V současné době možností projektu využívají dvě dívky. V Přibyslavi našly práci i bydlení.

„Projekt se nám daří uskutečnit za podpory města Přibyslav, které nechalo zadaptovat třípokojový byt. V současné době jsou dva pokoje obsazené. Žijí v nich dvě dívky. Jedna má za sebou pobyt v dětském domově v Nové Vsi u Chotěboře, druhá je z Prostějovska. Jeden pokoj je stále volný," informovala o vývoji projektu za firmu ACO Miroslava Procházková.

Obě dívky našly podle Procházkové v ACU práci v lisovně. „Podle mých informací jsou s nimi mistři spokojeni a zdá se, že obě děvčata práce baví. Pracují pod dohledem mentorů, kteří jim kdykoliv poradí a pomohou," dodala Procházková. Podle vedoucí celého projektu Šance Hany Ondráčkové nebyl ale pro obě dívky vstup do „normálního" života nijak jednoduchý.

Překonat překážky

Musely překonat různé překážky a učit se, že teď odpovídají samy za sebe a tak by se měly také o sebe umět postarat.

„Poprvé v životě uzavíraly dívky pracovní smlouvu, zaváděly si osobní účet, kde si budou spořit. Vysvětlili jsme jim, jak se zaregistrovat u lékaře, zkrátka dívky se učí všechno, co jejich vrstevníkům připadá normální. Protože jim pomůže v nejhorším případě rodina. Navíc si musely zvyknout, že jsou díky projektu ve městě vidět, že se najdou i lidé, kteří je budou kritizovat a budou na nich hledat chyby," vysvětlila Ondráčková. Jak podotkla, obě dívky jsou plnoleté, nelze je do ničeho nutit. Takže záleží jenom na nich, jak novou šanci přijmou a zda se u nich podaří vzbudit důvěru ve vlastní schopnosti.

Nicméně jak dodala Ondráčková, našly obě dívky velkou podporu v přibyslavské rodině Močubových, která jim tak trochu nahrazuje rodinu, kterou nemají.

Jak dodala Miroslava Procházková, pokud obě dívky vydrží a najdou v Přibyslavi nový domov, může jejich příklad pomoci ostatním obyvatelům dětských domovů, aby se do projektu časem přihlásili.

V bytě, který město Přibyslav zadaptovalo v objektu Zdravotnické záchranné služby na Bechyňově náměstí ale nebudou moci dívky zůstat věčně. Doba pobytu je omezená. Podle Ondráčkové by přibližně rok až jeden a půl roku mělo stačit na to, aby si mladí lidé stačili zajistit vlastní bydlení a osamostatnit se. „Naším úkolem bude motivovat je hlavně k udržení práce, což je podmínka k tomu, aby v bytě mohli bydlet," podotkla Ondráčková.

Podle starosty Přibyslavi Martina Kamaráda vznikl projekt díky iniciativě zaměstnanců firmy ACO, kteří dlouhodobě podporují dětské domovy, a město Přibyslav tuto iniciativu rádo podpořilo.

„.Projekt pomůže bývalým obyvatelům dětských domovů v kritickém období, kdy dospějí a musí se postavit na vlastní nohy, ovšem chybí jim to podstatné a to je práce a bydlení," dodal starosta.