Jarní měsíce vylákaly po dlouhé zimě zahrádkáře na pozemky. Ovšem ti, kteří se těší z nabobtnalých pupenů na černém rybízu, mohou být velmi zklamaní.

Invaze na zahrádkách

„Bohužel, vypadá to letos na invazi velmi agresivního vlnovníku rybízového. Dravý roztoč má jen půl milimetru a v jedné bobuli, připomínající pupen, jich může být až tisícovka," posteskl si pěstitel Petr Masopust a ukázal v zahrádkářské kolonii Mexiko v Mezině na napadený rybízový keř.

Problém je v tom, že si pěstitelé obvykle ani nepřipustí možnost, že jejich rybíz napadl roztoč. Jsou přesvědčeni, že z pupenů postupně vzejde bohatá úroda rybízu.

Do pěti let může být konec

„Jenomže tento vlnovník rybízový z pupenu vyletí, a nakazí veškeré rybízy v okruhu stovky metrů. To znamená, že asi během pěti let z jednoho ohniska na zahradě může vlnovník napadnout všechny keře v okolí, zamořit celou Mezinu a šířit se do dalších obcí okresu," varoval Petr Masopust.

Jak se proti vlnovníku rybízovému bránit? Metodika je podle pěstitele různá. Použít se dá silný insekticid prodávaný pod názvem Omite 30 W v koncentraci 0,2 procenta.

„Přípravek je nutné aplikovat před rozkvětem a po odkvětu každého pupenu na keři. Problém je v tom, že je tento přípravek podle přiloženého letáku karcinogenní," upozornil Petr Masopust. Další potíž je v tom, že přípravek není zahrnut ani v metodice Českého zahrádkářského svazu.

Zahrádkář doporučuje nejlépe všechny větvičky otrhat a spálit.

„Další potíž je v tom, že dravý roztoč napadá nejen černý rybíz, ale trpí jím i rybíz červený, na němž není vlnovník rybízový vidět. Černý rybíz má svou specifickou vůni, a právě proto si jej vlnovník nejčastěji volívá za svého hostitele," uvedl pěstitel Petr Masopust.

Pokud by se prý vlnovník nezlikvidoval, bruntálský okres by se mohl za pár let stát územím bez bílého, červeného a černého rybízu, a dokonce bez angreštu, který taktéž roztoč napadá.

Základem kvalitní úrody je přitom výhradně zdravý keř.