Hodinu před spaním vypínáte počítač. Několik hodin před spaním se vyhýbáte nápojům s kofeinem. Ložnici jste přetvořili ve tmavou a tichou svatyni spánku. Dokonce jste začali chodit do postele každý den ve stejnou dobu a dodržujete spánkový režim. Chcete se ráno budit odpočatí a usměvaví, ale místo toho sebou házíte a převalujete se. Tohle mohou být známky toho, že je potřeba si pořídit novou matraci. Protože v posteli strávíte tak třetinu života, není dobré na kvalitní matraci šetřit.

Nepodceňte ani rošt

Odpovězte si!
Jestliže na jeden či více z těchto bodů odpovíte kladně, je zřejmě načase pořídit si novou matraci:
• Máte matraci již více než sedm až deset let (což je standardní životnost matrace)?
• Má vaše matrace na povrchu boule nebo nerovnosti?
• Budíte se ráno s bolestmi?

Rozhodně ale nepodceňujte ani rošt. Ten rozhoduje o kvalitě spánku asi z 20 procent. Nedokonalost roštu může zčásti vyrovnat kvalitní matrace. Důležité je, jak dobře matrace přiléhá k tělu, tedy její bodová elasticita. Má-li nízkou bodovou elasticitu, vytváří prohlubiny a nedokáže dostatačně podporovat záda. Matrace by se měla přizpůsobit zónám těla. Důležitá je samozřejmě tvrdost matrace.

Pro každého jedince je optimální jiná tvrdost. Většinou se dnes matrace dělí do čtyř skupin tuhosti. Pospíte-li si rádi na měkkém, vyberte tuhost jedna až dva (v závislosti na vaší váze, vyšší hmotnost = vyšší tuhost). Máte-li v oblibě naopak přispat si na tvrdším povrchu, vybírejte z tuhostí tři až čtyři.

Jednotlivé druhy

Nejdříve ze všeho musíte vědět, které druhy matrací jsou dostupné.

• LATEXOVÉ MATRACE

Jde o čistě přírodní produkt (tedy pokud nejde o matraci ze syntetického latexu), což je jistě jedna z velkých předností. Jsou relativně měkké, a proto vhodné i na polohovací rošty. Latex je vzdušný, dobře odvětrává vlhkost a umožňuje volnou cirkulaci vzduchu.

Dobře odolávají tělesnému pachu, který se jinak v matracích může ukládat. Přestože jsou flexibilní, jsou tyto matrace tvarově stálé. Mají vysokou bodovou elasticitu, což znamená, že skvěle podpírají jednotlivé části těla tam, kde je potřeba.

Jejich nevýhodou může být vyšší cena. Kompromisem může být matrace vyrobená zčásti z přírodního a zčásti ze syntetického latexu, která bude levnější.

• PĚNOVÉ MATRACE

Vyrábí se z velmi kvalitní pěny zastudena. Díky nepravidelné buněčné struktuře mají nejvyšší elasticitu. Velmi dobře podpírají páteř, hlavně díky použití různě tuhých materiálů nebo vkládáním výztuh do matrace.

Jsou vhodné na pevnou podložku nebo i na rošt – záleží na výšce a zónování. Studená pěna je antialergenní a antibakteriální.

• SENDVIČOVÉ MATRACE

Jsou kombinací výhod pěnových a flexibilních latexových desek. Jejich volbou téměř nelze udělat chybu.

• MATRACE LÍNÁ PĚNA

Tento materiál byl vyvinut v rámci kosmického výzkumu NASA. Dokáže bezvadně kopírovat tělo podle jeho hmotnosti a reaguje i na tělesnou teplotu. Pod zahřátým tělem měkne a díky efektu pomalého vracení omezuje protitlak na exponovaných místech. To zabraňuje proleženinám. Matraci z líné pěny lze použít na lamelový rošt i na pevnou podložku.

• PRUŽINOVÉ MATRACE

Jsou klasika, mají přijatelné ortopedické vlastnosti a hlavní předností je jejich vysoká vzdušnost. Díky tomu jsou vhodné na pevné podložky. Určitým vodítkem při výběru může být, že většinou více pružin znamená vyšší kvalitu.

Mezi pružinové matrace patří takzvané taštičkové matrace, které právě mají pružin více. Jednotlivé pružiny jsou uložené v látkových pouzdrech (jakýchsi taštičkách). Jak taštičkové, tak normální pružinové matrace mohou mít ještě zpevněný povrch, například kokosovým vláknem, ovčím rounem, latexem, polyuretanem a tak dále.

• ANTIDEKUBITNÍ MATRACE

Jsou vhodné pro pacienty dlouhodobě upoutané na lůžko, neboť zabraňují proleženinám.

Další užitečné rady
Co brát kromě typu matrace v úvahu a jak postupovat?

• PODLOŽKA
Záleží na tom, jestli máte rošt, nebo pevnou podložku. Pro některé matrace se laťkové nebo lamelové rošty nehodí.

• POTAH
Dejte pozor na to, aby potah matrace byl snímatelný a dal se snadno čistit (ideálně vyprat v pračce). Už potah totiž zamezí růstu mikroorganismů (roztočů, bakterií a hub).

• DO PRODEJNY JDĚTE I S PARTNEREM
Pokud budete vybranou matraci sdílet spolu, přiveďte partnera s sebou do prodejny, abyste mohli vybranou matraci otestovat. Tlak těla vašeho partnera na matraci ovlivňuje i to, jak pohodlně se na matraci leží vám. Na vyzkoušení si nechte dostatek času.

• VYTVOŘTE SI ROZPOČET
Nejprve se podívejte na internetu na ceny matrací, aby vaše očekávání odpovídala realitě, až se vydáte do obchodu. Na nově zakoupené matraci strávíte pravděpodobně sedm až osm hodin příštích sedm a více let.

• VYZKOUŠEJTE FAVORITY
Z dostupných matrací si vyberte tři až pět horkých kandidátů a na každé z těchto vybraných matrací zkuste strávit alespoň pět minut. Na matraci je potřeba si poležet ve všech polohách, ve kterých spíte. Minuta je na zkoušení málo, protože některé druhy pěn potřebují čas, než se zahřejí a přizpůsobí tělu.

Denisa Haveldová