Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hana Gregorová: chtěla bych zachránit všechna týraná zvířata

Sedm psů. Tolik jich jednu dobu měla herečka Hana Gregorová. Přitom toho prvního pořídila proti vůli svého manžela Radka Brzobohatého, který byl zrovna na zájezdu na Slovensku. „Věděla jsem, že se vrátí trochu ovíněný, což se také stalo, a v dobrém rozpoložení pejska přijal," říká v našem rozhovoru. A od té doby už bez psa nikdy nebyli. Co dalšího prozradila známá herečka se dozvíte v následujících řádcích.

3.3.2016
SDÍLEJ:

Herečka Hana Gregorová.Foto: ČTK

Dnešní příloha je o domácích mazlíčcích. Máte nějaké?

Ano, měli jsme je celý život. Když byl synovi Ondrovi rok a půl, pořídila jsem prvního psa, boxerku, a od té doby už jsme měli psi pořád, i několik. Teď už mi ale zůstali jen boxer Pepíček.

Pepíček?

Naši psi měli vždycky lidská jména. Pepíček, Karel, Růženka, Franta…

Patříte mezi fanoušky plemen s rozplácnutým čenichem, když máte boxera?

Boxery mám nejradši, protože to jsou nejlepší psi k dětem. Pořídili jsme si pak ale ještě mastifa, a byla dokonce doba, kdy jsme měli na zahradě sedm psů. Mastifa, mastifku, boxera, bišonku… Mastifka pak měla tři štěňata, takže se nám to takhle rozrostlo.

Je podle vás dobře, když děti vyrůstají s nějakým zvířetem?

Myslím si, že když děti vyrůstají se psem, nebo s jiným zvířetem, mají lepší přístup k životu. Moje děti dodnes nemají rády, když zvířata trpí.

Shodli jste se s manželem na tom, že budete mít psa, nebo jste ho musela přemlouvat?

Radek byl zásadně proti tomu. Ale jednou jeli vlakem s Vinohradským divadlem na zájezd na Slovensko a věděla jsem, že se vrátí domů trochu ovíněný. A tak jsem mezitím rychle pořídila štěňátko – psí holčičku. Nemohl už nic udělat a jak byl v tom dobrém rozpoložení, tak ji přijal. Když nám později odešla, bylo to v březnu a půda byla ještě zamrzlá, šel do nějaké hospody a poprosil dělníky, aby vykopali jámu a pohřbili jsme ji na zahradě. Přirostla mu k srdci a pak už věděl, že bez psů už nikdy nebudeme.

Je pro vás důležité, jaký má váš partner vztah ke zvířatům? Začala byste si vztah s někým, kdo zvířata rád nemá?

Asi bych to tak úplně neřešila. Ale je pravda, že kdybych zjistila, že má partner negativní vztah ke zvířatům, asi by mi to vadilo. Pro mě je pes parťák. Myslím si, že kdo nevychází dobře se zvířaty, nevychází dobře ani s lidmi. Samozřejmě je něco jiného, když má někdo například alergii. Ale k těm alergiím musím říci, že náš syn Ondra byl také alergik a překonal to. Když má někdo čas a má ke zvířatům vztah, je dobré nějaké zvíře doma mít. Já například nemám moc vztah ke kočkám, i když se mi líbí, když má někdo kočky rád.

Když jste se seznámili s Radkem Brzobohatým, byl ženatý s Jiřinou Bohdalovou a vy vdaná za jordánského lékaře, se kterým jste už měla dceru. Jak jste se dali dohromady?

Točili jsme spolu v Tatrách film Noční jezdci. Natáčení trvalo dva měsíce. Asi po měsíci se země zatřásla a věděli jsme, že to není jen tak nějaký flirt a že to musíme řešit. Jsem šťastná, že jsem s ním mohla prožít krásných 32 let.

Projeví se nějak v rodinném životě, když jsou všichni herci?

Neřekla bych. Syn Ondra není herec, vystudoval skladbu a hru na klavír a herectví je spíš koníček. Miluje hudbu a skládání. Teď má zrovna krásnou sérii koncertů Symphonicum Tour, celý březen hraje s orchestrem. Doma jsme se sice bavili o práci, ale nijak jsme to nehrotili. Že bychom mluvili jenom o herectví, tak to vůbec. Ono je naopak lepší doma vypnout. Nenosit si pracovní problémy domů.

Vrátím se zpátky k domácím mazlíčkům. Když jste měli tolik psů, řešili jste, co s nimi, když jedete na dovolenou?

Řešili. Boxerku jsme si brali do Jugoslávie. Vyzkoušeli jsme ale i psí hotel, kam jsme jednou dali naši mastifku. Když jsme se po 14 dnech vrátili, viděli jsme, že jí to nesvědčilo. Myslela jsem, že se úplně přerazí radostí, že nás zase vidí. Brečela jsem a říkala si, že to už nikdy neuděláme. Od té doby jsme to řešili tak, že jsme jezdili na dovolenou odděleně na střídačku. Ondra s tátou a já s dcerou. Nevadilo nám to, stejně jsme byli celý rok spolu. Kluci měli chlapskou dovolenou a my s dcerou babskou.

To je možná docela dobrý tip pro všechny, kteří tohle dilema řeší.

Když jsou na vás zvířata denodenně zvyklá, je těžké je někam najednou dát, protože jim nevysvětlíte, že si pro ně zase přijdete. Myslí si, že jste je opustili.

Češi jsou národ pejskařů, je to na Slovensku stejné?

Myslím, že ano. Vadí mi jen jedna věc, a to jsou psí množírny. Je to neuvěřitelné týrání zvířat a není proti němu žádný efektivní zákon.

Tak je to bohužel i v Česku.

S tím se vůbec nedokážu smířit. Lidé vydělávají na utrpení zvířat, je to jednoznačně týrání a není žádná páka v zákoně, která by tomu zabránila. Zvířata byla jim měla být odebrána a ti lidé by měli být potrestaní, jako je to třeba v Americe. Já Ameriku jinak moc nemusím, ale v tomto jim fandím. Mají tam zvířecí policii a lidé jdou za týrání zvířat třeba sedět. Kdybych byla mladší a měla víc času, žila bych nejraději s 50 psy. Všechna zvířata bych zachraňovala, je jedno, jestli jsou to psi, koně, nebo cokoli jiného. Jako Brigitte Bardot. Když někdy ukazují ty hrozné zvířecí příběhy v televizi, ani se na to nemůžu dívat. Nejhorší je, že těm lidem se nestane vůbec nic. Dokud se nezmění zákony, budou to dělat dál.

Máte s množírnami osobní zkušenost?

Mám kamarádku, která zachránila z množírny francouzskou buldočku. Byla v příšerném stavu. V životě neviděla světlo, byla jen v takové zamřížované kleci a rodila a rodila. Měla osmkrát rozříznutou dělohu, v očích zánět, drápky vrostlé do bříšek. Na operacích u veterináře to tu moji kamarádku stálo, jak kdyby měla nějakého psího šampiona. Sama jsem k prvnímu psovi přišla ve svých 17 letech tak, že mi ho bylo líto, protože se toulal, a tak jsem ho přivedla domů. Máma z toho byla úplně na nervy, ale zůstal u nás.

Co říkáte debatě o takzvaných bojových plemenech psů?

Měli jsme také neapolského mastina, který byl na jedné straně velmi plachý a na druhé straně agresivní. Mám respekt z pitbulů a stafordů. Určitá míra agresivity je u těchto plemen podle mě v genech. Když se takový pes dostane do nesprávných rukou, tak je to špatné a je chudák i ten samotný pes. Je na majiteli, aby plemeno, které si vybral, ukočíroval. Ale obecně nemám například ráda, když po městě chodí psi bez vodítka. Zákon je takový, že pes má mít vodítko. Pohádala jsem se zrovna nedávno s jedním pánem, který měl pitbula na volno. Řval na mě, že jeho pes je cvičený. Jenže nikdy nevíte, co se stane, psovi může přeskočit, to je vteřina, a co uděláte? Nic.

Říká se, že lidé a jejich psi jsou si často podobní i fyzicky, co si o tom myslíte?

Nevím, jestli jsem svému boxerovi podobná. (smích)

Spíš jsem to myslela tak, jestli znáte nějaké pejskaře, u kterých si řeknete – hm, to je podoba…

Ani ne. Jenom Radek říkal, že už se těmi vráskami našemu Pepíčkovi podobá.

Co psi a jejich šestý smysl?

Psi určitě vnímají pocity člověka a také leccos o člověku vycítí. Pepíček například vůbec neštěkal, a jednou k nám přišel nějaký chlap něco vyřizovat. Náš pes se mohl zbláznit. Pak jsem zjistila, že ten člověk má doma přivázaného psa na kratinkém, asi metrovém řetězu. To normální člověk neudělá. A náš pes prostě vycítil, že s tím člověkem něco není v pořádku.

Měli jste někdy se psem výchovný problém? Uvažovali jste třeba i o tom navštívit nějakého odborníka na psí výchovu?

Měli jsme problém právě s tím mastinem. Byl sice bez papírů, ale řekli nám, že je čistokrevný. Já si myslím, že byl křížený, pravděpodobně s brazilskou filou. Pozitivní vlastnosti mastina se v něm křížily s agresivitou té brazilské fily. Když jednou napadl našeho malého psa a na třikrát ho prokousl, bohužel jsem ho musela dát utratit. Miluju psy, dala bych za ně život, ale když napadne psa, se kterým žije nějakou dobu v symbióze, navíc čtyřměsíční štěně… Kromě toho to nebylo jeho první agresivní chování. Už předtím napadl Ondru a také mě. Bylo to z ničeho nic, hladila jsem ho a najednou jsem měla hlavu v jeho tlamě. Sice neskousnul, ale bylo to nepříjemné.

Berete si někdy psa s sebou do práce, třeba na natáčení?

Ano. Například teď natáčíme seriál Přístav. Točí se v takovém uzavřeném areálu, kde se bezvadně vyběhá. Neobtěžuje, je hodný, jenom pořád leze do cateringu a tváří se, že mu vůbec nedám nažrat. Vypadám jako krkavčí majitelka.

Hrála jste někdy se zvířaty? Jaké to je?

Nemám ráda hraní se zvířaty. Se psy, když jsou cvičení, tak ano. Ale hrála jsem třeba s kozou, a to bylo na zabití, protože vůbec neposlouchala. Hrála jsem ale i s koňmi, umím také řídit koňský povoz, protože můj děda byl sedlák. Koní se nebojím, i když z nich mám respekt. Jsou to ale nádherná zvířata. Při natáčení bývají zvířata nevyzpytatelná. Vzpomínám si třeba také, jak jsme hráli s králíkem. Kamera ho musí hledat, aby ho dostala do záběru – s tím nic nenaděláte, musíte se přizpůsobit jemu.

O psy a kočky se většinou staráme dobře, ale málokdo se zamýšlí nad životem jiných zvířat, například těch hospodářských, která ho mají často hodně krušný. Co si o tom myslíte?

Mám k hospodářským zvířatům vztah, protože moji prarodiče měli hospodářství. Kráva má podle mě nejkrásnější oči na světě. Krávy, koně, prasata, slepice, kachny - všechno jsme měli a všechno u nás umíralo na stáří, nic se nezabíjelo. Myslím si, že i za špatné životní podmínky těchto zvířaty by se samozřejmě mělo trestat. Ale nemyslím si, že spasíme planetu, když všichni budeme vegetariáni. Nemohla bych třeba být myslivec, ale rozumím na druhou stranu tomu, že i toto je asi potřebné. Ale nechápu, že si například někdo zaplatí odstřel vzácného lva nebo podobného zvířete. Nejraději bych měla ostrov nebo nějaký velký areál, kde bych zachránila všechna zvířata.

Vizitka
- Narodila se 20. srpna 1952 v Bratislavě.
- Hrála například ve filmech Noční jezdci, Tisícročná včela nebo Kára plná bolesti.
- V současnosti je manažerkou divadla Radka Brzobohatého.
- Zároveň hraje, vidět ji momentálně můžete například v televizním seriálu Přístav.
- Jejím manželem byl herec Radoslav Brzobohatý.
- Má syna Ondřeje, který je hudebník, a z prvního manželství dceru Rolu.

Denisa Haveldová

Autor: Redakce

3.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vteřiny dne

Vteřiny víkendu. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Jiří Běhounek.
15

Sjezd ČSSD se uskuteční již v únoru, o post šéfa se hlásí Běhounek

AKTUALIZOVÁNO

Bendl ostrouhal. Soud přepočítal hlasy a ve sněmovně jej střídá Kupka

Na pondělní ustavující schůzi půjde za středočeskou ODS čtveřice politiků ve složení Jan Skopeček, Veronika Vrecionová, Vojtěch Munzar – a Martin Kupka. Původně ohlášené ohájení poslaneckého mandátu historicky prvním středočeským hejtmanem a pozdějším ministrem Petrem Bendlem tedy neplatí. 

AKTUALIZOVÁNO

Motorest u dálnice zřejmě vzplanul od komína. Škoda jde do desítek milionů

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Mohutný požár se obešel bez zranění – a podařilo se zabránit jeho rozšíření. To jsou zřejmě jediné příznivé zprávy spojené s řáděním plamenů, které v sobotu hodinu a čtvrt před polednem zachvátily restaurační provoz v sousedství dálnice D10 u Hlavence na Praze-východ. Tomu, že Motorest 4 kameny, známý i v nedaleké Mladé Boleslavi a v Praze, zachvátil požár velkého rozsahu, už zdaleka nasvědčoval hustý tým valící se ze střechy budovy postavené ve stylu koliby, jímž probleskovaly plameny. Objekt požár zcela zničil i s veškerým vybavením. Škoda se odhaduje na 30 milionů korun.

Na černý trh v Kábulu se prý dostal alkohol, určený původně evropským diplomatům

V afghánském hlavním městě Kábulu se zřejmě na černém trhu prodává nezákonně alkohol, který do Afghánistánu dovezla diplomatická mise EU. Věcí už se zabývají evropští vyšetřovatelé, uvedl mluvčí AFP.

AKTUALIZOVÁNO

Tomáš Hradílek je v nemocnici. Nelze přihlížet smrti vlastního otce, říká dcera

Bývalý disident a ministr vnitra Tomáš Hradílek ukončil po 17 dnech hladovku, kterou držel kvůli opětovné kandidatuře prezidenta Miloše Zemana. Chtěl, aby Zeman již nekandidoval na Hrad. Hradílek s hladovkou přestal na nátlak rodiny, nyní je v péči lékařů. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT