Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tvrdé postupy exekutorů: Hlídejte si, s kým bydlíte!

Počet exekucí v poslední době stoupá. Proto je pravděpodobnější také to, že ačkoliv nic nedlužíte, dotkne se tento vývoj nějakým způsobem i vás. Co byste tedy měli vědět, když hrozí exekuce někomu z vašeho okolí?

26.1.2010 18
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv VLP

Problematika exekucí je poměrně rozsáhlá. Jste-li v přímém kontaktu s dlužníkem nebo s ním dokonce žijete pod jednou střechou, pak může nastat situace, že i vaše osobní věci budou zahnuty do soupisu. Pokud se totiž dlužník k placení závazků nemá, je zabavení movitého majetku jen logickým dalším krokem vývoje situace.

V některých případech exekuce movitého majetku (při takzvaných mobiliárních exekucích) dochází relativně často k tomu, že majetek dlužníka se nachází ve společných prostorách, přičemž jeho věci nejsou odděleny od majetku třetích osob, nemluvě už o označení. Exekutor musí ze zákona udělat přesný soupis všech věcí, které mají být následně vydraženy ve veřejné dražbě.

Jeli do soupisu zařazen také majetek těchto třetích osob, důležitý je jednoznačný, srozumitelný a prokazatelný doklad o tom, že předměty v místě pobytu dlužníka nebo na adrese jeho trvalého bydliště patří právě jim.

Ze soupisu movitého majetku mohou být totiž věci vyloučeny teprve poté, co dlužník předložil průkazný materiál v podobě faktury, paragonu nebo jiného dokladu vystaveného na jméno osoby, která o navrácení položky žádá. Jiný způsob, na jehož základě by byla věc ze soupisu vyloučena, nepřipadá v úvahu, vyjma svědectví třetích osob.

Nutné jsou důkazy

Soudní exekutor zpravidla přistupuje k zajištění dlužníkova movitého majetku teprve poté, co se neúspěšně pokoušel o umoření dluhu inkasováním peněz z účtu nebo pomocí srážek ze mzdy.

Pokud tedy žijete s dlužníkem v jedné domácnosti, pak nelze vyloučit, že exekutor sepíše i váš majetek, neboť určit vlastnictví věcí na místě je bez příslušného dokladu prakticky nemožné. Proto dostanete-li se do situace, kdy exekutor sepsal a zajistil mimo majetek dlužníka i vaši věc, je na místě rychlé, rozvážné a racionální jednání.

Tuto skutečnost je nutné oznámit exekutorovi nejlépe písemně, a doložit příslušné doklady. Soudní exekutor totiž může rozhodnout o vyloučení věcí z exekuce. Pokud k vyloučení nedojde nebo se jedná o složitější případ, lze tuto záležitost řešit u soudu, který rozhodl o nařízení exekuce. Pak je možné podat takzvanou vylučovací žalobu.

Nebudete-li však mít přesvědčivé důkazy, exekuce se jen zdrží a prodraží. Je tedy dobré vědět, co udělat, aby vás dlužník nevtáhl do vlastních problémů. Například, když má váš příbuzný nebo partner dluhy, hrozí mu již exekuce a v bytě, ve kterém je trvale hlášený, se nezdržuje? V takovém případě doporučuji odhlásit potomka či partnera z trvalého pobytu a nahlásit exekutorovi jeho nynější pobyt, pokud tuto informaci znáte.

Chcete-li se problémům vyhnout a víte-li, že váš příbuzný dluhy neplatí, pak kontaktujte příslušný exekutorský úřad a sdělte, jak se věci mají ve skutečnosti, případně exekutorovi poskytněte bližší informace o dlužníkovi, jsou-li vám známy. Podstatné je především dlužníkovo skutečné místo pobytu a jeho kontaktní údaje.

Nebude-li exekutor mít jiný kontakt na dlužníka, je dosti pravděpodobné, že dříve nebo později navštíví i jeho blízké, jako se to stalo rovněž v tomto konkrétním případě.

Příběh ze života

Syn paní Karolíny měl po letech drogové závislosti nějaké dluhy. U ní byl také trvale hlášen, i když v bytě už léta nebydlel. Přestože na jeho jméno chodily obsílky a výzvy, Karolína jim nevěnovala pozornost a bez otevření je vyhazovala do koše. Jednoho dne zazvonil u jejích dveří vykonavatel exekutorského úřadu a po zapsání nemovitého majetku většinu z něho odvezl do skladu.

Protože Karolína neměla od těchto předmětů potvrzení ani faktury, o majetek přišla. Peníze z prodeje byly použity na umoření dluhů nezodpovědného sy­na. Kde však udělala matka chybu? V první řadě měla syna donutit k přepsání trvalého bydliště. Dále se již dávno měla spojit s exekutorským úřadem, který obesílal jejího syna a vše řádně vysvětlit.

V neposlední řadě si měla uchovat doklady o nákupu předmětů v domácnosti a zajistit si věrohodného svědka, který by potvrdil, že zabavené movité předměty nejsou synovým majetkem. I když takový postup může někomu připadat jako tvrdý, ušetřené starosti stojí za to.

TOMÁŠ VRÁNA

26.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 18
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Generální ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek
3 8

Pod šéfem VZP Kabátkem se kýve židle, zjistil Deník

Nemoc. Ilustrační foto.
7 11

Tři dny doma a placené? Ať lidé posílají nemocenskou, navrhují firmy

AKTUALIZUJEME

Velký požár zuří v Předlicích. Policie evakuovala na dvě desítky lidí

Velký požár vypuknul před sedmou hodinou ranní v Předlicích v Ústí nad Labem.

Zeman neví, proč je jeho poradce vyšetřován, ctí presumpci neviny

Prezident Miloš Zeman neví, kvůli čemu je jeho poradce a šéf společnosti CEFC Jie Ťien-ming v Číně vyšetřován. Nechce se vměšovat do čínských vnitřních záležitostí, ctí presumpci neviny a počká na závěry vyšetřování.

Zhasínáme. Vláda řeší světelné znečištění oblohy

Evropu stále více zasahuje světelné znečištění. Ani Česko není výjimkou. Způsobuje je mnoho umělých zdrojů světla, což potvrzují vědci a jejich měření. Mnoho lidí proto trpí nedostatkem spánku, snižuje se tak kvalita jejich života. Zlepšení by měla přinést opatření, která včera schválila vláda v demisi.

Putin zneužije šampionát ve fotbale jako Hitler olympiádu, obává se Johnson

Ruský prezident Vladimir Putin zneužije světový šampionát ve fotbale, který se uskuteční letos v létě, k propagandě podobně jako to udělal Adolf Hitler v roce 1936 s olympiádou. Oznámil to včera britský ministr zahraničí Boris Johnson. Podle něj byl útok na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala před ruskými prezidentskými volbami dokonale načasovaný.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT