Prvním kritériem pro výběr vhodného nábytku by měla být velikost místnosti. Do koupelny v panelovém domě se často nevejde nic víc, než koš na prádlo a skříňka s umyvadlem. „Malý prostor nemůžeme zastavět nábytkem a nevhodnými zařizovacími předměty. Důležitá je vzdušnost. Robustní nábytek a hluboké skříňky koupelnu zabetonují,“ varuje Karel Novotný, vedoucí oddělení designu SIKO KOUPELNY. Koupelnové umyvadlo je vhodnější závěsné, protože prostor opticky nestísní. Pod něj lze instalovat skříňku na drobné předměty. Výběr je velký, takže je možné koupit kousek, který vypadá subtilně, ale přesto pojme dostatek věcí. Praktická může být závěsná skříňka se zabudovaným umyvadlem, která nezabere příliš prostoru a lze pod ní snadno uklidit. Odborníci také doporučují využívat zrcadla, která prostor opticky rozšíří.

Pro všechen nábytek, nejen ten koupelnový, obecně platí, že dlouhodobý kontakt s vodou mu škodí. Nesmí stát ve vodě, voda se na něm nesmí ani dlouhý čas držet nebo po něm stékat. Vlhké prostředí ale samozřejmě problémem není. Koupelnový nábytek je vlhkosti přizpůsoben, rozhodně ji nebude vstřebávat a následně bobtnat. „Nejnáchylnějším místem jsou hrany, u kterých je velice důležité, aby byly kvalitně překryty páskou. Pokud se nábytek upravuje, např. se vyřezává otvor pro umyvadlo u desky, je důležité řez zakrýt silikonem, aby na něm nebyla žádná odkrytá plocha, kterou by mohlo docházet k nasakování vody,“ vysvětluje Ondřej Sochor, Senior Product Manager ze SIKO KOUPELNY.

Ač je dřevěný povrch nábytku i v koupelnách velmi populární, dřevo-masiv jako takové se k jeho výrobě téměř nevyužívá. „Obvykle se používají laminované dřevotřískové desky či MDF desky s folií s dekory různých druhů dřeva nebo lakované,“ doplňuje Sochor. Mezi nejpopulárnější dekory patří ořech, buk, dub, bříza, wenge, ale i zebrano, makasar nebo modřín.

Co se barevnosti týče, dekor dřeva a bílý lak patří mezi klasiku, která nikdy nezestárne. Zejména bílá nyní slaví svou renesanci. Často se ale lze setkat i s extravagantními barvami jakými jsou fialová, růžová nebo pistáciová. „Jedná se ale spíše o výstřelky, které nemají příliš šancí se na trhu dlouhodoběji prosadit. Vzhledem k tomu, že je nutné sladit koupelnu jako celek - tedy obklady, dlažbu, nábytek i sanitární keramiku dohromady, nejčastěji padne volba právě na bílou barvu, která se nejsnáze kombinuje,“ dodává Ondřej Sochor.

Crest Communications