V 20. ročníku soutěže vybírali porotci z celkem 70 staveb zařazených do sedmi kategorií. Jako každoročně byla vyhlášena cena Obce architektů za celoživotní dílo, kterou obdržel architekt Ivo Oberstein. „Letos poprvé vyhrál člověk, který se zabývá převážně urbanismem, dosud to byli tvůrci domů, interiérů a zahrad," uvedl předseda Obce architektů Miloš G. Parma.

Uhelný mlýn v Libčici nad Vltavou vedle hlavní ceny získal ocenění v kategorii rekonstrukcí. „Porota se shodla, že je lepší věnovat pozornost rekonstrukcím než novostavbám," podotkl člen pětičlenné poroty Adam Gebrian. Přáním architektů bylo, aby tento projekt nastartoval proměnu zanedbaného průmyslového areálu v centrum, kde se budou nacházet ateliéry, prodejny zajímavých věcí a podobně.

Grand Prix architektů – Národní cena za architekturu je přehlídkou soudobých architektonických prací, kterou pořádá Národní galerie a Obec architektů. Soutěž je otevřená, zúčastnit se jí mohou čeští i zahraniční architekti, projektanti a výtvarníci. Podmínkou je, aby bylo jejich dílo dokončeno v uplynulém roce, a to na území České republiky. Mezinárodní porota, jejímž předsedou byl Jaume Freixa, dále udělila pět dalších cen a devět čestných uznání. Více informací je na www.grandprix-architektu.cz.

Se všemi projekty přihlášenými do soutěže se mohou zájemci seznámit na výstavě, která je ve Veletržním paláci přístupná od 25. dubna do 9. června. Poté expozice poputuje po českých městech.

Loňským vítězem Grand Prix architektů se stala revitalizace Bastionu u Božích muk v Praze 2.

Grand Prix Architektů 2013

CENA GRAND PRIX ARCHITEKTŮ

UHELNÝ MLÝN V AREÁLU ŠROUBÁREN, LIBČICE NAD VLTAVOU
PATRIK HOFFMAN / ATELIER HOFFMAN

Hodnocení poroty O udělení Grand Prix této realizaci nebylo mezi porotou pochyb, shoda byla absolutní. Důležitý projekt postupné regenerace kdysi rozsáhlého průmyslového areálu, který dnes funguje na pár procent svého původního výkonu. Adekvátně stanovená míra zásahů do nádherné stavby. Architekti v roli iniciátorů a spoluinvestorů. Příkladná práce s detailem. Precedens pro spousty jiných, dosud chátrajících areálů. Navíc reprezentant kategorie rekonstrukce, kterou porota považovala za nejsilnější.

CENA V KATEGORII NOVOSTAVBA

DIVADLO NA ORLÍ, BRNO
MILAN RAK, ALENA REŽNÁ / ARCHTEAM
PAVEL RADA / RADAARCHITEKTI

Hodnocení poroty Porota ocenila rozhodnutí umístit takovýto stavební program do místa v historickém jádru. Na relativně malém pozemku vznikla prostorově bohatá stavba s velmi srozumitelně a jasně řešenými dispozicemi do tří traktů – veřejná část (foyer), hlavní divadelní sál, servis. Budova dobře využívá nabízených výhledů pro jednotlivé části interiéru. Za správné považujeme rozhodnutí umístit hlavní sál do vyšších pater a uvolnit přízemí tak, aby se aktivity z interiéru mohly snadno dostávat ven, do částečně krytého předprostoru hlavní stavby a v budoucnu umožnit pěší propojení s nově vzniklou pasáží.

ČESTNÉ UZNÁNÍ

ZAHRADNICTVÍ V PODZÁMECKÉ ZAHRADĚ, KROMĚŘÍŽ
ANTONÍN NOVÁK, PETR VALENTA, EDUARD ŠTĚRBÁK / DRNH

REZIDENČNÍ SOUBOR NA VACKOVĚ, PRAHA 3
ZDENĚK JIRAN / JIRAN A PARTNER
MICHAL KOHOUT, DAVID TICHÝ / UNIT ARCHITEKTI

PŘÍSTAVBA ZÁKLADNÍ ŠKOLY, HRADIŠTKO POD MEDNÍKEM
DAVID KRAUS / ARCHITEKTURA

CENA V KATEGORII REKONSTRUKCE

UHELNÝ MLÝN V AREÁLU ŠROUBÁREN, LIBČICE NAD VLTAVOU
PATRIK HOFFMAN / ATELIER HOFFMAN

REKONSTRUKCE VILY TUGENDHAT, BRNO
MAREK TICHÝ/ OMNIA PROJEKT, MILAN RAK / ARCHTEAM, IVAN WAHLA, TOMÁŠ RUSÍN / RAW, PETR ŘEHOŘKA / ARCHATT

Hodnocení poroty Druhý projekt, který vzbudil velkou debatu. Není snadné oddělit kvality rekonstrukce od kvalit původní realizace. Cena byla udělena především za příkladný a náročný výzkum, který byl nedílnou součástí projektu, a bez kterého by byl výsledek nemyslitelný.

ČESTNÉ UZNÁNÍ

SPOLEČENSKÉ CENTRUM BREDA & WEINSTEIN, OPAVA
O. HÁJEK, J. ŠAFER, O. ROSOVÁ, L. FECSU / ŠAFER HÁJEK ARCHITEKTI

VINNÝ SKLEP U MODRÁKA, VRBOVEC
JAN HORA, BARBORA ZMEKOVÁ / HORA

CENA V KATEGORII RODINNÝ DŮM

LOFT, ZLÍN - KOSTELEC
PAVEL MÍČEK / PAVEL MÍČEK ARCHITECTS

Hodnocení poroty Porota se rozhodla přesunout tuto realizaci z kategorie rekonstrukce do kategorie rodinný dům, protože se shodla na faktu, že kvality nových zásahů výrazně převládají nad zachováním původních částí. Považuje tento projekt za příkladný v oblasti individuálního rodinného bydlení. Velkorysé a přehledné vnitřní prostorové uspořádání a zasazení do exitující struktury, tedy podpora plošného nerozšiřování malé obce. Při přestavbě došlo ke zvětšení, které je mnohem více patrné zevnitř, než z venku. Je patrná autorova jasná kontrola nad všemi částmi realizace.

ČESTNÉ UZNÁNÍ

JONÁŠOVIC STODOLA, BOŘISLAV
FILLIP NOSEK / A2F ARCHITECTURE

RD ČERNOŠICE
JAN ŠESTÁK, MAREK DEYL / STUDIO PHA

CENA V KATEGORII URBANISMUS

REKONSTRUKCE NÁMĚSTÍ VE FRÝDLANTU
VLADIMÍR BALDA, JIŘÍ JANĎOUREK

Hodnocení poroty Realizace získává ocenění za kvalitní rehabilitaci krásného historického prostředí a za nalezení adekvátní rovnováhy mezi prostorem přístupným pouze pro pěší a možností zaparkovat přímo na náměstí. Porota doporučuje změnit kategorii ‚urbanismus' na ‚veřejný prostor', do které by toto kvalitně rekonstruované náměstí spadalo mnohem lépe.

CENA V KATEGORII ARCHITEKTONICKÝ DESIGN, DROBNÁ ARCHITEKTURA, VÝTVARNÉ DÍLO

OBNOVA LESOPARKU V ZÁTIŠÍ, VODŇANY
VÍTEK ŠIMEK, ŠTĚPÁN ŘEHOŘ / H3T architekti, JAN KADLAS, DAVID PAVLIŠTA, JIŘÍ ŽID / APOLO, MATĚJ HÁJEK, JULIUS REICHEL / ARCHA, T. SKÁLA, IDA ČAPOUNOVÁ, JAKUB CHUCHLÍK/ JUCH

Hodnocení poroty Porotu oslovil princip a důvody zhotovení těchto návrhů. Skupina mladých architektů a umělců se ve svém volném čase v létě rozhodla vylepšit území zanedbaného lesoparku a iniciovat tak debatu o jeho možných budoucích úpravách.

ČESTNÉ UZNÁNÍ

RELIÉFY FÉNIX A TYGR, VODNÍ KASKÁDA, ŘÍMANICE
PETR HRŮŠA / ARCHITEKTI HRŮŠA & SPOL., MICHAL BLAŽEK

KATEGORIE INTERIÉR

ČESTNÉ UZNÁNÍ

BAR AQUARIUM, UHERSKÉ HRADIŠTĚ
MICHAL KUTÁLEK / NEXT LEVEL STUDIO