Jestliže vám nájemník neposílá nájem, stáváte se věřitelem. Upozorněte nájemníka na to, že dluží. Ideálně tak učiňte písemně dopisem. Budete-li v následném soudním řízení požadovat po dlužníkovi náhradu nákladů, které vynaložíte na soudní poplatek a na svého advokáta, bude třeba soudu prokázat, že jste dlužníka k úhradě dluhu vyzvali.

Nezapomeňte proto odeslat dopis doporučeně a doklad o odeslání si uschovejte. Když neplatič nebude reagovat ani na urgence, podejte na něj žalobu.

Lze požadovat penále

Předložte soudu nájemní smlouvu a přesné údaje o platbách, jež vám nájemník nezaplatil. Vedle dlužného nájemného můžete požadovat i poplatek z prodlení 0,25 % denně z dlužné částky za celou dobu, kdy vám nájemník dluží. Rozhodnutí soudu pak určuje výši dluhu a lhůtu k zaplacení.

Když vám nájemník ani ve stanoveném termínu nepošle peníze, stává se rozhodnutí soudu tzv. vykonatelným exekučním titulem. Na jeho základě můžete podat exekuční návrh, kterým se zahajuje exekuční řízení. S jeho sepsáním vám pomůže soudní exekutor. Kompletní seznam 156 exekutorských úřadů naleznete na webových stránkách www.ekcr.cz.

Exekuční návrh se předkládá soudu, který pověří soudního exekutora provedením exekuce. Soudní exekutor nejprve znovu vyzve nájemníka k úhradě a aktivně vyhledá jeho majetek. Dlužné nájemné pro vás může vymoci několika způsoby primárně jde o srážky ze mzdy nebo obstavení bankovního účtu. Když tyto způsoby nebudou úspěšné, může přikročit například k soupisu movitých věcí nebo k prodeji nemovitosti. Náklady na provedení exekuce jsou k tíži dlužníka. „Podle našich zkušeností je dlužné nájemné jednou z nejčastějších příčin exekucí. Bohužel řada majitelů nemovitostí se k zahájení exekuce odhodlá pozdě, až když dluh naroste do desítek nebo stovek tisíc korun. Přitom v podobných případech je důležitá rychlost a aktivní přístup. Dluh by se neměl neúměrně zvětšovat, s vymáháním je vhodné začít ihned. Zvyšuje se tím šance na úspěch," říká viceprezident Exekutorské komory ČR David Koncz.

Důležitá je také prevence. Pronajímáte-li byt, prověřte si uchazeče. Internetovým náhledem do Centrální evidence exekucí (www.ceecr.cz) snadno zjistíte, zda čelí exekuci. S potenciálním nájemníkem si vše vyjasněte dopředu a každou náležitost zaneste do smlouvy. Mimo jiné můžete požadovat kauci, a to až do výše trojnásobku nájmu a poplatků. Lze ji použít na úhradu dlužného nájemného. Jestliže tato situace nastane, je nájemník povinen kauci doplnit. Skončí-li nájem, musí pronajímatel kauci vrátit.

Petra Báčová
tisková mluvčí Exekutorské komory ČR