Možností je mnoho, od použití konve, přes kropicí hadice, až po automatické zavlažovací systémy, které zajistí zalévání i v době, kdy se o zalévání nemůžete postarat sami.

Úspora času i energie

Konve plné vody a běhání s nimi k záhonku a zpět a bolavá záda už nejsou jedinou možností, jak se postarat o to, aby měla zahrada dostatečné množství vláhy. Dnes již existuje mnoho možností, jak si pravidelné zavlažování zahrady usnadnit. Patří mezi ně kropicí hadice nebo novod obé zavlažovací systémy, které dovedou vodu přesně na místo, kde je potřeba a takové množství, které je potřeba.

V případě hadic lze využít některé z rozstřikovacích nástavců, které umožňují dávkovat vodu několika způsoby - silná tryska, sprcha či mlhovina. Pokud se bojíte, že byste taháním hadice po zahradě mohli rostlinkám ublížit či je poničit, pořiďte si vozík na hadici, díky němuž bude kropení pohodlnější.

Jak zavlažovat chytře a efektivně?

Před samotnou výsadbou je dobré si uvědomit několik již ověřených postřehů, které významně ovlivňují schopnost půdy si udržet na zahradě vláhu, a přizpůsobit tomu rozmístění rostlin.

Zahradu uspořádejte. Rozmyslete si, jaké rostliny chcete do zahrady posadit a přizpůsobte rozmístění jejich potřebám. Suchomilné rostliny vysázejte na suchá místa, vlhkomilné rostliny zase na místa vlhká.

Využijte dešťovou vodu. V místech, kde se zahrada svažuje, bude půda vlhčí než v těch vý še položených. Navíc ji můžete zachytávat do sudu a následně využít pro zavlažování - další tip, jak zalévat úsporněji.

Použijte mulč. Během letních horkých dní se voda rychle vypařuje, můžete však využít tento organický materiál, který zabraňuje vypařování  a nadměrným ztrátám vlhkosti z půdy a navíc zamezuje růstu plevele.

Kvalitní a na humus bohatá půda dokáže udržet daleko více vlhkosti než půda chudá na humus.

Podle čeho vybírat?

Pro menší travnaté plochy je ideální použití mobilní (nadzemní) závlahy. Nejčastěji se využívá pro zavlažování trávníků, záhonků a bylinek. Své uplatnění však najde i dalších částech zahrady při závlaze květin nebo zeleniny. Pro zalévání květinových truhlíků, skleníků a zeleninových záhonů je vhodná také závlaha kapková. Jemně perforovaná kapací hadice umožňuje přesné zavlažování rostlin s odlišnou potřebou na množství vody. Moderním doplňkem je systémové řízení s regulovatelným tlakem.

Na větší a složitěji členité plochy se používá nejčastěji podzemní závlaha. Díky moderní spojovací technice se snadno instaluje. Prostřednictvím výsuvného řešení umožňuje pohodlné zavlažování trávníku. Výsuvné zadešťovače jsou propojeny rozvodovými trubkami a trvale nainstalovány pod zemí.

Využít lze také kruhových nebo čtvercových rozstřikovačů. Zajímavou inovací jsou rozprašovače pro zalévání zcela nepravidelného terénu. Přístroj nestříká jen v kruhu o stejném poloměru, ale vysouvá se podle potřeby z podzemí. Nastavit ho lze až na 50 obrysových bodů, a tak proud vody přesně kopíruje celou vaši zahradu.

close O pitný režim rostlin je nutné se během léta starat, použít přitom můžete konve, hadice, nebo zavlažovací systémy zoom_in Novinka v zavlažování

Jednou z novinek je skryté zavlažování 2v1, které se umisťuje do zahradního obrubníku. Nejenže rostliny zásobuje vodou, ale dokáže i esteticky oddělit okrasné části zahrady od užitkových. Hodí se zejména do skleníků, záhonů nebo na skalky.

Zabudování samozavlažovacího systému je velmi snadné. Postačí vykopat rýhu a do ní pomocí plastových kolíků zasadit obrubník. K postřikovači v obrubníku nacvakněte spojku s hadicí a nakonec připojte zahradní hadici se spojkami k vodnímu řádu. Většina zavlažovacích systémů je plně automatizovaná, jednotlivé postřikovače a kapkové závlahy si však můžete nastavit i individuálně.

Nejenže se o některé zavlažovací systémy nemusíte během roku téměr starat, existují i takové, které nejsou ani vidět. Taková zařízení jsou uložena natrvalo pod povrchem země v hloubce 25 – 40 cm.

Kdy je nejvhodnější čas na zalévání?

I přestože by se mohlo zdát, že během horkých letních dní rostlinky v poledne přímo žadoní po ledové sprše, nikdy je nezalévejte přes den. V té době jsou sluneční paprsky příliš agresivní a kapky vody by rostlinné vegetaci na zahradě mohly spíše ublížit a spálit ji. Zalévejte proto vždy časně ráno nebo večer. Častým kypřením půdy navíc pomůžete půdě absorbovat a udržet větší množství vláhy.

close Petr Dvořák, OBI Plzeň zoom_in Tip odborníka:

„Životnost automatických závlahových systémů závisí velkou měrou na správném a včasném zazimování. Po skončení sezóny, ještě než přijdou první mrazíky, je důležité celý systém odvodnit, aby potrubí nebo hadice nezmrzly a nerozpraskaly," upozorňuje Petr Dvořák z plzeňského OBI marketu.

Chytré vodní hodiny

Nejenže jsou zavlažovací systémy velmi úsporné a ušetří vám zbytečné náklady na vodu, jejich použití je navíc pohodlné, protože kropí přesně tam, kde je potřeba. Vaším úkolem je pouze otočení kohoutku. Pokud však k systému připojíte vodní hodiny, i tento úkol vám odpadá. Na univerzálním elektronickém vodním časovači pouze nastavíte den a hodinu, kdy si přejete, aby byla zahrada zalévána a o pravidelné kropení se již nemusíte dále starat a můžete v klidu vyrazit třeba na dovolenou.

Více najdete na www.obi.cz.