Protože jsou semínka paprik trochu tvrdší, je vhodné namočit je na den do vlažné vody.

Po vysetí potřebují teplotu kolem třiceti stupňů Celsia. Toho docílíte tak, že bedničky položíte přímo na radiátor a přikryjete papírem nebo netkanou textilií.

Pokud máte parapet, je dobré kolmo na něj umístit dvě dřevěné laťky. Na ty pak položte bedničku, aby teplo sálalo přímo pod papriky. Teplotu můžete kontrolovat teploměrem.

Jak se o výsevy starat po vyklíčení, aby nezaschly?

Mladé sazeničky rády padají, je tedy nutné zalít je už při výsevu přípravkem zabraňujícím tomuto problému. Zalévejte přiměřeně. Přesazujte až pevné sazeničky do výživnějšího substrátu (obohaceného například o starý jemný hnůj).

Proč dávat raději sazenice do bedýnky nežli do kelímku?

Pokud dáte sazenice do bedýnky ve vzdálenosti pětkrát pět od sebe, mají kořeny místo se plazit postupně, jak rostou, přes celou bedýnku a sílí kolem kmínku, kdežto v kelímku vznikne niťový bal a slabé kořínky, kterým trvá až tři týdny po výsadbě na stanoviště, než pokračují v růstu.

Přetržené, silné kořeny naopak zakoření okamžitě, tudíž je celý proces až o měsíc urychlen, než kdybychom použili kelímek.

V jakém období se sázejí a sklízí šlechtitelské odrůdy Bajka a Majka?

Všechno záleží na ranosti výsadby. Kdo vysadí sazenice do konce dubna a má skleník, tak sklízí červené papriky už o prázdninách. Ti, kdo sází až koncem května, sklízí červené papriky až někdy v září.

KRISTÝNA BAROCHOVÁ