Poničené štuky, zdevastované podlahy, nepoužitelné či chybějící záchodové mísy, vany i umyvadla, nevyhovující elektroinstalace. Seznam toho, co je potřeba opravit ve vybydlených domech v Sokolské ulici v majetku Chomutovské bytové, kterou vlastní město, je rozsáhlý. A účet tomu odpovídá. Peníze by se ale měly vrátit na nájmech. Zabydlení novými nájemníky odlehčí také lidem v blízkém okolí, protože s návratem života do těchto domů, se tam přestanou stahovat podezřelé živly.

Vedení města se do kontroly městských domů pustilo už v létě. A s nevalným zjištěným. „Nepříjemně mě překvapilo, jak je majetek města a Chomutovské bytové neudržovaný a špatném stavu," konstatoval primátor Daniel Černý při prohlídce majetku města. Tehdy navštívil mimo jiné právě i bytovku v Sokolské ulici. Znovu tam zašel před několika týdny v rámci pravidelných obchůzek a nově už s lepšími dojmy. Stavební práce uvnitř jsou totiž v plném proudu. „Budou tu pěkné menší byty, je to na dobrém místě, určitě je nebude problém po dokončení pronajmout," byl spokojený.

Celkem se jedná o tři vybydlené domy, v nichž je 33 bytů. Z nich byla (či stále ještě je) značná část zdevastovaná a vykradená. „Jedná se především o byty, kde nájemci byli vystěhováni soudně, mnohdy i bez jejich přítomnosti," vysvětlil mluvčí magistrátu Jan Rödling, jak k dnešní situaci došlo. „Z tohoto důvodu se jedná o celkové opravy," doplnil. Jde o rozvody elektroinstalace, vody, odpadů a dodání sanitárního zařízení. „V bytech, kde není centrální dálkové topení se provádí i kompletní plynofikace, to znamená kompletní nové rozvody v bytě, včetně topných těles a zdroje tepla, což jsou kombinované kotle," vypočítává mluvčí. „Součástí topení je pak také povinné vyvložkování spalinových cest a zhotovení nové plynové přípojky do bytu," doplnil.

Částky za nejhůře zdemolované byty v domech bez ústředního topení dosahují 200 - 300 tisíc korun za byt typu 1+2. V panelových bytech s vytápěním se podle informací mluvčího částka pohybuje v řádech desítek tisíc korun.

Domy, na něž se spousty let nesáhlo, budou opravovány postupně, a to z peněz společnosti Chomutovská bytová, která vybírá nájemné za byty a nebytové prostory. Po opravách budou byty na standardní úrovni. Novým nájemníkům budou nabízeny formou veřejné poptávky.

Chomutovská bytová má v majetku celkem 1351 bytů.