Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Indiánský oheň zdomácněl také na českých zahradách

Američané milují barbecue, my Evropané grilujeme. Kdo a jak barbecue, předchůdce grilování, vlastně objevil? Na to je kupa teorií, jedna hezčí než druhá.

12.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock

Jedna z etymologických teorií soudí, že výraz barbecue vznikl zkrácením (či chcete-li zkomolením) francouzských slov barbe-a-quene. Ta znamenala „od vousů až po ocas“. Jasně, prapředkové přece rožnili ulovená zvířata vcelku…

Svatý oheň

O svůj podíl na vynálezu barbecue se ovšem hlásí i španělština, rodná řeč mořeplavců, objevitelů nového světa, tedy i Jižní Ameriky a Karibských ostrovů.

Při svých výpravách za Atlantik je zaujalo, jak indiánský kmen Taino vyzrál nad hmyzem, který obtěžoval nejen lidi, ale zejména maso, které sušili na slunci. Indiáni proto vsadili na metodu Barbacoa. Nový fígl spočíval v tom, že pod masem začali rozdělávat malé ohně, jejichž žár a zejména kouř mu dodával nejen trvanlivost, ale i zajímavé aroma.

Další prameny upřesňují, že velká rodina Aravaků, do nichž indiánský kmen Taino spadal, začala maso opékat na roštu ze syrového dřeva. Ať tak či onak, faktem je, že pojem barbacoa se stal součástí španělského jazyka, v němž dokonce označoval přímo „svatý oheň“.

Dědeček kotlík

Rožnění masa nakonec dobylo i Ameriku severní. Často se mu věnoval i George Stephen. A protože mu doma přibývalo dětí jako smetí (celkem jich nakonec měl jedenáct), není divu, že mu občas u grilu pořádně tekly nervy.

V zákoutích amerických zahrad a dvorků totiž v polovině dvacátého století trůnily grily z cihel. Jakmile zafoukal vítr, z otevřeného ohniště vyletěl popel a usazoval se na tvářích, na oblečení i na masové pečínce. Nedej bože, když se náhle rozpršelo, to byl s grilováním konec a kýžená pochoutka se tím pádem nedostala na všechny strávníky.

Panu Stephenovi proto vrtalo hlavou, jak těmto pohromám učinit přítrž. Přemýšlel, jak gril vybavit poklopem, a k tomu ho navíc proměnit v zařízení přenosné. Až na to přišel.

Stalo se to u vody, v okamžiku, kdy se zahleděl na bójku. Protože byl z oboru, konkrétně z firmy, která se zpracováním kovu zabývala, nelenil a kovovou bójku rozdělil na dvě poloviny. Spodní díl osadil kovovými nožkami a proměnil v kotel. Horní část doplnil úchytkou na zvedání, a získal tak praktickou poklici.

Psal se rok 1952 a prototyp kotlového grilu byl na světě. Barbecue ve Spojených státech amerických čekal další rozmach.

Soutěživí Evropané

Výsadu pořádat světové mistrovství v barbecue nyní v USA připadá Memphisu v Tennessee. Jeden veliký svátek barbecue ovšem Američanům zdaleka nestačí. Takže mají také festival v Lexingtonu v Severní Karolíně, na který se sjíždí až sto padesát tisíc návštěvníků. O moc pozadu v popularitě nezůstávají ani soutěže v Kentucky či v Missouri.

V Kansas City se například o přízeň poroty a uznání sedmdesáti tisíc diváků uchází bezmála pět stovek týmů, které jsou přesvědčeny, že mají umění barbecue v malíčku.

Ale i Evropa má své mistrovství světa v grilování. Jeho již jedenáctý ročník hostilo Německo, které je na našem kontinentu v tomto koníčku nekorunovaným, ale jednoznačným králem.

Do městečka Gronau ve Vestfálsku zamířilo 22. května třiasedmdesát týmů z šestnácti zemí. Jak umně ugrilovali kuře, vepřovou plec, hovězí hruď i přílohy ze zeleniny sledovalo sto tisíc diváků a hodnotily tři stovky porotců.

Prvenství přiřkli týmu Christopha Gollenze z Rakouska. Z dalších zemí uspěli například reprezentanti Lichtenštejnska, Holandska, Belgie či Polska. Na Českou republiku se v letošní výsledkové listině, zahrnující první třicítku, nedostalo. Takže rychle zpátky ke grilům na naše zahrady – tužme se, abychom špičku Evropy dohonili.

Dřevo voní

Nabídka grilů je už tak různorodá, že jeden neví, který si vybrat dříve. Grily tradiční, pod nimiž se zatápí dřevem, nejlépe kusovým dřevěným uhlím anebo dřevěnými briketami, své zastánce neztratily.

Nikdo jim nevymluví, že jen s tímto topivem získají maso, ryby i zelenina tu pravou nefalšovanou vůni a typickou chuť. Grily na dřevěné uhlí se navíc mohou pochlubit nejpříznivějšími cenami. Než na ty vyrobené z plechu je ale lepší vsadit na grily litinové, které déle drží teplo.

Grily nejprodávanějšími – a to ve světovém měřítku – jsou ale v současnosti ty plynové. Přestože všechny, kdo si je pořídí, a od jara do podzimu na nich často připravují pokrmy, čekají výměny vyprázdněných propanbutanových lahví za nově naplněné.

Tuto námahu ovšem uživatelům plynových grilů vynahrazují dvě přednosti – plamen hořáků je regulovatelný, a k tomu mistra kuchaře ani okolí neobtěžuje žádný štiplavý dým.

Zdravá pára

Výhrou rozhodně je, pokud je plynový gril vybavený lávovými kameny. V jeho případě totiž potraviny nepřicházejí do styku s přímým ohněm, a hospodyňkám navíc odpadá povinnost řádného vyčištění grilu po jeho použití.

Lávové kameny jsou nadány schopností samočištění – pokud se rozehřejí na maximální teplotu, během pěti minut se z nich veškeré nečistoty vypálí.

Zapáleným příznivcům zdravé stravy ovšem vyšli výrobci grilů vstříc ještě více. Pokud jste si již do kuchyně pořídili poschoďový parní hrnec, v němž je úprava potravin nejšetrnější, můžete si na zahradu koupit vodní gril, který pracuje na podobném principu. Mezi ohniště a rošt je u tohoto grilu umístěna nádoba, která se průběžně doplňuje vodou. Rošt je zakryt příklopem, maso pod ním rovnoměrně prohřívá pára, takže ho není třeba obracet. Tuk neodkapává na ohniště, tvorba rizikových karcinogenních látek proto nehrozí.

Vodními lázněmi pod rošty jsou vybaveny rovněž některé grily elektrické. Ty se, stejně jako elektrické grily kontaktní, často používají doma v kuchyni, a to nejen v létě, ale po celý rok.

Neškvařte tuk

Pokud si maso připravujete na grilu, děláte lépe, než kdybyste ho smažili. Porce grilovaných kuřecích prsou obsahuje o polovinu méně tuku než stejné množství kuřete usmaženého. Přesto si u grilu dávejte dobrý pozor na PAH a HCA. Co to je?

V prvém případě jde o polyckylické aromatické uhlovodíky, v případě druhém se jedná o heterocyklické aminy. Kape-li tuk, zejména z masa tučného, na rozžhavené uhlí, čili do ohně, škvaří se – a v takovém případě vznikají právě polycklické aromatické uhlovodíky. Vzápětí tyto škodliviny vzduchem proudí zpět na maso. Nekalé PAH ovšem plodí už samotné hoření dřeva, zejména toho, které obsahuje hodně pryskyřice.

Poučení, jež z toho plyne? Vyvarovat se zakládání ohňů z větviček smrku anebo borovice, a k tomu klást na rošty masa libová anebo alespoň méně prorostlá a pokud možno zbavená tuku.

A jsme zpátky u HCA – heterocyklické aminy, pokládané za typické prekarcinogeny, totiž při teplotách kolem dvou set stupňů, čili při smažení, pečení a grilování, vznikají právě v potravinách živočišného původu. Na druhé straně je ale nezbytné maso propéci dobře a zničit tak případné bakterie a parazity.

Ideálně by teplota uvnitř masa měla deset minut dosahovat dvaasedmdesáti stupňů Celsia. Negrilujete-li s teploměrem v ruce, nakrájejte si alespoň maso na tenčí plátky, ty se propečou lépe.

Nezapomínejte na ryby

Ryba je pro grilování ideální – je hotová za krátký čas a nad správným ohništěm se rozvine její lahodné aroma.

I při pečení ryb na grilu je třeba vyvarovat se jejich styku s přímým ohněm – v opačném případě se rychle opálí a zčernají.

Ryby, zejména celé, je třeba grilovat v takzvaných koších na ryby, tedy ve speciálních obracečích, které zabrání tomu, aby se ryba rozpadla. Zkušení kuchaři doporučují koš na ryby nejprve postříkat olejovým sprejem.

Na trhu je i speciální mřížka na grilování rybích steaků a filetů. Mřížka je buď děrovaná, anebo má podobu perforovaného plátu a klade se na klasický rošt. Kousky ryb se na této mřížce dobře obracejí, zejména za použití kleští. I tato mřížka se před grilováním stříká olejovým sprejem.

V chorvatské Dalmácii, jejíž kuchyně zná sto dvacet druhů ryb, nejprve čerstvou rybu položí na kraj roštu, aby se osušila a zatáhla, tam ji okoření a teprve poté přesunou doprostřed roštu. Opečenou rybu pak pokapou typickou zálivkou, připravenou z olivového oleje, nasekaného česneku a nakrájené petrželky.

JITKA STUCHLÍKOVÁ

12.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Miloš Zeman a Andrej Babiš
2 9

Skeptické Česko a proevropské Slovensko, píší o nás ve světě

Nový adrenalinový rekord: 245 odvážlivců skočilo z mostu

/VIDEO/ Nový světový rekord v kategorii "hromadné skákání z mostu" dnes pokořili odvážlivci v brazilském Sao Paulu. V jeden okamžik seskočilo z mostu metodou bungee jumping 245 vyznavačů adrenalinu.

Politolog Zdeněk Zbořil předpokládá rozpad okamurovců

Co voliči volbami v Ústeckém kraji vzkázali politikům? Politolog Zdeněk Zbořil k drtivému vítězství hnutí ANO uvedl, že z výsledků voleb z Ústeckého kraje, podobně jako v celé ČR, cítí touhu občanů po zázraku.

Rath zavalil soud přívalem slov, předseda senátu je prý podjatý

V minulosti chodíval někdejší středočeský hejtman David Rath do jednací síně oholen, v pondělí se v budově Krajského soudu v Praze objevil s vousatou tváří – jinak se ale příliš mnoho nezměnilo.

Psi na politických jednáních? Macronův mazlíček se vymočil v Elysejském paláci

/VIDEO/ Pokud na politická jednání s sebou berete své mazlíčky, může dojít k trapným okamžikům. Vyprávět by o tom mohl francouzský prezident Emmanuel Macron. Jeho labrador Nemo se vymočil u krbu právě během politického jednání. Prezident se snažil působit profesionálně a záležitost přejít s úsměvem.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT