Kamna s teplovzdušným výměníkem nasávají dole, po stranách, teplý vzduch a nahoře z nich vychází vzduch ohřátý tělem kamen. Teplovodní výměník umožňuje napojení na teplovodní trubky a rozvedení tepla do radiátorů v okolních místnostech.

Výměník je nutné zajistit proti přehřátí vody. Můžete si pořídit záložní zdroje energie, nebo nainstalovat speciální ventil, který vodu, jejíž teplota se blíží 100 °C, odpustí do kanalizace a místo ní dopustí studenou vodu.

Údržba je nezbytná

Samotnou koupí krbových kamen ale péče nekončí. O krb je třeba se pravidelně starat, aby vám bezproblémově sloužil a jeho životnost byla co nejdelší. Krby a kamna je třeba průběžně kontrolovat.

Jakmile rošt není průchodný, je třeba ho vyčistit a zbavit popela. Velká údržba by se měla provádět jednou ročně. Bez obav se do ní můžete pustit sami, nejedná se o nic složitého. Výborným pomocníkem vám bude speciální krbový vysavač, který napojíte na váš klasický vysavač, a popel se bude sbírat do speciální sběrné nádoby a svůj vysavač si tak nezanesete. Povrch kamen stačí pouze otřít vlhkým hadrem. Čistěte vždy až úplně vychladlá kamna.

I sklo u krbových vložek a u krbových kamen si zaslouží pravidelnou údržbu, pokud se tedy chcete kochat pohledem na živé plameny. Není-li výrazně znečištěné, můžete ho pouze mechanicky vyčistit novinami. Na zevrubnější údržbu je nutné použít speciální přípravky, kterých existuje nepřeberné množství. Sprej či gel nechte krátce působit a poté jej setřete papírovou utěrkou. Pokud je sklo silně znečištěné, nechte přípravek působit déle.

Tip odborníka:

„Znečištění skla způsobuje kouřivost, která závisí na několika faktorech, jako je typ krbu či kamen a vyschlost dřeva. Pokud totiž není dřevo dostatečně vyschlé, kouřivost se rapidně zvyšuje, stejně jako u smolnatého dřeva,“ vysvětluje Jan Smékal, ředitel OBI marketu v Praze, Štěrboholích.

Myslete i na příslušenství, které vám údržbu a každodenní obsluhu kamen výrazně usnadní. Můžete si vybrat z různých druhů krbového nářadí, krbových košů, lopatek, atd. Veškeré toto příslušenství pořídíte např. v hobbymarketech OBI.

Do kamen patří tvrdé dřevo

V zásadě vždy zvolte to palivo, které je doporučeno výrobcem. Pro topení v kamnech je ideální používat tvrdé dřevo. Do této skupiny patří dub, buk, jasan, habr a dřevo z ovocných stromů. V kamnech po nich zůstává poměrně mnoho žhavých uhlíků, které ještě dlouho krásně hřejí. Buk a jasan jsou pro topení v kamnech a krbu asi úplně nejvhodnější. Ať již používáte jakékoliv dřevo, vždy musí být perfektně proschlé.

Dřevo by od svého uskladnění mělo schnout cca 2 roky. Navlhlé kusy dřeva mají daleko menší výhřevnost, energie se totiž spotřebovává na odpařování přebytečné vody. Navíc z něj kouří dehet, dým a obecně produkuje málo plamenů, tedy znečistí sklo a zanáší komín. Do moderních krbů i krbových kamen můžete většinou použít i dřevěné brikety.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.