Klimatizace sice dokáže rychle ochladit uzavřené místnosti na příjemnou teplotu, ale její cena není malá a instalace může být někdy poměrně složitá. Lze si ovšem dobře poradit i bez ní.

Vyzkoušejte sedm léty ověřených rad, jak snížit teplotu v bytě. A ideálně je zkombinujte, aby byl účinek co největší. Na horké léto vám tak zbydou jen samé příjemné vzpomínky.

Rada č. 1: Zavřete a zakryjte okna

Nejjednodušší věc, kterou můžete udělat, abyste udrželi v místnosti chlad i bez klimatizace, je mít zavřená okna. A to i v případě, že jste milovníci čerstvého vzduchu.

Venku je totiž během tropických dní vzduch mnohem teplejší než uvnitř budov. Okna proto otvírejte až před spaním, kdy je naopak vítané pustit dovnitř chladný noční vzduch.

close Jeden ze způsobů, jak ochladit interiér: okenní fólie. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Jeden ze způsobů, jak ochladit interiér: okenní fólie.

„Asi 76 % slunečního záření, které do vašeho domova vstupuje okny, se mění v teplo. Je proto dobré mít zatažené žaluzie nebo závěsy, aby byla okna zakrytá a zcela tak blokovala sluneční světlo,“ doporučuje specializovaný bytový web Avail.

Můžete také zkusit závěsy a záclony namočit nebo alespoň navlhčit rozprašovačem na květiny. Místnost ochladí a navíc zvlhčí suchý vzduch.


Nahrává se anketa ...

Rada č. 2: Umístěte správně ventilátor

Rozhýbat vzduch v místnosti, a tím ho pocitově ochladit, spolehlivě pomůže výkonný přenosný ventilátor. Chybou je však obracet ho přímo proti sobě. Lepší je směřovat ventilátor na nábytek a umístit ho tak, abyste optimalizovali cirkulaci vzduchu.

Několik triků nabídl web Lemonade zaměřující se na životní styl:

  • Před ventilátor dejte zmrzlé lahve s vodou, kbelíček se studenou vodou nebo mokrý ručník. Tak bude foukat chladnější vzduch.
  • Vytvořte křížový vánek. Pokud máte dva ventilátory, můžete vytvořit silnější vánek tím, že je umístíte naproti sobě.
  • Zavřete dveře do nepoužívaných místností, jako jsou ložnice nebo koupelna, aby vzduch mohl lépe cirkulovat po celém bytě.

Rada č. 3: Snažte se nepoužívat troubu

Nic nevyhřeje místnost tak, jako rozpálená trouba. Při rozhodování, jaké kuchyňské spotřebiče při přípravě jídla použijete, se snažte v létě zapínat troubu minimálně. Využijte raději mikrovlnku, fritézu, venkovní grilování nebo dejte přednost studené kuchyni.

Pokud však potřebujete troubu nutně použít, počkejte, až se venkovní vzduch ochladí a budete moct otevřít okna. Totéž platí i o používání dalších velkých spotřebičů jako jsou sušičky, televize a stolní počítače.

close Ventilátor je v létě vítaným společníkem pro lidi i mazlíčky. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Ventilátor je v létě vítaným společníkem pro lidi i mazlíčky.

Například návrhářka interiérů Neffi Walker pro časopis Strategist uvedla, že během léta používá velké spotřebiče pouze v noci, aby si udržela nízkou teplotu v místnosti.

Elektrické spotřebiče, které nepoužíváte, vypojte ze zásuvky. Spotřebiče, i když jsou jen v pohotovostním režimu, totiž produkují spoustu tepla. Zároveň tím ušetříte.

Rada č. 4.: Zvolte energeticky úsporné žárovky

Výměna běžných žárovek za energeticky úsporné, jako jsou LED žárovky, může výrazně snížit množství tepla produkovaného uvnitř bytu.

„Tradiční žárovky totiž velkou část energie, kterou spotřebovávají, přeměňují na teplo. Energeticky úsporné žárovky zároveň spotřebují o 75 % méně energie než tradiční žárovky a vydrží až 25krát déle,“ radí web Lemonade, jak snížit teplotu i účty za energie

Rada č. 5.: Používejte chladivé povlečení

I když se člověk zvládne během dne s vysokými teplotami nějak vypořádat, představa bezesné noci v dusnu pod peřinou není vůbec lákavá. To však lze snadno změnit. Stačí si spánek zpříjemnit bavlněným nebo lněným prostěradlem sajícím pot a chladivým saténovým povlečením.

Satén v létě příjemně ochladí:

Můžete se také přikrýt jen prostěradlem či zkustit dát povlečení a pyžamo těsně před spaním do mrazáku. Jen ho tam nenechte moc dlouho.

„Znáte chladivé modré gelové polštářky? Dejte je do mrazáku a než půjdete spát, můžete si jich pár dát pod prostěradlo nebo je položit vedle sebe do postele,“ doporučuje web Steve Brown Apartmens.

Rada č. 6: Voda pomáhá zchladit byt i vás

Další jednoduchou a levnou metodou, jak alespoň částečně ochladit byt, je použít vodu. Stačí napustit pár centimetrů studené vody do vany či do dřezu v kuchyni a nechat ji tam. Voda se pomalu odpaří a místnost ochladí.

Ještě před napuštěním vany se vodou můžete ochladit i vy. Jen nezapomeňte, že v horku je dobré se sprchovat jen vlažnou či chladnější vodou, ne vysloveně ledovou. Ta uzavírá tělesné póry a organismus se pak nemůže zbavit přebytečného tepla. Místo osušení ručníkem nechte tělo oschnout.

Další způsob, jak využít vodu k ochlazení, je dát si utěrku namočenou ve studené vodě na zátylek, zápěstí nebo chodidla. A samozřejmě dodržovat pitný režim.

Rada č. 7: Pořiďte si velké pokojové rostliny

Ochránit byt před silnými slunečními paprsky a snížit množství tepla pomohou také rostliny s velkými listy, jako jsou bambusové palmy a gumovníky. Umístěte je blízko oken.

„Přirozené odpařování vody z listů dodává místnosti vlhkost, takže vzduch je chladnější. Rostliny navíc poskytují stín a absorbují teplo, což může také pomoci snížit teplotu,“ vysvětlil web Lemonade.

Přečtěte si i další články v nabídce níže, které přináší spoustu inspirativních podnětů: