Ideální topinkovač vám k snídani upeče všechny toasty stejně křupavé. U některých modelů však vznikají problémy tím, jak se stroj postupně ohřívá. Každá další topinka bývá často více opečená než ta první. Je tedy nutné často korigovat stupeň nastavení zahřátí. Jen ty nejlepší pracují trvale ve stejném režimu a rozdíly mezi první a poslední topinkou jsou minimální.

Intenzita a přesnost

Naše metodika v tomto testu byla velmi jednoduchá. Kromě komfortu, designu a technického řešení jednotlivých funkcí jsme se především zaměřili právě na přesnost intenzity opékání. Vzhledem k předchozím negativním zkušenostem nás nejvíce zajímala právě standardizace výsledných produktů.

Opékali jsme bílý toastový chléb, na kterém je dobře vidět stupeň opečení. Všechny testované topinkovače jsou určeny pro přípravu dvou toastů, s výjimkou Bifinettu, ve kterém můžete připravit najednou toasty čtyři. Pro snadnější čištění mají také všechny testované přístroje výsuvnou misku na drobky.

Všechny vzorky jsme nakoupili v běžné maloobchodní síti.

Pro lepší dostupnost pro koncového zákazníka jsme použili všeobecné či na domácí elektro specializované řetězce, aby dostupnost zkoušených modelů byla pokud možno co největší.

Cenové rozpětí je tentokrát poměrně široké.

Zatímco většina modelů nepřekročila hranici tisíc korun, nejlevnější model stál 250 Kč a nejdražší pak 1799 Kč.

Kvalita a cena

Také nás zajímalo, zda model, který několikanásobně převyšuje cenu nejlevnějšího, je opravdu o tolik lepší, aby měl jeho nákup reálné opodstatnění. Protože většina testovaných modelů je prodávána ve více prodejních sítích, místo nákupu neuvádíme.

TEST JEDNOTLIVÝCH PŘÍSTROJŮ

Sencor STS 2651

Přestože se v našich testech značka Sencor již několikrát prezentovala velmi pozitivně, především v oblasti velmi dobrého poměru ceny a výkonu, tentokrát tomu tak nebylo.

Zatímco cena sama patřila k nejnižším, s „výkonem“ to bylo dost špatné. Stejně jako u přístroje značky Philips nebylo v podstatě možné udělat jednu topinku, protože buď byla jedna strana opečená akorát a druhá pouze lehce ohřátá, nebo naopak jedna byla dobrá a druhá takřka na uhel. I když při opékání dvou toastů to bylo lepší, stále to nebylo dobré.

Tento toaster se nám zdál nevhodný především proto, že vyrobit únosný toast vyžaduje stejně jako u testovaného modelu Philips trvalou regulaci a kontrolu. Tedy přesně to, co pohodové snídani moc nesvědčí.

Určitým cvikem se sice k požadovanému výsledku můžete přiblížit, ale oproti nejlepším modelům se ukázal o mnoho horší, a nemůžeme jej proto doporučit.

FUNKCE:

elektronický časovač – sedm stupňů, okamžité přerušení provozu, opakovaný ohřev, rozpékání mraženého chleba

VÝHODY:

jednotlivé funkce se spínají

spínači doplněnými kontrolkou činnosti

NEVÝHODY:

nestejnoměrné opékání především jedné topinky

výrazně zesilující tmavnutí při opakovaném opékání

chybí nástavec pro rozpékání
CENA: 399 Kč

PŘÍKON: 850 W

POČET BODŮ: 1

HODNOCENÍ: nedoporučujeme

Ilustrační foto

Catler TS 4010

Designově čistý stroj v kombinaci nerezu a kvalitního měkčeného matného plastu působí seriozním a nadčasovým dojmem. Čelnímu panelu dominuje digitální modře zbarvený displej, který určuje stupeň nastavení. Doplněn je o grafické znázornění průběhu operace v kruhové výseči v pravé části displeje. Každý stupeň má přiřazeny dva dílky. V průběhu opékání se můžete rozhodnout pro změnu intenzity. Pakliže nevěříte kontrole na displeji, můžete kdykoliv zvednout toasty, prohlédnout je a poté je zase vrátit do pracovní polohy, aniž by se pečení přerušilo.

To samozřejmě můžete udělat i u běžných modelů, avšak na rozdíl od Catleru se pečení přeruší. Displej má automatické vypínání do pohotovostního módu. Po pěti minutách nečinnosti zhasne a svítí pouze LED kontrolka na regulaci. Po praktické stránce je tento topinkovač přesný ve všech režimech. I přes vyšší cenu stojí tento model výrazně výše než ostatní testované modely a lze ho doporučit i pro velmi náročné uživatele.

FUNKCE:

elektronický časovač v rozsahu jedna až devět, Lift & Look (kontrola opečení bez přerušení provozu), opakovaný ohřev, rozmrazování, nastavení intenzivnějšího opečení z jedné strany, okamžité přerušení provozu, nástavec pro rozpékání pečiva

VÝHODY:

přesná práce

vynikající kontrola probíhajících operací

špičková kvalita opékání

NEVÝHODY:

vyšší cena
CENA: 1 799 Kč

PŘÍKON: 900–970 W

POČET BODŮ: 4,5

HODNOCENÍ: vítěz testu

Bosch TAT 6104

Tento tvarově nápaditý model je designově velmi povedený. Zajímavý tvar v kombinaci červené a šedé barvy rozhodně nebude ve vaší kuchyni patřit mezi nenápadné prvky. Nevyniká sice tak propracovanou elektronikou jako Catler, na druhé straně práci zastane dobře. Jedinou chybičkou u tohoto modelu je problém s nestejnoměrným opečením vnitřní a vnější strany v případě, že máte uvnitř pouze jednu topinku.

Naopak postupné zahřívání v druhém a třetím kole nečiní problémy a nestane se vám jako u některých jiných modelů, že později dělané topinky jsou tmavší. Celkově má velmi vyrovnané vlastnosti a patřil v testu k nejlepším.

FUNKCE:

plynulá regulace v rozsahu jeden až šest, zahřívání, rozmrazování s osvětleným tlačítkem, okamžité přerušení provozu, zařízení na zvedání toastů „Hi-lift“, nástavec pro rozpékání

VÝHODY:

velmi dobrý poměr cena/výkon

vyrovnané vlastnosti

kvalitní regulace

stupně opékání

NEVÝHODY:

větší rozdíl vnitřní a vnější strany při opékání jednoho toastu
CENA: 659 Kč

PŘÍKON: 900 W

POČET BODŮ: 3,5

HODNOCENÍ: dobrý

Tesco 2T15SS

Příjemné překvapení. Jeho cena jej papírově řadí do role outsidera. Praktické zkoušky však ukázaly, že to s ním zdaleka není tak špatné. Svými výkony se bezpečně drží ve středu pole a v žádném z parametrů nezůstal zásadně pozadu tak, jak by se dalo podle ceny předpokládat.

Regulace má sedm stupňů. Každý z nich je rozdělen na tři díly. Regulace je tak poměrně citlivá nejen opticky, ale i prakticky. Plášť toasteru je z nerezu v hlubokém lesku, což asi není pro dlouhodobé používání nejpraktičtější.

Světelné kontrolky nechybí. Pro toho, kdo nechce vydávat větší finanční prostředky, nepochybně velmi dobrá volba.

FUNKCE:

nastavení intenzity opékání – pět stupňů, rozmrazování a ohřátí, okamžité přerušení provozu

VÝHODY:

citlivá regulace

dobrý cenový poměr

NEVÝHODY:

nepraktický plášť ve vysokém lesku

chybí nástavec pro rozpékání
CENA: 249 Kč

PŘÍKON: 700–800 W

POČET BODŮ: 3

HODNOCENÍ: dobrý

Philips HD 2683

Nevyzpytatelný model s velmi negativními vlastnostmi při opékání pouze jedné topinky. To je u tohoto modelu v podstatě nemožné. Zatímco jedna strana je tak akorát druhá je na uhel.

Při opékání dvou topinek je to lepší, avšak výrazně horší než u modelů, které byly hodnoceny lépe.

Další nevýhodou je nepřehledná regulace. Zatímco většina ostatních modelů má na každou funkci speciální indikovaný režim, zde je vše začleněno do jednoho okruhu, který je méně přehledný než u konkurence.

Oslnivé není pak ani dílenské zpracování. Plasty působí lacině a hrany jsou nepřesné. Na rozdíl od stejně drahého modelu značky Bosch je v detailech zcela nesrovnatelný. Působil na nás provedením hůře i než třikrát levnější model Tesco.

FUNKCE:

regulace – sedm stupňů, rozpékání, rozmrazování a opékání v jednom, okamžité přerušení provozu

VÝHODY:

integrovaný držák na rozpékání pečiva

NEVÝHODY:

oproti modelům v testu zjednodušené a méně komfortní ovládání

velmi nestejnoměrné opékání jedné topinky

nedobrý poměr cena/výkon

nevyzpytatelné ovládání intenzity opečení
CENA: 936 Kč

PŘÍKON: 1000 W

POČET BODŮ: 1

HODNOCENÍ: nedoporučujeme

Bifinett KH 1552

Test tohoto modelu ukázal, že produkty koupené v akci mohou být opravdu velmi finančně výhodné a přitom vykazovat velmi vysokou užitnou hodnotu.

Kromě toho, že v praktických zkouškách skončil hned na druhém místě za vítězným Catlerem, má jako jediný z testovaných výhodu XXL provedení.

Na rozdíl od ostatních modelů je na čtyři toasty, a uspokojí tak i početnější rodinu. Samozřejmě že nemá tak vytříbenou elektroniku jako vítěz, ale pro běžnou praxi nabízí dostatečně dobré vlastnosti.

Jedinou věcí, která nám vadila (avšak je velmi častým neduhem většiny topinkovačů), je nestejnoměrnost opečení první a druhé várky, zvláště když druhé kolo opékáte vzápětí po prvním kole. Ty druhé byly vždy o něco tmavší než ty, které se začaly dělat ve stavu, kdy je toaster zcela studený. Nicméně není to tak výrazné. Stačilo, že druhou várku jste nastavili trochu méně, a ostatní toasty již byly vyrovnané.

FUNKCE:

regulace – sedm stupňů, rozpékání, přerušení opékání, ohřívání, rozmrazování

VÝHODY:

přesné dílenské zpracování

možnost pečení čtyř toastů zároveň

velmi dobrý poměr cena/výkon

kvalitní regulátor stupně opékání

NEVÝHODY:

poprvé opéká o něco slaběji (pak již zcela vyrovnaný výkon)
CENA: 470 Kč

PŘÍKON: 1300–1500 W

POČET BODŮ: 4

HODNOCENÍ: velmi dobrý

PETR ŘEZÁČ

Autor je šéfredaktorem portálu iTest.cz.

Více najdete na webových stránkách www.itest.cz.