Když psovi neposkytnete, co potřebuje, může se to začít projevovat jeho problémovým chováním – demolicí bytu, štěkáním a vytím a podobně. Na vině však není pes, ale chovatel.

Nejoblíbenější plemena

Zde jsou v současnosti oblíbená plemena a jejich předpokládané povahové vlastnosti. Ale pozor, stejně jako lidé i každý pes je individualita, a jedinci téhož plemene se mohou chovat různě.

ZLATÝ RETRVÍR

Velikost: do 58 cm
Jak snáší samotu: 1
Vhodný pro začátečníky: 5
Štěkání: 1
Děti: 5
Energie: 3

Velmi přátelský, přizpůsobivý a důvěřivý. Bytostně potřebuje být plnohodnotnou součástí smečky (rodiny), jezdit s vámi na výlety, dovolenou či návštěvy. Budete-li ho nechávat samotného, bude nesmírně trpět. Je to ideální rodinný pes, ale ne do kotce, kde bude sám. Miluje kolem sebe hodně lidí, hodně dětí, dobře se snáší i s ostatními zvířaty. Jeho výchova je snadná, nesmíte na něj ale nikdy hrubě. Je velmi citlivý a špatným zacházením ho můžete úplně zkazit a z dobračiska udělat vlastní hloupostí agresivního psa, ačkoli k agresivitě ve své povaze sklony vůbec nemá. Je vysoce inteligentní a neuvěřitelně trpělivý. I proto musíte zejména děti kontrolovat, aby mu, byť nechtěně, neubližovaly, nechá si totiž všechno líbit. Miluje vodu. Patří k „nejžravějším" psím plemenům a v jídle ho budete muset krotit, neboť má sklon k obezitě což se projeví na zdraví – mívá problémy s klouby. Více na www.retriver.cz.

BÍGL

Velikost: do 40 cm
Jak snáší samotu: 3
Vhodný pro začátečníky: 3
Štěkání: 4
Děti: 5
Energie: 4

Veselý, aktivní a činorodý. Původně byl využíván k lovu zajíců. To je dobré si před jeho pořízením uvědomit – potřebuje se pořádně vyběhat. Vyvenčení na vodítku mu rozhodně stačit nebude. Když ho důkladně nevycvičíte, jakmile chytne stopu, ztratí se vám v lese a konec procházky si určí sám. Přiběhne třeba za hodinu – udýchaný, žíznivý, ale nesmírně šťastný. Nemá vůbec smysl ho za to trestat – příště to udělá zase. Zkrátka, hned od štěněte musíte na tuto jeho vlastnost pamatovat a nechat si od zkušených chovatelů poradit, jak jeho silný lovecký pud a tvrdohlavost zvládnout. Je to ale dobrák a absolutně neagresivní plemeno. Co se zdraví týče, mívá sklon k obezitě. Více na www.beagleclub.cz.

BIŠONEK

Velikost: do 30 cm
Jak snáší samotu: 1
Vhodný pro začátečníky: 5
Štěkání: 3
Děti: 5
Energie: 4

Tento na první pohled klasický gaučák, pochází pravděpodobně z asijské skupiny ovčáckých psů a v jeho předcích by se patrně dali vystopovat i starověcí vodní psi a honiči. Bišonek zahrnuje několik příbuzných plemen. Je to velmi bystrý bejsek, má veselou povahu, je energický, a dobře vycvičitelný. Miluje lidskou společnost a velmi špatně snáší samotu. Lépe řečeno, samotu nesnáší. Bišonek se sice nehodí jako parťák k náročným sportovním výkonům, na druhou stranu je dosti temperamentní a rozhodně není lenoch, kterému vyhovuje pospávat celý den na gauči. Dluhý rodinný výlet zvládne bez potíží. Je velmi mrštný a ideální je pro něho třeba agility. Potřebuje fyzickou i mentální zábavu, jinak hrozí problémové chování . Více na www.bichon-klub.cz.

RHODÉZSKÝ RIDGEBACK

Velikost: do 69 cm
Jak snáší samotu: 3
Vhodný pro začátečníky: 2
Štěkání: 1
Děti: 3
Energie: 4

Důstojný, sebevědomý, velmi bystrý, odvážný a rozhodný. „Svoji smečku" miluje, k cizím je ale obezřetný. Je temperamentní a potřebuje dostatek pohybu. Bude vás rád doprovázet při jízdě na kole či na běžkách a dalších sportovních aktivitách. Vzhledem ke svému původu ocení například coursing (sportovní aktivita, která využívá přirozeného loveckého pudu psa. Ten loví umělou návnadu.) Přestože ridgeback je habán, nesnáší hrubé zacházení. Vyžaduje trpělivý a důsledný trénik, ale výhradně po dobrém. Pro nezkušeného chovatele se nehodí. Zdraví: může se u něj oběvit dysplazie kyčelního kloubu, kožní problémy a zánět vnějšího zvukovodu. Více na www.kchrr.com.

MOPS

Velikost: do 28 cm
Jak snáší samotu: 1
Vhodný pro začátečníky: 4
Štěkání: 4
Děti: 5
Energie: 3

Tento malý psík je veselý a velmi fixovaný na svou rodinu, které je bezmezně oddaný a vyžaduje přímo fyzický kontakt s člověkem. Je odvážný, jen velmi zřídka však bývá agresivní. Doma je klidný, ale venku dokáže být mrštný a rychlý, pokud není obézní, k čemuž má sklon. Je velmi důvěřivý vůči cizím lidem. Celkově jde o bezproblémového pejska, ale důslednost při výchově se vám vyplatí. Chovatele-začátečníka může překvapit, že téměř neustále vydává nějaké zvuky. Za hlasité funění, chrčení a chrápání může jeho zploštělý čenich. Potýká se zejména s nemocemi kůže a očí.

Více na www.mopsklub.cz.

JACK RUSSELL TERIER

Velikost: do 27,5 cm
Jak snáší samotu: 3
Vhodný pro začátečníky: 2
Štěkání: 4
Děti: 4
Energie: 5

Spíše než pes je to motorová myš. Mnohé chovatele- nováčky může jeho mimořádně vysoký temperament překvapit. Je to rošťák, veselý, velmi aktivní a věci bere sportovně. Je to individualista a má svou hlavu. Nesnažte se ho měnit, nešlo by to. Pokud vám tento povahový rys vadí, pořiďte si jiné plemeno. Jack Russell vyžaduje důsledný výcvik, přičemž důslednost nezaměňujte s tvrdostí nebo dokonce hrubostí. Nezbytně potřebuje aktivitu. Pokud mu nedokážete vymyslet zábavu, zabaví se sám, třeba demolicí bytu. Má rád děti, můžete ho chovat v bytě, ale předpokladem jsou dlouhé aktivity venku. Pokud jde o zdraví, to mívá toto houževnaté plemeno pevné.
Častěji se u něho může vyskytnout kardiomyopatie. Více na www.kcht.cz.

STAFORDŠÍRSKÝ BULTERIER

Velikost: do 40,5 cm
Jak snáší samotu: 1
Vhodný pro začátečníky: 2
Štěkání: 2
Děti: 5
Energie: 3

Klame tělem, protože působí tak, že s ním není radno žertovat. Je malý, ale hodně osvalený, s širokým hrudníkem a mohutnou tlamou. To je však jen skořápka. Lidi – a nejen ty „své" – bezmezně miluje. V Anglii se mu přezdívá „psí chůva", protože by se pro děti rozkrájel, je k nim velmi trpělivý a oddaný. I proto se využívá často pro canisterapii. Má velkou touhu se zavděčit. Je aktivní, ale také si rád pohoví. Problematický by mohl být snad jedině v kontaktu s jinými psy či zvířaty, které by mohl mít sklon lovit. Ale budete-li ho od malého štěňátka řádně socializovat, tento sklon odbouráte. Učí se rychle, je ale teriér, a tak může být občas tvrdohlavý. Nikdy na něho nesmíte používat tvrdou ruku. Je mimořádně fixovaný na svou rodinu, s níž potřebuje být v kontaktu. Život v kotci venku je pro něj absolutně nevhodný. Může mít sklon k obezitě, častěji se u něho vyskytuje šedý zákal. Více na
www.staffbullclub.cz.

FRANCOUZSKÝ BULDOČEK

Velikost: do 31,5 cm
Jak snáší samotu: 1
Vhodný pro začátečníky: 4
Štěkání: 4
Děti: 5
Energie: 4

Energický, mazlivý, veselý, hravý a citlivý. Blízký kontakt s rodinou je pro něj velmi důležitý. Má rád děti, protože kde jsou děti, tam je zábava. Vůči cizím lidem může být ostražitý (ne však nepřátelský). Dokáže v klidu odpočívat doma na gauči, ale procházky (spíše kratší a častější než dlouhé pochody) bude milovat. Má rád své pohodlí, a tak se patrně uvelebí ve vaší posteli, nebo alespoň na nejlepším křesílku. Ale potřebuje vybít energii a venku bude běhat jako o závod. Pokud jde o výcvik, může být trošku tvrdohlavý, ale určitě ne tolik jako třeba jack russell. Jemnou, ale důslednou výchovou ho určitě bez problémů zvládnete. Pokud jde o zdraví, častější bývají u tohoto plemene kožní problémy či oční potíže. Více na www.kfb.cz.

BERNSKÝ SALAŠNICKÝ PES

Velikost: do 70 cm
Jak snáší samotu: 2
Vhodný pro začátečníky: 4
Štěkání: 2
Děti: 5
Energie: 2

Dobrák od pohledu. Má veselou povahu a je velmi inteligentní. Miluje, když je součástí velké rodiny a nesnáší odloučení od ní. Pro život mimo ni někde v kotci se absolutně nehodí. Díky své milé povaze a inteligenci bývá používán jako záchranářský pes a také při canisterapii. Potřebuje dostatek pohybu, aby neměl sklony k obezitě. Je to však „medvídek", který nebude běhat jako chrt. Vyhovuje mu spíše procházka v pomalejším tempu, klidně delší. Většinou mívají berňáci rádi vodu a plavání je aktivita, která je pro něho i ze zdravotního hlediska vhodná. Berňáci častěji trpí na kloubní onemocnění a na Möllerovu-Barlowovu nemoc (nadměrné zatížení růstových ploten dlouhých kostí). Více na www.kssp.cz.

BORDER KOLIE

Velikost: do 55 cm
Jak snáší samotu: 1
Vhodný pro začátečníky: 2
Štěkání: 4
Děti: 3
Energie: 5

Psí Einstein. V různých žebříčcích sociální inteligence psů se umísťuje na prvním místě. Border kolie není jen chytrá, ale přímo mazaná. Rychle se učí, skvěle chápe a je dobře ovladatelná. Budoucí chovatel by se ale měl připravit na to, že je to hyperaktivní pes, který nezbytně potřebuje opravdu velké množství pohybu a to ať je hezky, nebo padají trakaře. Tento fakt nesmíte podcenit a pokud sami nejste ve skvělé kondici, nebo máte nedostatek času, není border kolie nic pro vás. Neposkytnete-li jí dostatek pohybu, bude vám demolovat byt, výt, štěkat a vůbec vykazovat problémové chování. Na vině ovšem nebude border kolie, ale vy. Proto si dobře rozmyslete, jestli jste tím pravým páníčkem pro toto báječné plemeno. Pokud jde o zdraví, častěji se u ní vyskytuje dysplazie kloubů, zelený zákal a někdy epilepsie. Více na www.bcccz.cz.

KAVALÍR KING CHARLES SPANEL

Velikost: do 33 cm
Jak snáší samotu: 1
Vhodný pro začátečníky: 5
Štěkání: 2
Děti: 5
Energie: 3

Mimořádně přizpůsobivý pejsek a to téměř ve všem. Hlavně když může být se svým páníčkem, kterému je zcela oddaný. Nevykazuje žádné známky útočnosti, je vyrovnaný, milý, hravý, veselý a odvážný. S ostatními psy i jinými zvířaty se většinou snese dobře. I pohyb přizpůsobí svému majiteli a mohou ho tak bez problémů chovat jak lidé se zhoršenou mobilitou, tak sportovně aktivní lidé. Občas se u něho ale může probudit lovecký pud a pak páníčkovi zmizí za kořistí. Rád se zapojí i do psích sportů jako agility, frisbee a dalších. Co se týče zdraví, bohužel trpí toto plemeno častěji na srdeční choroby. Někdy se u nich objevuje též epilepsie či některé kožní a oční problémy. Více na www.cavalierclub.cz.

ČIVAVA

Velikost: do 23 cm
Jak snáší samotu: 2
Energie: 3
Děti: 3
Štěkání: 5
Vhodné pro začátečníky: 4

Díky svému miniaturnímu vzrůstu si čivava získala ohromnou oblibu. Toto plemeno však může nezkušeného chovatele překvapit tím, že jeho povaha by se hodila spíše k daleko většímu pejskovi. Čivava má statečné srdce, je odvážná a velmi ostražitá (možná právě proto, že je tak maličká). Má také silný lovecký pud. Ráda se vyběhá, lepší jsou pro ni však kratší a častější procházky. Provozovat s ní můžete různé psí aktivity, například agility či dogdancing. Pes na velké sportovní výkony to ale přece jen není, leda že byste ji po chvíli vzali na záda do baťůžku. Je to pejsek, který bude dobrým společníkem i starším lidem. Pokud jde o výchovu, někdy vyžaduje větší trpělivost, je to však jedinec od jedince jiné. Výchovu čivavy nesmíte podcenit, přestože jde o malého psíka. Je také třeba se připravit na to, že čivava má velmi pronikavý hlásek a štěkání se rozhodně nevyhýbá. Co se zdraví týče, jde o relativně zdravé plemeno. Čivavy mají velmi křehké končetiny a je potřeba dávat pozor na jejich poranění. Také jsou náchylné k prochladnutí a vyskytnout se u nich může též hypoglykemie. Více na www.chihuahuaklub.eu.

Poznámka: bodovací stupnice – 1 znamená vůbec, 5 ano, maximálně

Základní otázky, které byste si měli zodpovědět:

Abyste se mohli zodpovědně rozhodnout, zda si psa vůbec pořídit a jakého, zodpovězte si nejprve tyto otázky:
1. Jaké jsou vaše prostorové možnosti – jak velký prostor můžete pejskovi nabídnout?
2. Jaké máte časové možnosti – kolik času můžete pejskovi věnovat? (Mělo by to být několik hodin denně.)
3. Jaký je váš životní styl – jste sportovní typ a chcete, aby vám byl pejsek parťákem ve sportu, nebo preferujete spíše sedavý způsob života a hodil by se k vám tedy spíše psí lenoch?
4. Jaké máte finanční možnosti? Nejde jen o kupní cenu pejska, ale hlavně o náklady na jeho další život – veterinární péči, krmivo atp.
5. Jaká máte od pejska očekávání? Chcete hlídače, nebo kamaráda pro celou rodinu, který bude milovat děti?
6. Jak náročná je péče o dané plemeno? Jde o péči o srst, speciální nároky na krmivo či doplňky stravy – budete s ním moci snadno cestovat (vejde se do tašky) nebo ho budete muset vozit autem?

MVDr. Lucia Repová, Royal Canin

Denisa Haveldová