Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chytře na mini kuchyně

Prý co je malé, to je hezké. Jenže… Kdo rád vaří, sní o velké kuchyni, kam se pohodlně a přehledně vejdou všechny věcičky, které nutně potřebuje. Jak to ale zařídit na několika metrech čtverečních?

23.9.2013 2
SDÍLEJ:

Menší kuchyně vyhrává útulností a může vypadat také skvěleFoto: Shutterstock.com

Pečení žitného chleba, zavařování meruňkové marmelády, sbírka koření z Afriky, forma na muffiny, pár sklenic medu od včelaře ze Šumavy, čtyři koše na tříděný odpad… To nejsou věci, kterých se musíte vzdát, když máte kuchyňku jako dlaň. Jen v ní musíte umět dobře hospodařit s místem.

Kouzlení s prostorem

Díky několika chytrým fíglům a doplňkům lze využít doslova každý milimetr prostoru, který máte k dispozici. Ať už plánujete novou kuchyň, nebo rekonstruujete starou, vyvarujte se zbytečně náročných dispozičních návrhů. „V malých kuchyních bych vynechal rohové řešení. To je vždy velká komplikace. Pokud je to možné, zvolte jednoduchou linku," vysvětluje základní pravidlo bytový designér Ivo Prokel.

Jestliže do vašeho konceptu více zapadá rohová kuchyňská linka, poohlédněte se v kuchyňských studiích po skříňkách, do kterých ukryjete řadu věcí. V dolních rohových jsou nejčastěji otočné police, do kterých schováte třeba méně používané spotřebiče nebo hrnce.

Drátěné programy na míru

Obzvlášť nutné je dokonale promyslet úložné prostory. Těch se koneckonců často nedostává ani ve velkých kuchyních. „Dostatku místa vám pomohou dosáhnout různé drátěné programy, které jsou speciálně navrženy pro ukládání potravin i nádobí," radí Silvestr Schwarz ze společnosti Kuchyně Gorenje.

Drátěný program, který je umístěný ve skříňkách, poskytne mnoho úložného prostoru navíc. Například nad hrnce jde přidat úzký výsuvný komponent, do kterého se schovají třeba pokličky nebo prkénka.

Na podobné „vychytávky" nemusíte myslet hned při plánování a budování nové kuchyně, i když je to samozřejmě lepší. Mnohé ale jdou implementovat i do stávající linky, čímž se zvýší její užitná hodnota.

„V bytových domech s vysokými stropy maximálně vytěžte tento jinak nevyužitý prostor za pomoci vysokých horních skříněk. Pro snadnější manipulaci si kupte mobilní schůdky, které se lehce přistaví, abyste nahoru dosáhli, a po použití se opět rychle schovají," doporučuje Silvestr Schwarz.

Pokud budou zároveň hezké, nemusíte je schovávat a mohou se stát i estetickým solitérním prvkem – položit na ně lze třeba malé dekorativní polštáře.

Do vysoko položených skříněk se sice nehodí pepř a sůl, po kterých sáhnete několikrát denně, ale proč do nich neuložit zásobu sterilizovaných okurek?

Nebojte se rovněž vybudovat jednu velkou vestavěnou skříň, třeba až do stropu, jež ukryje zásoby oříšků, pánve, toustovače i skleničky, které vytahujete jen ke štědrovečerní večeři.

Může být i úzká, pokud zvolíte hlubší, dobře se vám v ní bude hledat opět díky výsuvnému drátěnému programu.

Prý co je malé, to je hezké. Jenže… Kdo rád vaří, sní o velké kuchyni, kam se pohodlně a přehledně vejdou všechny věcičky, které nutně potřebuje. Jak to ale zařídit na několika metrech čtverečních?

Několikanásobná dvířka

Na dvířka upevněte speciální úchyty na pokličky nebo další ploché předměty, které nejčastěji leží vyskládané kdesi ve skříňce.

„Využijte také vložené výplně do dvířek, vlastně jakási několikanásobná dvířka, díky kterým ve dvířkách vlastně listujete," přidává tip na novou vychytávku bytový designér. V nabídce je má třeba studio Vitra. Dvířka pak nejsou jednoduchá, ale například trojitá. Jsou široká a uvnitř nich vzniknou jakési poličky, do kterých ukryjete pomůcky.

Na dvířka se také dají připevnit háčky nebo držáky, které zachytí řadu drobností. Jsou jednou z šancí, jak rychle přidat v kuchyni pár skrýší navíc. Využít můžete i tak malé prostory, o kterých jste se domnívali, že jsou plonkové. Třeba deseticentimetrová škvíra vedle lednice – i tam se dá usadit skříňka zhotovená u truhláře na míru. Dát tam můžete třeba kořenky.

Při výběru dezénu linky nedávejte v malé místnosti příliš prostor fantazii, držte se spíše jednoduchosti a světlých barev.

Prý co je malé, to je hezké. Jenže… Kdo rád vaří, sní o velké kuchyni, kam se pohodlně a přehledně vejdou všechny věcičky, které nutně potřebuje. Jak to ale zařídit na několika metrech čtverečních?

Světlé barvy pro malý prostor

K doplnění sice můžete použít nějakou výraznější barvu, ale stále by měla převažovat světlá. Obecně se v malé kuchyni vyvarujte tmavých barev. „Další pomůckou pro optické zvětšení kuchyně je navržení dřevodekoru s horizontálním průběhem let na dvířkách kuchyně," radí Silvestr Schwarz.

Prostoru pomůže také světlá výmalba a sjednocení podlahové krytiny v jeden celek s obývací částí, pokud ji máte s kuchyní spojenou. Nebojte se využít i průhledné materiály – z nich může být například stůl či židle. Důraz klaďte na osvětlení nejen pracovní desky, ale i to centrální.

Bytový designér Ivo Prokel doporučuje si v malém prostoru pořádně přisvítit. Neznamená to zvolit velký lustr, který opticky může malou místnost ještě více zmenšit, ale výkonnou žárovku. Místo kulatého lustru visícího metr pod stropem upevněte přímo ke stropu nepříliš výrazný – podlouhlý nebo třeba velký čtverec.

Prý co je malé, to je hezké. Jenže… Kdo rád vaří, sní o velké kuchyni, kam se pohodlně a přehledně vejdou všechny věcičky, které nutně potřebuje. Jak to ale zařídit na několika metrech čtverečních?

Dostatek pracovní plochy

Na pracovní desce byste měli mít dostatek prostoru třeba i na vyvalování těsta. Právě šířka válu udává minimální potřebný prostor – 70 centimetrů. „Dobré je rozšířit pracovní desku o nějakou mobilní část, například servírovací stolek ve stejné výšce s pracovní deskou. Když nevaříte, můžete ho mít ‚zaparkovaný' jinde, pak už s ním jen přijedete do kuchyně," navrhuje Ivo Prokel.

Další samostatnou kapitolou je dřez. Do něj zavěste nerezový košíček, který se stane vaším užitečným pomocníkem. Třeba do něj připravíte mističky s ingrediencemi, které budete při vaření průběžně potřebovat, umyjete v něm ovoce nebo do něj odložíte čisté příbory.

Až budete vybírat vodovodní baterii, poptávejte tu s výsuvnou sprchou. Oceníte ji, jakmile budete potřebovat napustit vodu do hrnce, který se vám do malého dřezu nevejde (ať už kvůli velikosti nebo proto, že v dřezu máte naskládané nádobí na umytí). Dokoupit se dá i krycí deska, takže místo díry v pracovní ploše získáte další cenné desítky centimetrů navíc.

Prý co je malé, to je hezké. Jenže… Kdo rád vaří, sní o velké kuchyni, kam se pohodlně a přehledně vejdou všechny věcičky, které nutně potřebuje. Jak to ale zařídit na několika metrech čtverečních?

Když je méně více

Dřez zvolte malý čtverhranný (stačí šířka 45 cm), nikoliv velký obdélníkový s odkapávací plochou. V malém bytě s miniaturní kuchyní až na výjimky nežijí velké rodiny, ale často jen dva lidé. Toho se dá využít i při nákupu spotřebičů.

Mladý pár nezkonzumuje tolik jogurtů jako pětičlenná rodina, a tak bude dostačující daleko menší lednice. Ani polévky nevaří celý kotel, nestačil by proto jen dvouplotýnkový indukční nebo plynový sporák? Málokdy máte zapnuté všechny čtyři plotýnky naráz… „Standardní myčku nádobí o šířce 60 centimetrů jde nahradit 45centimetrovou, do menšího prostoru navíc potřebujete i menší digestoř," dodává Silvestr Schwarz s tím, že je lepší navrhnout digestoř vestavnou pod horní skříňku než komínovou.

Pořiďte si chytré přístroje

JÍDELNÍ KOUT
Že vám stačí večeřet u konferenčního stolku před televizí? Raději se poptejte po skládacích a rozložitelných
stolcích, případně takových, které se dají přirazit ke zdi. Existují také jakési multifunkční typy nábytku – třeba stolek, ze kterého se po složení stane police. Nebojte se využít i prostor pod stolem, k němuž můžete dodat skříňku, šuplíky (prodávají se i už hotové) nebo dekorativní krabice. Do nich schováte nejrůznější drobnosti. Také výrobci židlí myslí na obyvatele malých bytů. V nabídce jsou modely skládací, případně stohovatelné (tedy takové, které jednoduše naskládáte na sebe).

Pokud jste milovníky nejrůznějších kuchyňských spotřebičů, vzdávat se jich nemusíte ani v garsonce. Do českých kuchyní si razí cestu chytré spotřebiče, které za jednu cenu nabízejí plnohodnotnou funkci dvou nebo několika odlišných kuchyňských přístrojů. Nejde přitom o takzvané multifunkční přístroje, ale o produkty, které umí opravdu dvě odlišné věci. Třeba sušička ovoce může být spojená s jogurtovačem. Díky sdruženým technologiím dochází nejen k úspoře času, ale především energie.

„Důvodem k jejich nákupu bývá nejen málo místa v kuchyni, ale i fakt, že mnoho lidí nerado neustále vyndává a znovu uklízí spotřebiče anebo jen nechtějí mít kuchyň plnou přístrojů," vysvětluje majitel značky Concept Jindřich Valenta.

Ten doporučuje pořídit si kombinovanou troubu, která může současně péct a využívat mikrovlnné vaření. Existují i trouby, které nemusíte zabudovávat, ale stačí je až při používání postavit na stůl a zapojit do zásuvky. Vypadají
spíše jako ty mikrovlnné, výkonem jsou srovnatelné s běžnou troubou.

Jestli však opravdu šetříte každým metrem a do vaší linky nejde zabudovat velká trouba, řešením je klasická remoska. Zabere místa jako větší hrnec, ale zvládnete v ní hned péct, smažit, zapékat, grilovat, ohřívat, dusit… Ta nejmenší má navíc pětkrát nižší spotřebu než běžná elektrická trouba!

Další triky a vychytávky

A další triky? Odstraňte z desky veškeré oleje, octy a sirupy, které denně nepoužíváte, nože zavěste na magnetické lišty, naběračky a další podobné předměty můžete dát na háčky pod horní skříňky. Nesyslete do zásoby kila mouky, cukru nebo těstovin. Pod horní skříňku můžete umístit držák na kuchyňské utěrky. Kupte si rozkládací cedníky a košíčky, ze kterých se po složení stane placka. Pokud jde o optické zvětšení prostoru, ideální je, má-li malá kuchyň okna – nebude pak působit tak stísněně. Jestliže je nemá, zkuste si pohrát se zrcadly, která prostor také opticky zvětší.

Pokud kuchyň kompletně rekonstruujete, snažte se vyřešit i topení. Na malou místnost není nutné velké topné těleso. Malý radiátor může být těsně u zdi třeba pod oknem a vy se tak budte moci radovat z dalšího prostoru!

Lucie Soukupová

Autor: Redakce

23.9.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vteřiny dne

Vteřiny víkendu. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Jiří Běhounek.
15

Sjezd ČSSD se uskuteční již v únoru, o post šéfa se hlásí Běhounek

AKTUALIZOVÁNO

Bendl ostrouhal. Soud přepočítal hlasy a ve sněmovně jej střídá Kupka

Na pondělní ustavující schůzi půjde za středočeskou ODS čtveřice politiků ve složení Jan Skopeček, Veronika Vrecionová, Vojtěch Munzar – a Martin Kupka. Původně ohlášené ohájení poslaneckého mandátu historicky prvním středočeským hejtmanem a pozdějším ministrem Petrem Bendlem tedy neplatí. 

AKTUALIZOVÁNO

Motorest u dálnice zřejmě vzplanul od komína. Škoda jde do desítek milionů

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Mohutný požár se obešel bez zranění – a podařilo se zabránit jeho rozšíření. To jsou zřejmě jediné příznivé zprávy spojené s řáděním plamenů, které v sobotu hodinu a čtvrt před polednem zachvátily restaurační provoz v sousedství dálnice D10 u Hlavence na Praze-východ. Tomu, že Motorest 4 kameny, známý i v nedaleké Mladé Boleslavi a v Praze, zachvátil požár velkého rozsahu, už zdaleka nasvědčoval hustý tým valící se ze střechy budovy postavené ve stylu koliby, jímž probleskovaly plameny. Objekt požár zcela zničil i s veškerým vybavením. Škoda se odhaduje na 30 milionů korun.

Na černý trh v Kábulu se prý dostal alkohol, určený původně evropským diplomatům

V afghánském hlavním městě Kábulu se zřejmě na černém trhu prodává nezákonně alkohol, který do Afghánistánu dovezla diplomatická mise EU. Věcí už se zabývají evropští vyšetřovatelé, uvedl mluvčí AFP.

AKTUALIZOVÁNO

Tomáš Hradílek je v nemocnici. Nelze přihlížet smrti vlastního otce, říká dcera

Bývalý disident a ministr vnitra Tomáš Hradílek ukončil po 17 dnech hladovku, kterou držel kvůli opětovné kandidatuře prezidenta Miloše Zemana. Chtěl, aby Zeman již nekandidoval na Hrad. Hradílek s hladovkou přestal na nátlak rodiny, nyní je v péči lékařů. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT