Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Průcha: Chytrý dům je jako elektronický sluha

Stalo se vám, že jste odjížděli na dovolenou a na letišti bádali, jestli jste opravdu vytáhli žehličku nebo kulmu ze zásuvky? A zda jste třeba nenechali zapnutý plyn nebo otevřené okno? V takzvaném chytrém domě žádné takové obavy mít nemusíte, protože to všechno obstará za vás. Stačí při odchodu stisknout jedno jediné tlačítko. Dokonce může dům poznat, jestli třeba osamělý senior neupadl a neleží někde doma bez pomoci. V tom případě to rovnou nahlásí do dohledového centra. Není to žádná futuristická fantazie, ale realita současnosti. Je ale třeba počítat s tím, že takový chytrý dům něco stojí.

19.2.2015
SDÍLEJ:

Jan Průcha.Foto: Deník/Martin Divíšek

Co si pod pojmem chytré bydlení lze vlastně představit?

Je to automatizovaná domácnost. Tento obor je starý 40 let, ale dříve se používal spíše ve velkých budovách, v hotelech, kancelářích a podobně. Díky novým technologiím, jako jsou tablety či chytré telefony, se teď rozšířil i do oblasti soukromého bydlení. Byt či dům se propojí se systémem, který ho řídí ve všech možných aspektech, od topení či svícení až po zabezpečení.

Vizitka- Narodil se 23. 9.1968 v Praze.
- Absolvoval ČVUT.
- Založil společnost Insight Home, která se specializuje na chytré domy a digitální domácnosti.

Mám vůči elektronizaci trošku předsudky. Nestane se mi, že chytrý systém vypadne a já si ani nerozsvítím?

Automatizace je vždy nadstavba. To znamená, že vždy můžete rozsvítit klasickým vypínačem, teplotu si nastavit termostatem a podobně. Ale chcete-li, máte možnost ovládat vše i vzdáleně. A hodně věcí se dělá samo, aniž byste na ně museli myslet. Když vám přijede návštěva, nemusí mít strach, že nebude umět dům ovládat. Vše lze dělat i klasickým způsobem. Ne všechny firmy to tak dělají, ale mělo by to tak být.

Co všechno automatizace tedy zahrnuje?

V podstatě cokoli si vzpomenete. Svícení, topení, stínění, bezpečnostní prvky, zavlažování, bazén, audiovizuální techniku v domě a tak dále. Téměř cokoli, do čeho teče elektrický proud. Nastavíte si, co se má stát, když odejdete, co se stane, když přijdete, co se stane, když přijdou děti a podobně. Kromě toho když chcete toto nastavení ovládat a aktuálně změnit, můžete to udělat odkudkoli, kde máte připojení k internetu.

Chytrý dům je jako elektronický sluhaJaký vliv to má na cenu domu?

To je jiné systém od systému. Nejdůležitější je elektroinstalace, která se musí udělat trochu jinak, a proto na to musíte myslet již při stavbě domu. Obecně platí, že náklady na systémovou elektroinstalaci jsou asi o 20 procent vyšší než na tu konvenční. Co se týče následného vybavení chytrým systémem, jsou to další náklady a v našem případě to bývá přibližně deset procent ceny nemovitosti.

Když si musím připravit elektroinstalaci již při stavbě domu, znamená to, že ze starší nemovitosti už chytrý dům neudělám?

Jde to také, a sice pomocí bezdrátového řešení. Prvky, které chcete ovládat, se osadí takzvanými aktory, což je krabička, která umí bezdrátově komunikovat. Jsou tam ale určitá omezení, bezdrátovým systémem se nedá řídit úplně všechno. Například audiovizuální technika, domácí spotřebiče, pračka, bezpečnostní kamery a podobně – tam už určitá omezení existují.

Samozřejmě jsou aplikace, kterými můžete toto všechno vzdáleně ovládat, aniž byste měli chytrý dům, ale ne tak, abyste to všechno ovládali z jednoho místa, pomocí jedné aplikace a nemuseli na to mít 20 různých aplikací. V tom je to kouzlo.

Je mezi bezdrátovým a kabelovým systémem cenový rozdíl?

Bezdrátový systém je o něco dražší, protože je technologicky náročnější.

Budu na ovládání chytrého domu dost chytrá, není to ovládání příliš složité? Co když se mnou v domácnosti bydlí osmdesátiletá babička?

Velmi to záleží na dodavatelské firmě. Elektroinstalačně umí udělat chytrý dům řada firem, ale to klienta zase tak nezajímá. Vás zajímá právě jednoduchost ovládání, které musí zvládnout i ta babička, děti nebo kterákoli návštěva. Ovládání musí být maximálně jednoduché, intuitivní. Zásadní je ale to, co už jsme zmínili, že vždy musíte mít možnost ovládat vše ručně.

Druhá věc je uživatelské rozhraní. To už je na každé firmě a může mít různou kvalitu. Mělo by být přehledné, jednoduché, a to je to umění. To je to, za co se platí. Je to, jako když si sednete do auta, musí vám padnout do ruky. Nesmíte hledat, kde jsou asi stěrače, musíte ho používat intuitivně.

My vycházíme z uživatelského rozhraní Applu. Když klient umí ovládat chytrý telefon, umí ovládat celý dům. Není tam nic, co by neznal. Nedáváme ani žádný manuál, protože ovládání je tak intuitivní, že ho uživatel nepotřebuje.
Je to hodně o designu aplikace. To je to, co vidíte a s čím pracujete. A tím se liší dobré a špatné firmy.

O jaké funkce chytrého bydlení mají Češi největší zájem?

Jsou dvě skupiny lidí. Jednak lidé, kteří chtějí žít úsporně a být ohleduplní k životnímu prostředí. Domácí automatizace dokáže zlevňovat chod domácnosti. To sice už dnes umí třeba i kotel, ale je tam jeden zásadní rozdíl. Kotel není napojený na chod domu v tom smyslu, že nepozná, jestli jste zrovna někde otevřeli okno nebo začalo svítit slunce a dům se vyhřívá sám. Systém chytré domácnosti to umí, je daleko komplexnější než běžná regulace vytápění. Reaguje na chování lidí v domácnosti a různé vnější podněty.

Většina našich klientů také řeší bezpečí. Na mysli mám především bezpečí, když jsou doma. A další skupina jsou lidé, kteří mají rádi audio-video a chtějí v tomto ohledu různé vychytávky, nechtějí mít několik ovladačů, ale jen jedno rozhraní, kterým ovládají všechno. Většina klientů, když si pořizuje chytrý dům, má ovšem zájem o všechny výše zmíněné hlavní funkce.

Chytrý dům je jako elektronický sluhaMluvil jste o úsporách – může mi chytrá domácnost ušetřit, vrátí se mi náklady na tento systém?

Výhoda chytrých domů nespočívá v tom, že méně protopíte nebo že ušetříte. Většina firem to právě na tomto faktu staví, ale tak to úplně není. Je pravda, že protopíte méně, to je nesporné. Ale hlavní výhoda chytrého domu je, že se v něm lépe bydlí. Dlouholetými mezinárodními výzkumy je prokázáno, že v prostředí, kde se řídí správně intenzita osvětlení, individuální teplota a vlhkost, kvalita ovzduší a podobně, se lépe pracuje. To je zajímavé pro firmy, kterým to prokazatelně zvyšuje produktivitu práce, ale výhodné je to samozřejmě i pro domácnosti. Děti tam lépe odpočívají, lépe se učí, lépe se tam pracuje, zkrátka se tam lépe bydlí.

Dá se tedy říci, že chytré bydlení znamená i zdravější bydlení?

Rozhodně ano. V mnoha pasivních domech, které jsou nyní trendy, je problém s vlhkostí a dalšími aspekty. Protože je to uzavřený, neprodyšný prostor a je potřeba nad ním mít elektronický dohled a hlídat všechny parametry. Právě u pasivních domů to je velmi důležité, protože se z nich může stát pěkná past.

Jakým způsobem to funguje? Pokud jde například o vlhkost, tak si myslím, že si málokdo dokáže určit či nastavit, co je pro něj ideální.

Přesně tak. Přitom právě vlhkost je to nejdůležitější. Ukazují to poslední výzkumy. Souvisí to se zápornými ionty, což je složka v ovzduší, která má zásadní vliv na to, jak kvalitně se v domě žije. Člověk sám není schopný ideální hodnotu posoudit. Proto se v domech instalují čidla, která měří vlhkost, teplotu a kvalitu ovzduší právě z hlediska záporných iontů a dalších parametrů. Musíte k tomu samozřejmě mít nějakou jednotku, která to vše dokáže měnit a udržovat v ideálním stavu.

Na základě parametrů, které sbírají čidla, se nastavují různé filtry, dodavače vlhkosti a komponenty, které v ovzduší mají správně být. Poměrně precizně se ví, jak kvalitní ovzduší má být, a jde o to, vybrat systém, který ho umí dodávat. Navíc potřebujete, aby vám řídicí jednotka dodala například informace o tom, že je potřeba vyměnit filtry, že dochází kapalina pro zvlhčování a podobně.

Trochu mě překvapilo, že výhoda chytrého bydlení není v tom, že ušetřím. Myslela jsem, že o tom chytré bydlení právě je.

Samozřejmě ušetříte. Třeba kolem 30 procent, když řídíte topení i v závislosti na otevírání oken. To není malá částka, ale to není to hlavní.

Jde tedy o to, jak se to vyrovná s částkou na pořízení „chytrého bydlení"…

Přesně tak. Částka na pořízení není zrovna malá a není to něco, co se vám vrátí. V každém případě platíte méně za energie, to je stoprocentně pravda, ale hlavní benefit je v lepší úrovni bydlení, v komfortu. A je to opravdu znát. Když do řízeného domu přijdete, tak to okamžitě poznáte. Prostě se tam cítíte dobře. A navíc je to pohodlné – je to takový elektronický sluha. Nemusíte obíhat dům a kontrolovat, kde je nezavřené okno, kde topíte zbytečně a podobně.

Chytrý dům je jako elektronický sluhaPokud jde o bezpečnost, co umí chytré bydlení v této oblasti?

Výhoda je v tom, že vše ovládáte z jedné aplikace a za druhé reaguje na chování lidí v domě. Například pozná, že někdo vyšel ven, že se někde otevřelo okno… Můžete na různá místa nainstalovat infračervené závory, které hlídají třeba přístup k vodním plochám, takže když máte malé dítě, víte, že se o něj nemusíte bát. Možností je spousta – laserové závory, otřesové dráty…

Otřesové dráty? To jsem nikdy neslyšela, k čemu to je?

Když třeba někdo skočí na plot, tak systém pozná, jestli to byl pes, nebo člověk. Pozná, když někdo projde po určitém místě. Pak už je na vás, co si nastavíte, aby se dělo dál – může se automaticky zavolat policie nebo se do toho místa může okamžitě automaticky natočit kamera a vy se podíváte, kdo tam je. Čidlo pozná, jestli někdo chodí po trávníku, jestli je to dítě, pes, nebo dospělý člověk. Některé systémy jsou skutečně velmi sofistikované a jsou to vlastně systémy používané armádou. To už jsou ale velmi drahé záležitosti, kdy jedna kamera stojí třeba 300 000 Kč.

Když má někdo potřebu si pořídit něco takového, tak to už se ale asi musí hodně bát, ne?

Když je člověk úspěšný a má hodně peněz, může se například stát terčem vydírání. Není to o tom, že vás chce někdo vykrást, ale jde o možnost únosů a podobně.

Hodně bohatí lidé toto řeší. Instalujeme jim v rámci chytrého domu například panicroomy, tedy speciální místnosti, které jsou zabezpečené, mají vlastní přívod vzduchu, vody, GSM komunikaci a tak dále, kde mohou přečkat, než přijede třeba policie nebo ochranka. To ale pochopitelně pro běžné smrtelníky není, je to spíše zajímavost, co systémy chytrého bydlení také umí.

Vraťme se tedy k tomu, co je využitelné pro běžného člověka. Umí takový systém například hlídat i obyvatele domu po zdravotní stránce? Mluvil jste o otřesových čidlech, napadá mě tedy třeba, jestli zjistí, že třeba babička, která je doma sama, upadla a leží tam?

Určitě. Existuje vlastně celý speciální obor – takzvaná asistivní technologie. V Americe a západní Evropě je na ohromném vzestupu, protože populace stárne a lidé žijí často sami. Hlavní výhoda asistivních technologií je v prevenci. Starší lidé bývají chronicky nemocní a je důležité u nich sledovat různé veličiny typu tlak a podobně.

Pomocí poměrně levných zařízení si člověk měří tyto hodnoty sám, ty se odešlou do nějakého dohledového centra a v případě, že se nějaká hodnota dostává jinam, než by měla, tak dotyčného hned kontaktují, pozvou ho na lékařskou prohlídku a podobně. Velmi to zlevňuje zdravotní systém a život lidí to zlepšuje.

Druhá věc je detekce nějaké aktuální akutní krize. Například když člověk někde upadne nebo leží delší dobu bez hnutí. Využívají se k tomu různé seismické senzory v podlahách a podobně. Zajímají se o to například investoři, kteří budují domy pro seniory. Klienti jsou monitorováni průběžně, a když dojde ke krizové situaci, systém to okamžitě oznámí. Překvapivě to nejsou drahé systémy. Mají velkou budoucnost a budou se určitě nadále zlepšovat, protože populace stárne a tak najdou tyto technologie využití.

Tento zdravotní aspekt mi připadá hodně zajímavý. Mohu si takovou asistivní technologii pořídit, i když nemám připravené rozvody pro chytrou domácnost, o které jsme se bavili na začátku?

Rozhodně ano, je to totiž většinou bezdrátová technologie. Funguje to například na technologii bluetooth a lze to aplikovat kamkoli, jak pro velké objekty typu nemocnic, tak pro jednotlivce.

Když je babička doma sama a něco se jí stane, pošle systém okamžitě SMS do nějakého dohledového centra. Zatím to v Česku sice není moc rozšířené, ale myslím, že to rychle přijde. Jednak to lidé sami budou vyžadovat a jednak to budou chtít třeba i pojišťovny.

Když si chci postavit chytrý dům, s čím musím počítat? Třeba o kolik se stavba protáhne a podobně.

Nezpozdí se vůbec. Jen na to musíte myslet hned na začátku, aby dráty byly správně natahané. Kabeláž je trochu jiná a je potřeba s tím v projektu počítat.

Ještě mě zajímají konkrétní praktické detaily – mám chytrý dům, přijdu domů a co se děje? Věci jako topení či bezpečnost jsme probrali, ale co dál?

Chytrý dům je jako elektronický sluhaŘekl bych, že nejdůležitější je odchodové tlačítko. Protože odchod je nejkrizovější okamžik. Můžete nechat otevřené okno, zapnutý sporák, žehličku, kulmu a tak dále. V chytrém domě máte jedno tlačítko, které při odchodu zmáčknete a jste si stoprocentně jistá, že je dům ve stavu, v jakém ho potřebujete mít. Vypnou se zásuvky, kde jsou nebezpečné přístroje typu žehlička či kulma, zavře se přívod plynu, sníží se intenzita vytápění, mohou se zatáhnout žaluzie, zhasnout světla a tak dále.

Dům pak funguje, i když tam nejste. Venku třeba začne svítit sluníčko, tak vyjedou stažené žaluzie a dům se vyhřeje, aniž musíte topit. Nebo naopak, když na nějakou část domu slunce nesvítí, žaluzie pouze v této části zajedou a vytvoří další izolační vrstvu.

V létě sjedou žaluzie a naklopí lamely tak, aby bylo dostatečné světlo na rostliny, ale aby dům nebyl zbytečně rozpálený. Když přijdete, může se automaticky zapnout osvětlení v intenzitě, která vám vyhovuje, nasvítí se zahrada, pustí se hudba.

Ale nejdůležitější je, myslím si, ten odchod. Každému se stalo, že jel na dovolenou a řešil, jestli nezapomněl v zásuvce zapnutou žehličku nebo vypnout plyn.

Předpokládám, že chytrý dům umí také různé simulace toho, že jsem doma, i když ve skutečnosti nejsem, je to tak?

Samozřejmě. A velmi sofistikovaně. Když například někdo zazvoní u branky, přesměruje hovor na mobilní telefon, takže s tímto člověkem můžete komunikovat a on vůbec neví, že jste třeba v Dominikánské republice, a ne doma v obýváku. Nebo když někdo zazvoní, vy nejste doma, vyfotí ho to a vy přesně víte, kdo u vás po dobu vaší nepřítomnosti byl.

Denisa Haveldová, foto: archiv Insight Home

Autor: Redakce

19.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Pracovník ve výrobě - Milčice 25 000 Kč

Naším klientem je výrobní společnost plastových oken pro stavebnictví, pro kterého hledáme spolehlivé a manuálně zručné kandidáty na pozici pracovníka ve výrobě. Co budete mít na starost: výrobu a montáž oken. Dodržování pracovních postupů a pokynů. Dodržování bezpečnostních pravidel . Sledování kvality . Dodržování cíle výroby

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 19 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci technik pro nájmy a vyúčtování. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Úspěšná společnost zabývající se správou nemovitostí příjme schopného pracovníka/ci na pozici "technik pro nájmy a vyúčtování" pro pracoviště Brno - Žabovřesky jako zástup za mateřskou dovolenou:, - pracovníci/ka se SŠ vzděláním, - zkušenosti s vyúčtováním služeb a předpisem nájemného a plateb - výhodou, - velmi dobrá znalost práce s PC(MS Word a Excel, MS Outlook), - výborné komunikační schopnosti, odolnost proti stresu , POŽADUJEME: spolehlivost,samostatnost, pracovitost, přesnost, zodpovědnost,práci v termínech,znalost programu WINDOMY výhodou., NABÍZÍME:, Nástupní plat dle znalostí a praxe od 19.000 Kč., Práci ve stabilní a zavedené firmě v dobrém kolektivu., Zaškolení, zapracování a další odborný růst., Řadu firemních benefitů: školení a vzdělávání,5 týdnů dovolené,stravenky, odměny dle pracovního řádu., Pro zájemce, kteří nejsou z Brna a blízkého okolí, je možnost ubytování., Nabídky a profesní životopis zasílejte na e-mail: info@bytasen.cz , info podá p.Pacáková, tel: 513 030 600.. Pracoviště: Bytasen, spol. s r.o. žabovřesky, Vychodilova, č.p. 2565, 616 00 Brno 16. Informace: Soňa Pacáková, +420 548 221 082.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 13 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:20.6.2017.A:24.5.2018.Místo výkonu práce Bílovec. Upřesňující informace: běžné zednické práce na stavbách - zdění, omítky atd. Pracovní doba od 6:30 do 15:00 hodin. Řidičský průkaz výhodou. Telefonický kontakt od 14:00 do 15:00 hodin a osobní kontakt na výše uvedené adrese od 14:30 do 15:30 hodin.. Pracoviště: Salveko invest s.r.o.- bílovec, Ostravská, č.p. 314, 743 01 Bílovec 1. Informace: Radim Nikel, +420 775 302 050.

Obchod - Hledáte práci? 30 000 Kč

Proč právě k nám? MASOjiko má největší síť prodejen masa – uzenin v Praze, 20 provozoven se snadnou dostupností na metru. Na Vaše dotazy Vám ráda odpoví pí Černá info@masojiko.cz


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stanislav Šulc.

Komentář Deníku: GDPR aneb Nedám slevu zadarmo

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo výstavbu úseku dálnice D11 mezi Smiřicemi a Jaroměří. Silnice v délce 7,15 kilometru bude stát 1,5 miliardy korun bez DPH a hotova by měla být do konce roku 2021.
21

Pachuť porážky. Bude místo dálnice D11 dál pole?

Dvůr rodinného domu v Kněževsi ukrývá desítky bonsají

Kolem sedmi desítek bonsají různých druhů, stáří i velikostí skrývá dvůr rodinného domu v Kněževsi u Radostína nad Oslavou na Velkomeziříčsku. Jednačtyřicetiletý Petr Havelka se tam pěstování zakrslých stromků věnuje již čtrnáct let. Během této doby se mu podařilo vytvořit unikátní členitou japonskou zahradu s kamennými pěšinami, skalisky, vodopádem i jezírkem s rybami.

Vídeň má nového starostu. Po 23 letech

Do čela hlavního města Rakouska včera vídenští zastupitelé zvolili sedmapadesátiletého Michaela Ludwiga. Ten dosud působil jako radní pro bytovou výstavbu a komunální byty. Na postu starosty Vídně Ludwig vystřídal svého kolegu ze sociální demokracie, jednoho z nejdéle sloužících starostů v evropských zemích, Michaela Häupla (68).

Strip Plný zuby

Deník vám přináší vlastní komiks Plný zuby, který reaguje na aktuální a diskutovaná témata.

Výzkum: Čechům u politiků vadí trestné činy, nevěra méně

Přibližně devět z deseti Čechů si myslí, že politik by měl odstoupit, pokud je obviněn nebo usvědčen z trestného činu. Manželská nevěra je důvodem k odstoupení podle necelé čtvrtiny lidí. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT