Pronajmout si kompletně zařízený byt je pro turisty alternativa k hotelovému pobytu. Uvedl to Aleš Ježek z realitní společnosti Home Sweet Home. „Turisté získají za příhodnější cenu mnohem víc životního prostoru ve srovnání s hotelovým pokojem,“ uvedl Ježek.

Za zhruba pět tisíc korun na noc je možné si pronajmout dvoupokojový byt v Praze 1 nebo až stometrový na Vinohradech. Komfortní jednopokojové byty s velkou kuchyní nebo terasou, případně garáží, jsou dostupné za cenu kolem 3000 korun.

„V hotelu bývá sazba jak za osobu, tak za noc. V případě pronájmu bytu je obvyklá pouze sazba za noc a je již jedno, kolik osob byt obývá,“ dodal. Všechny takto nabízené byty mají podle Ježka kompletně zařízenou kuchyň, proto tento typ ubytování často volí turisté s malými dětmi.

Druhou významnou skupinou zájemců o krátkodobé pronájmy jsou podle Ježka zahraniční obchodníci, kteří v tuzemsku hodlají setrvat jeden a půl až tři měsíce, a pak také zahraniční manažeři českých poboček nadnárodních společností. Ti obvykle hledají pronájmy na půl až jeden a půl roku.

Typické je pro ně to, že hledají pronájmy v centru Prahy, aby neztráceli zbytečně čas dojížděním a stáním v dopravních zácpách. Nejvíce se poptávají byty v Praze 1 a na Vinohradech, dodal Ježek. Kvůli krátkodobosti pronájmů musí byt odpovídat požadavkům širokého spektra nájemníků.

Nezbytnou součástí bytu je tedy jak vana, tak sprchový kout. Důležité je podle něj i variabilní uspořádání lůžek, aby bylo možné byt uzpůsobit jak pro potřeby manželského páru, tak i dvojici kolegů.

„Obsazenost bytu zpravidla nepřesahuje devět měsíců v roce, přesto mohou výnosy z krátkodobě pronajímaného bytu být až o 20 či 30 procent vyšší, než je tomu u dlouhodobého pronájmu,“ dodal Ježek.