Třeba podle tradičního Hypoindexu Fincentrum se za listopad (poslední dostupné číslo) průměrná úroková sazba propadla až na úroveň 3,65 procenta. To je nejméně od léta 2005. S napětím se teď čeká na čísla za prosinec, která ale podle všeho další závratný pokles nepřinesou. A pokud ano, tak jen mírný. Nejvhodnější doba na pořízení hypotéky tak nastává nyní. Ti, kteří už úvěr na bydlení mají a budou uzavírat novou smlouvu, by si podle ekonomů měli smlouvu fixovat na delší období.

Na pár let

„Domácí ekonomika bude letos lavírovat mezi nízkým růstem a malým poklesem. Tento vývoj nebude nikterak nahrávat zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB ani růstu tržních dlouhodobých úroků. Úrokové sazby hypoték by tedy měly setrvat na svých aktuálních, přibližně pětiletých minimech, nebo je ještě mírně prohloubit,“ odhadl pro Deník ekonom a obchodní šéf investiční společnosti Conseq Lukáš Vácha. „Se sjednáním úrokové sazby tedy doporučujeme příliš neotálet a volit spíše delší období fixace.“

Další pokles úroků u hypoték zatím nečekají ani banky. „Dle našich odhadů již dosáhly svého dna a v letošním roce už pravděpodobně mírně porostou. Růst u některých typů sazeb dokonce pozorujeme již dnes. Klientům doporučujeme volbu fixních, tedy dlouhodobých sazeb, ideálně na pět let, při jejich současné výši je to sázka na jistotu,“ říká Jan Sadil, šéf představenstva a generální ředitel Hypoteční banky.

Češi mají v tuto chvíli na bydlení rozpůjčováno skoro 800 miliard korun. Roste ale počet lidí, kteří už nejsou schopni úvěr splácet. Už loni přesáhl objem nesplacených hypoték částku 20 miliard.