Zajímavý doprovod při cestě do zaměstnání zažil jeden z občanů Dolního Rychnova. Radost z něj však neměl. „Přidala se ke mně skupinka divočáků, která chodí do zdejšího parku. Zanechává tu po sobě spoušť v podobě zničené zeleně. Neměl jsem z nečekaného doprovodu dobrý pocit, a tak jsem raději přidal do kroku," směje se jeden z občanů Rychnova, který nechtěl být jmenován.

Jeho slova potvrzuje i starostka Dolního Rychnova Anna Klímová. „Nějaké škody na porostu divočáci napáchali. Mluvili jsme o tom i s myslivci. Obec je mimo jejich honitbu, ale povolení lze zařídit. Ovšem střílet přímo uprostřed obce je velmi nebezpečné," řekla Klímová. Jak dodala, ten samý problém je na golfovém hřišti, které je v katastru obce. Někde přijdou lidem až na zahradu. Drátěné pletivo je nezastaví.

„Někteří lidé oklepou jablka ze stromu, hodí je za plot a pak se nestačí divit, jaká že to k nim zavítala návštěva v podobě divočáků," říká jeden z myslivců.

Své by mohl vyprávět i starosta Královského Poříčí Ivan Stefan. Ten řeší stížnosti občanů na divoká prasata každý rok. „Jsou už opravdu jako armáda a nezaleknou se ničeho. Na překonání plotů mají nacvičenou techniku, stará jde, rypákem ho nadzvedne a mladí podlezou. Pokud je pletivo starší, tak ho jednoduše prorazí. Skutečně nechápu, proč nejdou na pole, ale k nám a vybírají si posekané trávníky," diví se starosta.

Kvůli řádění divočáků obec přichází o peníze. Například zesílení plotu železnými pruty kolem nového fotbalového hřiště stálo radnici 400 tisíc korun navíc. U starého hřiště vyšlo na sto tisíc. „Teď si vezměte, že když prasata rozryjí fotbalový trávník a hráč vletí do díry, tak mu hrozí zlomení nohy. Navíc na oraniště se sekačkou není možné vjet," zlobí se Stefan.

Pro místní občany už nejsou divočáci žádnou atrakcí. „Běžně je vidíme brzy ráno, jak pochodují po silnici. Jsou krotcí, ani před námi neutečou," řekla jedna z obyvatelek Královského Poříčí.