Podle poroty ale stojí za povšimnutí, že žádná z nejvýše hodnocených prací nebyla postavena v Praze. „Tato skutečnost vypovídá o širokém záběru architektonických aktivit napříč zemí a jejich vysoké kvalitě, ale zároveň se tak poodkrývá znepokojující rozvoj hlavního města, které se potýká s mnoha typickými urbanistickými problémy," uvedli porotci.

Vítěze porota vyhlásila v prostoru Jatka 78

Do prvního ročníku soutěže České komory architektů (ČKA), jež byla otevřena architektonickým realizacím za posledních pět let, se jich přihlásilo 475. Vítěze v pondělí pořadatelé vyhlásili v prostoru Jatka 78 v pražských Holešovicích. Všechna oceněná díla od 9. listopadu vystaví pražské centrum DOX a v březnu brněnská Galerie architektury.

Zen-Houses v Liberci tvoří dva vzájemně propojené kvádrové objekty. Mají neobvyklý plášť z průhledných akrylátových panelů, které ukazují kostru z měkkého dřeva. Ze dřeva, překližky a kovu jsou i interiéry, dům je z prostých materiálů, a tedy méně nákladný.

Proč uspěl Zen-Houses 

Podle poroty může být považován za prototyp svého druhu, a to především kvůli své přizpůsobivosti plánu, situaci a měřítku. Jde o systém, který může být podle potřeby pozměněn tak, aby sloužil jednotlivci, rodině či městu.

„Prostý, ekonomický a nenáročný projekt je charakterizován specifičností své lokace, schopností na toto prostředí reagovat, svou unikátností i snahou provokovat a sebejistě zkoušet nové principy i za cenu případných chyb. Díky tomu všemu Zen-Houses dokázal uspět a bezesporu se tak jedná o vynikající dílo, o stavbu se skutečnou ambicí pokoušet hranice a stát se vzorem pro mnohé z nás," uvedla porota.

Ve finále jsou stavby z roku 2014

Do finále postoupila široká škála projektů. Jsou mezi nim rozsáhlé úpravy industriální oblasti Dolních Vítkovic a revitalizace zámeckého návrší v Litomyšli, za nimiž oběma stojí AP atelier Josefa Pleskota.

Ve finále jsou dvě výrazné stavby z roku 2014 - trapistický klášter Nový dvůr (autoři John Pawson a Jan Soukup) a Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí (Petr Hájek Architekti).

Obec architektů evidovala 51 prací 

Za dvě velmi zdařilé rekonstrukce porota považuje úpravy vily Tugendhat v Brně (Archteam a Raw) či Tři věže - zateplení obecních budov v Líbeznicích (Atelier M1 architekti). Jako významný a zdařilý zásah do veřejného prostoru porota shledala revitalizaci Gahurova prospektu ve Zlíně (Ellement).

První ročník soutěže zaznamenal více než pětinásobný zájem tvůrců o účast v soutěži, než tomu bývalo a je u zavedené soutěže Grand Prix architektů pořádané Obcí architektů. Ta letos evidovala jen 51 prací, v minulosti to býval přibližně dvojnásobek. Vítězem se stala rekonstrukce Bílé věže v Hradci Králové, na níž pracovalo studio Chmelík&partneři.

Čtěte také: V Praze budou vyhlášeni vítězové nové ceny za architekturu