Cohousing: Sousedské bydlení, které máte ve svých rukou
Představte si, že bydlíte v novostavbě, uceleném komplexu budov, k dispozici máte plně vybavený byt a součástí komplexu jsou společné prostory, kde se můžete setkávat s dalšími obyvateli. Ti vám také mohou poskytnout služby - od kadeřníka přes právníka až po elektrikáře. Prostřednictvím intranetu můžete s ostatními obyvateli lehce komunikovat. Sami si zkrátka vytváříte sousedské bydlení.
Cohousing má své kořeny v Dánsku, kde vznikl v 70. letech 20. století, postupně se rozšířil do Švédska, Nizozemí, Rakouska či Německa. Je to v podstatě způsob bydlení, který kombinuje osobní nezávislost s výhodami života v užším společenství lidí . Ti se vzájemně znají a podílejí se na vzájemném budování vztahů mezi sebou v rámci bydlení (návrat k vesnickému způsobu života - soused pomůže sousedovi).
V České republice se tento způsob pomalu rozvíjí a první cohousingové projekty vznikají v Praze (Alfa Rezidence), Lysé nad Labem (projekt Zahrada).
Projekt Zahrada
V nově budovaném komplexu vznikla kavárna a informační centrum CaféInfo, kde se obyvatelé mohou setkávat ještě předtím, než se do svého nového hnízda nastěhují. Kavárna nemá však sloužit jen nově příchozím, ale také starousedlíkům.Právě s nimi se obyvatelé také postupně sžít.
„Komunikace mezi sousedy i technickou správou bude probíhat prostřednictvím intranetové sítě,“ říká Jaroslav Vaculka, manažer projektu Zahrada pro oblast služeb. V rámci těchto služeb budou mít obyvatelé k dispozici tzv. domácího virtuálního asistenta. Několika kliknutími se spojíte s centrem služeb a to zalarmuje např. údržbáře, že máte problém s kapajícícm kohoutkem, osloví ochotnou důchodkyni z vedlejšího domu, která si ráda přivydělá žehlením košil, nebo studentu na hlídání dětí.
Díky asistentovi se třeba dozvíte, kolik lidí se právě rozhodlo jít plavat a jak moc je bazén obsazený. Webkamery, které budou v komplexu nainstalované pohlídají vaše děti na pískovišti a systém vyúčtování vám prozradí, kolik si zaplatíte za mytí auta.
Celá stavba bude fungovat jako nízkoenergetická. Střechy domů budou také připraveny k instalaci solárních panelů, pokud se na nich obyvatelé domluví.
Šest principů jeho fungování
Obyvatelé (sousedé) se podílejí na plánování, navazují mezi sebou přátelství a diskutují o problémech, které denní život ve společesntví přináší.
Díky architektonickému uspořádání spolu mohou obyvatelé udržovat sousedské vztahy.
Soukromé domy a byty jsou doplněné společným vybavením (např. společenský dům).
Celý chod toho společenství si řídí jeho obyvatelé a je jen na nich, jak moc mezi sebou budou komunikovat.
Uvnitř neexistuje žádná hierarchická struktura. Společenství není závislé na jedné osobě, a to i přesto, že skupina je obvykle založena jedním nadšencem, který projekt rozhýbe a rozjede. Ve skupině pak obvykle bývá někdo další, kdo dává dohromady finance, jiný zajišťuje během schůze hlídání dětí, někdo zapisuje průběh jednání a existují i další funkce a úkoly.
Neexisuje sdílená ekonomika
(zdroj: cohousing.cz)