U položení základní, nikoliv kamene, ale pneumatiky, stál sám slavný architekt Michael Reynolds přezdívaný mistr odpadu. Ten jednadvacet dní dohlížel na padesátku dobrovolníků, kteří z pneumatik plněných hlínou, plastových i skleněných lahví a plechovek od nejrůznějších nápojů, stavěli hrubou stavbu domu s vlastním zdrojem energie, vody a tepla.

„Chceme lidem představit soběstačné bydlení. Dá se říct, že provozní náklady budou takřka nulové. Voda použijeme pouze dešťovou, energii zajistí solární panely. Tím, že je to takový skleník, také teplo bude ryze přírodní. Už nyní začínáme s ekologickým pěstováním plodin a časem zvažujeme i chov drobného hospodářského zvířectva," uvedla Margarita Manev z Občanského sdružení Zeměloď.

Na stavbu použili dobrovolníci čtyři sta pneumatik, které poskytli především pneuservisy ze Sázavy a blízkého okolí. Čtrnáct tisíc lahví a nespočet PET lahví či plechovek pak posbírali aktéři v ulicích velkých měst. Prahy, Ostravy, Brna.

„Na naší Zeměnce chceme sledovat, jestli je možné, aby taková stavba v našich klimatických podmínkách obstála. A samozřejmě má sloužit jako informační a vzdělávací centrum. Například pro školy," ujasnila záměr vybudování domu z materiálu určeného na skládky Margarita. Proto každý den zapisuje ranní, odpolední a večerní teploty, jak se novostavba chová, kde má jakou prasklinu.

„Veřejnosti chceme představit Zeměnku až bude úplně hotová. Jiné domy se také nefotí, když se teprve staví," vysvětlila Margarita důvod, proč mají novináři na staveniště omezený přístup. Přesto udělali aktéři ústupek, a tak každou neděli odpoledne si po zaplacení vstupného mohou návštěvníci Zeměnku prohlédnout.