Z průzkumu Hypoteční banky vyplývá, jak si našinec představuje ideální bydlení. Osm z deseti dotázaných si ho představuje v rodinném domku, kde bude dostatek místa pro soukromí každého člena rodiny, ale zároveň i prostor pro setkávání se širší rodinou a přáteli.

„Pozitivní, a snad poněkud neočekávaný, je vysoký podíl odpovědí, z nichž plyne, že lidé bydlí tak, jak si představovali. Je to celá jedna pětina z nás," uvedl Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky.

Reálné sny

Potvrzují to i statistiky hypotečních bank, neboť na stavbu či rekonstrukci rodinných domů se poskytuje většina hypoték a dvě třetiny obyvatel Česka právě v rodinných domech už žije.

Co do místa bydlení tak nároční nejsme. V zahraničí, nejspíše u moře, by chtělo bydlet jen sedm procent dotázaných a přes 70 procent je spokojeno tam, kde aktuálně bydlí.

Zkušenosti dále ukazují, že ten, kdo bydlí ve městě, by se přestěhoval opět do města a kdo na vesnici či městečku, měnil by opět jen za stejnou lokalitu.

Sen Čechů o ideálním bydlení je tedy velmi realistický. Tím spíš ho mohou peníze vyplnit na rozdíl od jiných přání.

„Češi jsou v tomto ohledu konzervativní, a to i v porovnání s jinými evropskými zeměmi. Obecně se neradi stěhujeme," uvedla Marta Boučková, psycholožka mezilidských vztahů.

Z průzkumu vyplývá, že při výběru bydlení dáváme přednost blízkosti přírody, soukromí a prostoru pro odpočinek. Rodinný dům snů by měl mít zahrádku a překvapivě často zaznívá i přání mít na ní pár záhonků pro pěstování vlastní zeleniny či květin.

Naopak byt z českého snu by měl být velký, mezonetový (ve dvou úrovních), měl by mít terasu, garáž a dobrou dopravní obslužnost. O bytě sní nejčastěji mladí a bezdětní s vysokou školou a obyvatelé velkých měst.

Bazén a krb?

Když rodinný dům, pak prý s bazénem. V České republice má bazén na zahradě už 250 000 rodin! Pro srovnání, na Slovensku je to jenom 39 000 rodin. To, že jsme bazénová velmoc, vyplývá i z evropského srovnání, v němž Česko zaujímá velmi důstojnou pozici v počtu soukromých bazénů na 100 tisíc obyvatel.

„Často to ovšem dopadne tak, že se v bazénu nikdo po prvotním nadšení už nekoupe," uvedla Marta Boučková. Lepší je podle ní vybudovat nenáročné brouzdaliště pro děti.

Podobné je to i s krbem. Toto zařízení stojí už na třetí příčce, pokud se týká snů o bydlení. Začasté ovšem to dopadne tak, že je krb po prvním zápalu nadšení zůstává už navždy vyhaslý a slouží jako odkládací prostor. S jeho provozem je totiž spojena velká práce a nepořádek.

Pokud někdo sní o prostoru pro setkávání s přáteli, zařídí si buď sezení v zahradě, pokud má rodinný domek, nebo velký obývací pokoj. Nejčastěji to ovšem dopadne tak, že to k nám do domku mají kamarádi daleko a nepřijíždí, takže zahradní sezení je většinu krátkého léta osiřelé. A v bytě, jak známo, a statistiky to potvrzují, se nejčastěji sedává v kuchyni jako v přirozeném centru domácího dění. Zde má hostitelka stálý kontakt s návštěvou, pokud jí chystá něco k jídlu. Ve venkovských domech se mnohdy v zimě v „parádním" pokoj ani netopí, aby se ušetřilo, zatímco v kuchyni je teplo už od vaření.

Kam s nimi?

Ať chceme nebo ne, na cestě životem nashromáždíme spoustu věcí. Navíc jsou to věci převážně sezonní, které je třeba někam uskladnit lyže, kola, sáňky vesměs tedy objemné předměty, které se s námi do obývacího pokoje prostě nevejdou. Překvapením průzkumu tedy bylo, že o odkládacích prostorech nikdo jako o prioritě nemluvil. Přitom systematické uložení dočasně nepotřebných věcí je základem vstupu do zimní či letní sezony, kdy je opět po několika měsících opět potřebujeme. To samé je samozřejmě i problém svršků. Pozdě hledat rukavice, když teplota spadne pod nulu a plavky, když nastanou tropická vedra.

Pozor na budoucnost

Leckdo si při budování nového domu, či jeho nákupu představuje, že jeho nyní roztomilé děti zůstanou s rodiči pod jednou střechou. Ovšem trpká pravda je taková, že mohou i odejít a osamělí manželé pak bloudí po rozsáhle nemovitosti jako ve strašidelném zámku. Je proto dobré mít tuto skutečnost na paměti a volit při nákupu nemovitosti jakousi střední cestu. Naopak mladí lidé se spokojí s malým bytem, ale ti naopak jsou si dobře vědomi, že je to jen na přechodnou dobu. Například mladý pár těsně po skončení vysoké školy sice bydlí v malém pronajatém bytě, ale ví, že je to jen na pár let. Až se vypracují nebo se rozhodnou založit rodinu poohlédnou se po něčem větším a lepším.

Dávají proto dočasně přednost dobré dostupnosti do práce a oblíbených restaurací a klubů. Naopak manželé ve středním věku možná čekají, až jejich děti vylétnou z hnízda, a pak s pořídí něco menšího na stáří.